Tæt på tunesisk debut: Brøndby-spiller er tabt for Danmark

Anis Ben Slimane er udtaget til det tunesiske landshold, og hvis han spiller fredag aften, så kan han ikke vælge Danmark igen.



Meget tyder på, at Anis Ben Slimane kan få sin A-landsholdsdebut fredag aften. Bare ikke for Danmark. I givet fald er Brøndby-talentet tabt for DBU.

For en uge siden udtog Tunesien Ben Slimane, der er født og opvokset i Danmark, men har tunesiske rødder. Meldingen fra Brøndby IF var på det tidspunkt, at Anis Ben Slimane var gået i tænkeboks angående sin fremtid.

Han har så sent som i september optrådt for det danske U19-landshold, og nu skulle han beslutte, om han ville skifte til Tunesien. Det tyder på, at han har truffet sin beslutning.

Spilleren har selv lagt en video og tekst på Instagram, hvor han skriver, at han stiller op for Tunesien fremover.

Dermed er Anis Ben Slimane tabt for Danmark, hvis han kommer på banen for Tunesien fredag aften. Også selv om der er tale om en venskabskamp.

Forklaringen er, at FIFA’s regler på området er meget klare. En spiller må kun skifte forbund én gang. Det vil sige, at hvis Ben Slimane har skiftet fra at høre under DBU til at høre under det tunesiske fodboldforbund, kan han ikke skifte tilbage igen – med mindre han ikke spiller et eneste minut for Tunesien. Kommer han på banen i morgen, er løbet ifølge reglerne kørt.

Hos DBU er de godt klar over, at Anis Ben Slimane er rejst med det tunesiske landshold, og at han efter ni U19-landskampe synes tabt for Danmark.

– Vi ved, at Anis er samlet med det tunesiske landshold og overvejer at spille for Tunesien. Vi har haft en god dialog med Anis de seneste uger omkring det og har været rigtig grundige i hele processen. Vi har givet Anis al den information, han har brug for, i forhold til at tage den for ham rigtige beslutning, siger talentudviklingschef Flemming Berg til tipsbladet.dk.

– Vi er altid ærgerlige, når vores spillere beslutter sig for at ville repræsentere et andet land, men vi bakker fuldt op om Anis’ endelige beslutning, uanset hvad den bliver. I sidste ende er det kun Anis selv, der ved, hvad han ønsker. Vi ønsker ham kun det bedste.

DBU vil ikke oplyse, om Anis Ben Slimane har gennemgået processen med at skifte nationalt tilhørsforhold hos FIFA. Det må man dog antage, hvis Tunesien gør brug af ham i fredagens opgør. Man skal således have ansøgt og fået godkendt sin ansøgning af FIFA, før man må skifte forbund og stille op for et andet land.







LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

David Nielsen har sagt op

Giver to spillere livstidskarantæne

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

I forhandlinger med Nartey

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

FC København skriver kontrakt med juvel

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Vil have ham væk fra FC København

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom