Det er nummer et mod nummer to, der mødes i Superligaen, når FC København på søndag har besøg af FC Midtjylland. Et ægte topbrag med de to nok bedste trupper i Danmark. En kamp foran mange tusinde tilskuere i Parken. Men også en kamp, hvor den ene af de to holds trænere ikke er på sidelinjen.
FC København-træner Jacob Neestrup ragede et gult kort til sig i opgøret mod Randers FC. Det skete, da dommer Mikkel Redder fløjtede til pause i samme moment, det så ud til, at Robert var ved at tilspille sig en god chance i venstre side af banen.
Neestrup gik på banen og slog ud med armene for at spørge dommeren, hvorfor han fløjtede til pause. Det endte altså med at koste FCK-træneren et gult kort.
Tidligere træner og nuværende kommentator Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han til dels godt kan forstå Jacob Neestrup.
– Skal jeg tage ham lidt i forsvar, synes jeg faktisk også, det er rigidt af dommeren her. Han går stille og roligt ind, efter der er fløjtet af, og går hen mod dommeren, fordi han ikke kan forstå, at han ikke giver fem sekunder mere på det kontraangreb, der potentielt er en stor chance. Det kan jeg godt forstå, han reagerer på, Neestrup. Det kunne man godt have set igennem fingre med, da der bliver set igennem fingre med meget.
– Når det er sagt, synes jeg, at fire advarsler – det er hans fjerde i 18 kampe – er for meget, det kan der ikke være to meninger om. Det er for dumt, siger Peter Sørensen.
FC København endte med at vinde 2-1 ude mod Randers FC, mens FC Midtjylland indledte med at vinde 1-0 hjemme over Lyngby Boldklub.
De to klubber er begge på udebane torsdag, når de møder henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad. Begge klubber tabte med 1-2 i hjemmekampen og står altså over for en svær returkamp.
Se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’