Tager Jacob Neestrup i forsvar: Det er rigidt

Jacob Neestrup sidder på tribunen på søndag, når der er topbrag i Superligaen mellem FC København og FC Midtjylland.



Det er nummer et mod nummer to, der mødes i Superligaen, når FC København på søndag har besøg af FC Midtjylland. Et ægte topbrag med de to nok bedste trupper i Danmark. En kamp foran mange tusinde tilskuere i Parken. Men også en kamp, hvor den ene af de to holds trænere ikke er på sidelinjen.

FC København-træner Jacob Neestrup ragede et gult kort til sig i opgøret mod Randers FC. Det skete, da dommer Mikkel Redder fløjtede til pause i samme moment, det så ud til, at Robert var ved at tilspille sig en god chance i venstre side af banen.

Neestrup gik på banen og slog ud med armene for at spørge dommeren, hvorfor han fløjtede til pause. Det endte altså med at koste FCK-træneren et gult kort.

Tidligere træner og nuværende kommentator Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han til dels godt kan forstå Jacob Neestrup.

– Skal jeg tage ham lidt i forsvar, synes jeg faktisk også, det er rigidt af dommeren her. Han går stille og roligt ind, efter der er fløjtet af, og går hen mod dommeren, fordi han ikke kan forstå, at han ikke giver fem sekunder mere på det kontraangreb, der potentielt er en stor chance. Det kan jeg godt forstå, han reagerer på, Neestrup. Det kunne man godt have set igennem fingre med, da der bliver set igennem fingre med meget.

– Når det er sagt, synes jeg, at fire advarsler – det er hans fjerde i 18 kampe – er for meget, det kan der ikke være to meninger om. Det er for dumt, siger Peter Sørensen.

FC København endte med at vinde 2-1 ude mod Randers FC, mens FC Midtjylland indledte med at vinde 1-0 hjemme over Lyngby Boldklub.

De to klubber er begge på udebane torsdag, når de møder henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad. Begge klubber tabte med 1-2 i hjemmekampen og står altså over for en svær returkamp.

Se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De har spurgt på Gustav Isaksen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte