Tager Jacob Neestrup i forsvar: Det er rigidt

Jacob Neestrup sidder på tribunen på søndag, når der er topbrag i Superligaen mellem FC København og FC Midtjylland.



Det er nummer et mod nummer to, der mødes i Superligaen, når FC København på søndag har besøg af FC Midtjylland. Et ægte topbrag med de to nok bedste trupper i Danmark. En kamp foran mange tusinde tilskuere i Parken. Men også en kamp, hvor den ene af de to holds trænere ikke er på sidelinjen.

FC København-træner Jacob Neestrup ragede et gult kort til sig i opgøret mod Randers FC. Det skete, da dommer Mikkel Redder fløjtede til pause i samme moment, det så ud til, at Robert var ved at tilspille sig en god chance i venstre side af banen.

Neestrup gik på banen og slog ud med armene for at spørge dommeren, hvorfor han fløjtede til pause. Det endte altså med at koste FCK-træneren et gult kort.

Tidligere træner og nuværende kommentator Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han til dels godt kan forstå Jacob Neestrup.

– Skal jeg tage ham lidt i forsvar, synes jeg faktisk også, det er rigidt af dommeren her. Han går stille og roligt ind, efter der er fløjtet af, og går hen mod dommeren, fordi han ikke kan forstå, at han ikke giver fem sekunder mere på det kontraangreb, der potentielt er en stor chance. Det kan jeg godt forstå, han reagerer på, Neestrup. Det kunne man godt have set igennem fingre med, da der bliver set igennem fingre med meget.

– Når det er sagt, synes jeg, at fire advarsler – det er hans fjerde i 18 kampe – er for meget, det kan der ikke være to meninger om. Det er for dumt, siger Peter Sørensen.

FC København endte med at vinde 2-1 ude mod Randers FC, mens FC Midtjylland indledte med at vinde 1-0 hjemme over Lyngby Boldklub.

De to klubber er begge på udebane torsdag, når de møder henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad. Begge klubber tabte med 1-2 i hjemmekampen og står altså over for en svær returkamp.

Se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.



Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Brendan Rodgers i chokskifte

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Målmand håber på Brøndby-transfer

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Aldrig set før

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Nu kommenterer han FC København-historie

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

– Overdrevet og unuanceret

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Lukas Lerager tæt på denne klub

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Han er verdens bedste fodboldspiller

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League