Det er nummer et mod nummer to, der mødes i Superligaen, når FC København på søndag har besøg af FC Midtjylland. Et ægte topbrag med de to nok bedste trupper i Danmark. En kamp foran mange tusinde tilskuere i Parken. Men også en kamp, hvor den ene af de to holds trænere ikke er på sidelinjen.
FC København-træner Jacob Neestrup ragede et gult kort til sig i opgøret mod Randers FC. Det skete, da dommer Mikkel Redder fløjtede til pause i samme moment, det så ud til, at Robert var ved at tilspille sig en god chance i venstre side af banen.
Neestrup gik på banen og slog ud med armene for at spørge dommeren, hvorfor han fløjtede til pause. Det endte altså med at koste FCK-træneren et gult kort.
Tidligere træner og nuværende kommentator Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han til dels godt kan forstå Jacob Neestrup.
– Skal jeg tage ham lidt i forsvar, synes jeg faktisk også, det er rigidt af dommeren her. Han går stille og roligt ind, efter der er fløjtet af, og går hen mod dommeren, fordi han ikke kan forstå, at han ikke giver fem sekunder mere på det kontraangreb, der potentielt er en stor chance. Det kan jeg godt forstå, han reagerer på, Neestrup. Det kunne man godt have set igennem fingre med, da der bliver set igennem fingre med meget.
– Når det er sagt, synes jeg, at fire advarsler – det er hans fjerde i 18 kampe – er for meget, det kan der ikke være to meninger om. Det er for dumt, siger Peter Sørensen.
FC København endte med at vinde 2-1 ude mod Randers FC, mens FC Midtjylland indledte med at vinde 1-0 hjemme over Lyngby Boldklub.
De to klubber er begge på udebane torsdag, når de møder henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad. Begge klubber tabte med 1-2 i hjemmekampen og står altså over for en svær returkamp.
Se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
City med vildt rekordbud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
EKSKLUSIVT