Det er nummer et mod nummer to, der mødes i Superligaen, når FC København på søndag har besøg af FC Midtjylland. Et ægte topbrag med de to nok bedste trupper i Danmark. En kamp foran mange tusinde tilskuere i Parken. Men også en kamp, hvor den ene af de to holds trænere ikke er på sidelinjen.
FC København-træner Jacob Neestrup ragede et gult kort til sig i opgøret mod Randers FC. Det skete, da dommer Mikkel Redder fløjtede til pause i samme moment, det så ud til, at Robert var ved at tilspille sig en god chance i venstre side af banen.
Neestrup gik på banen og slog ud med armene for at spørge dommeren, hvorfor han fløjtede til pause. Det endte altså med at koste FCK-træneren et gult kort.
Tidligere træner og nuværende kommentator Peter Sørensen fortæller til Viaplay Sports News, at han til dels godt kan forstå Jacob Neestrup.
– Skal jeg tage ham lidt i forsvar, synes jeg faktisk også, det er rigidt af dommeren her. Han går stille og roligt ind, efter der er fløjtet af, og går hen mod dommeren, fordi han ikke kan forstå, at han ikke giver fem sekunder mere på det kontraangreb, der potentielt er en stor chance. Det kan jeg godt forstå, han reagerer på, Neestrup. Det kunne man godt have set igennem fingre med, da der bliver set igennem fingre med meget.
– Når det er sagt, synes jeg, at fire advarsler – det er hans fjerde i 18 kampe – er for meget, det kan der ikke være to meninger om. Det er for dumt, siger Peter Sørensen.
FC København endte med at vinde 2-1 ude mod Randers FC, mens FC Midtjylland indledte med at vinde 1-0 hjemme over Lyngby Boldklub.
De to klubber er begge på udebane torsdag, når de møder henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad. Begge klubber tabte med 1-2 i hjemmekampen og står altså over for en svær returkamp.
Se vurderingen fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
MEDIE