ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen og Uwe Rösler skal i de kommende år drive AGF videre og mod den titel, den århusianske traditionsklub meget gerne vil have fingre i.
Det sker på et nyt, midlertidigt stadion i Vejlby i de to kommende år, og i et tæt forår kan AGF både spille om medaljer eller være i en svær situation, når slutspillet begynder til april.
Men selv om nuet med en vigtig træningsopstart og de kommende udfordringer fylder meget, er det også et kardinalpunkt for Uwe Rösler at understrege, hvor glad han har været for tiden med Stig Inge Bjørnebye, der var arkitekten bag AGF’s aftale med Rösler i sommeren 2022.
– Jeg vil først og fremmest min store taknemmelighed til Stig Inge Bjørnebye. Jeg vil takke ham rigtig meget for at anbefale mig til det her job. Uden ham, tror jeg ikke, at jeg havde været her. Jeg takker ham for samarbejdet, respekten og loyaliteten mellem os, siger Uwe Rösler.
De to AGF-ledere var ofte i selskab på træningsanlægget og væk fra det, og AGF-cheftræneren sætter pris på tiden og oplevelserne med den norske kollega.
– Vi arbejdede i den her model, sportsdirektør og cheftræner, hvor vi arbejdede meget, meget tæt sammen. Jeg har set mere til ham end min kone, siger Uwe Rösler.
– Jeg synes, han har gjort et rigtig godt stykke arbejde for klubben, og hans ry er fuldstændig intakt. Når man ser, hvor vi begyndte sammen, og hvor vi er i dag i alle aspekter omkring holdet, har han gjort et rigtig godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden. Og så er det også vigtigt for mig at sige, at jeg byder CV velkommen og har haft gode dage med ham, siger Uwe Rösler, der har stor tiltro til Carsten V. Jensens erfaring.
– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.
Læs her om forholdet mellem Uwe Rösler og Carsten V. Jensen, der går adskillige år tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Brasiliansk VM-mavepuster
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
HELT VILDT