ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen og Uwe Rösler skal i de kommende år drive AGF videre og mod den titel, den århusianske traditionsklub meget gerne vil have fingre i.
Det sker på et nyt, midlertidigt stadion i Vejlby i de to kommende år, og i et tæt forår kan AGF både spille om medaljer eller være i en svær situation, når slutspillet begynder til april.
Men selv om nuet med en vigtig træningsopstart og de kommende udfordringer fylder meget, er det også et kardinalpunkt for Uwe Rösler at understrege, hvor glad han har været for tiden med Stig Inge Bjørnebye, der var arkitekten bag AGF’s aftale med Rösler i sommeren 2022.
– Jeg vil først og fremmest min store taknemmelighed til Stig Inge Bjørnebye. Jeg vil takke ham rigtig meget for at anbefale mig til det her job. Uden ham, tror jeg ikke, at jeg havde været her. Jeg takker ham for samarbejdet, respekten og loyaliteten mellem os, siger Uwe Rösler.
De to AGF-ledere var ofte i selskab på træningsanlægget og væk fra det, og AGF-cheftræneren sætter pris på tiden og oplevelserne med den norske kollega.
– Vi arbejdede i den her model, sportsdirektør og cheftræner, hvor vi arbejdede meget, meget tæt sammen. Jeg har set mere til ham end min kone, siger Uwe Rösler.
– Jeg synes, han har gjort et rigtig godt stykke arbejde for klubben, og hans ry er fuldstændig intakt. Når man ser, hvor vi begyndte sammen, og hvor vi er i dag i alle aspekter omkring holdet, har han gjort et rigtig godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden. Og så er det også vigtigt for mig at sige, at jeg byder CV velkommen og har haft gode dage med ham, siger Uwe Rösler, der har stor tiltro til Carsten V. Jensens erfaring.
– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.
Læs her om forholdet mellem Uwe Rösler og Carsten V. Jensen, der går adskillige år tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT
Belgien – Egypten
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tyskland åbner med stor pligtsejr
TOPNYHED