ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen og Uwe Rösler skal i de kommende år drive AGF videre og mod den titel, den århusianske traditionsklub meget gerne vil have fingre i.
Det sker på et nyt, midlertidigt stadion i Vejlby i de to kommende år, og i et tæt forår kan AGF både spille om medaljer eller være i en svær situation, når slutspillet begynder til april.
Men selv om nuet med en vigtig træningsopstart og de kommende udfordringer fylder meget, er det også et kardinalpunkt for Uwe Rösler at understrege, hvor glad han har været for tiden med Stig Inge Bjørnebye, der var arkitekten bag AGF’s aftale med Rösler i sommeren 2022.
– Jeg vil først og fremmest min store taknemmelighed til Stig Inge Bjørnebye. Jeg vil takke ham rigtig meget for at anbefale mig til det her job. Uden ham, tror jeg ikke, at jeg havde været her. Jeg takker ham for samarbejdet, respekten og loyaliteten mellem os, siger Uwe Rösler.
De to AGF-ledere var ofte i selskab på træningsanlægget og væk fra det, og AGF-cheftræneren sætter pris på tiden og oplevelserne med den norske kollega.
– Vi arbejdede i den her model, sportsdirektør og cheftræner, hvor vi arbejdede meget, meget tæt sammen. Jeg har set mere til ham end min kone, siger Uwe Rösler.
– Jeg synes, han har gjort et rigtig godt stykke arbejde for klubben, og hans ry er fuldstændig intakt. Når man ser, hvor vi begyndte sammen, og hvor vi er i dag i alle aspekter omkring holdet, har han gjort et rigtig godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden. Og så er det også vigtigt for mig at sige, at jeg byder CV velkommen og har haft gode dage med ham, siger Uwe Rösler, der har stor tiltro til Carsten V. Jensens erfaring.
– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.
Læs her om forholdet mellem Uwe Rösler og Carsten V. Jensen, der går adskillige år tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT