ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen og Uwe Rösler skal i de kommende år drive AGF videre og mod den titel, den århusianske traditionsklub meget gerne vil have fingre i.
Det sker på et nyt, midlertidigt stadion i Vejlby i de to kommende år, og i et tæt forår kan AGF både spille om medaljer eller være i en svær situation, når slutspillet begynder til april.
Men selv om nuet med en vigtig træningsopstart og de kommende udfordringer fylder meget, er det også et kardinalpunkt for Uwe Rösler at understrege, hvor glad han har været for tiden med Stig Inge Bjørnebye, der var arkitekten bag AGF’s aftale med Rösler i sommeren 2022.
– Jeg vil først og fremmest min store taknemmelighed til Stig Inge Bjørnebye. Jeg vil takke ham rigtig meget for at anbefale mig til det her job. Uden ham, tror jeg ikke, at jeg havde været her. Jeg takker ham for samarbejdet, respekten og loyaliteten mellem os, siger Uwe Rösler.
De to AGF-ledere var ofte i selskab på træningsanlægget og væk fra det, og AGF-cheftræneren sætter pris på tiden og oplevelserne med den norske kollega.
– Vi arbejdede i den her model, sportsdirektør og cheftræner, hvor vi arbejdede meget, meget tæt sammen. Jeg har set mere til ham end min kone, siger Uwe Rösler.
– Jeg synes, han har gjort et rigtig godt stykke arbejde for klubben, og hans ry er fuldstændig intakt. Når man ser, hvor vi begyndte sammen, og hvor vi er i dag i alle aspekter omkring holdet, har han gjort et rigtig godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden. Og så er det også vigtigt for mig at sige, at jeg byder CV velkommen og har haft gode dage med ham, siger Uwe Rösler, der har stor tiltro til Carsten V. Jensens erfaring.
– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.
Læs her om forholdet mellem Uwe Rösler og Carsten V. Jensen, der går adskillige år tilbage.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Her spiller Lasse Schöne i dag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
TIPSBLADET SPECIAL