ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen og Uwe Rösler skal i de kommende år drive AGF videre og mod den titel, den århusianske traditionsklub meget gerne vil have fingre i.
Det sker på et nyt, midlertidigt stadion i Vejlby i de to kommende år, og i et tæt forår kan AGF både spille om medaljer eller være i en svær situation, når slutspillet begynder til april.
Men selv om nuet med en vigtig træningsopstart og de kommende udfordringer fylder meget, er det også et kardinalpunkt for Uwe Rösler at understrege, hvor glad han har været for tiden med Stig Inge Bjørnebye, der var arkitekten bag AGF’s aftale med Rösler i sommeren 2022.
– Jeg vil først og fremmest min store taknemmelighed til Stig Inge Bjørnebye. Jeg vil takke ham rigtig meget for at anbefale mig til det her job. Uden ham, tror jeg ikke, at jeg havde været her. Jeg takker ham for samarbejdet, respekten og loyaliteten mellem os, siger Uwe Rösler.
De to AGF-ledere var ofte i selskab på træningsanlægget og væk fra det, og AGF-cheftræneren sætter pris på tiden og oplevelserne med den norske kollega.
– Vi arbejdede i den her model, sportsdirektør og cheftræner, hvor vi arbejdede meget, meget tæt sammen. Jeg har set mere til ham end min kone, siger Uwe Rösler.
– Jeg synes, han har gjort et rigtig godt stykke arbejde for klubben, og hans ry er fuldstændig intakt. Når man ser, hvor vi begyndte sammen, og hvor vi er i dag i alle aspekter omkring holdet, har han gjort et rigtig godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden. Og så er det også vigtigt for mig at sige, at jeg byder CV velkommen og har haft gode dage med ham, siger Uwe Rösler, der har stor tiltro til Carsten V. Jensens erfaring.
– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.
Læs her om forholdet mellem Uwe Rösler og Carsten V. Jensen, der går adskillige år tilbage.
LIVE
LIVE: Morten Bruun: Kig på Brøndby, FCK-fans
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
MEDIE
Denne klub bejler til Thomas Frank
NYHEDER
Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
TOPNYHED
Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg
Her kan du se Galatasaray mod FC Barcelona
‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’
BIZART
Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’
Her kan du se Arsenal mod Lille
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
INTERVIEW
Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien
AVIS
På rov i FC Nordsjælland?
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
NYHEDER
– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?
NYHEDER
Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’
Vilde tal fra topkamp: ‘Ikke dét, jeg betaler for’
TOPNYHED