ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen og Uwe Rösler skal i de kommende år drive AGF videre og mod den titel, den århusianske traditionsklub meget gerne vil have fingre i.
Det sker på et nyt, midlertidigt stadion i Vejlby i de to kommende år, og i et tæt forår kan AGF både spille om medaljer eller være i en svær situation, når slutspillet begynder til april.
Men selv om nuet med en vigtig træningsopstart og de kommende udfordringer fylder meget, er det også et kardinalpunkt for Uwe Rösler at understrege, hvor glad han har været for tiden med Stig Inge Bjørnebye, der var arkitekten bag AGF’s aftale med Rösler i sommeren 2022.
– Jeg vil først og fremmest min store taknemmelighed til Stig Inge Bjørnebye. Jeg vil takke ham rigtig meget for at anbefale mig til det her job. Uden ham, tror jeg ikke, at jeg havde været her. Jeg takker ham for samarbejdet, respekten og loyaliteten mellem os, siger Uwe Rösler.
De to AGF-ledere var ofte i selskab på træningsanlægget og væk fra det, og AGF-cheftræneren sætter pris på tiden og oplevelserne med den norske kollega.
– Vi arbejdede i den her model, sportsdirektør og cheftræner, hvor vi arbejdede meget, meget tæt sammen. Jeg har set mere til ham end min kone, siger Uwe Rösler.
– Jeg synes, han har gjort et rigtig godt stykke arbejde for klubben, og hans ry er fuldstændig intakt. Når man ser, hvor vi begyndte sammen, og hvor vi er i dag i alle aspekter omkring holdet, har han gjort et rigtig godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden. Og så er det også vigtigt for mig at sige, at jeg byder CV velkommen og har haft gode dage med ham, siger Uwe Rösler, der har stor tiltro til Carsten V. Jensens erfaring.
– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.
Læs her om forholdet mellem Uwe Rösler og Carsten V. Jensen, der går adskillige år tilbage.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Ikke sket i 8 år

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Teemu Pukki dominerer

Hylder dansk debutant

– En stor beslutning

Prøvede at lokke Eriksen

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Holdt på stor hemmelighed

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’
