Takker Bjørnebye dybt: Set ham mere end konen

Uwe Rösler er dybt taknemmelig for det samarbejde, han har haft med Stig Inge Bjørnebye.



ÅRHUS (Tipsbladet): Carsten V. Jensen og Uwe Rösler skal i de kommende år drive AGF videre og mod den titel, den århusianske traditionsklub meget gerne vil have fingre i.

Det sker på et nyt, midlertidigt stadion i Vejlby i de to kommende år, og i et tæt forår kan AGF både spille om medaljer eller være i en svær situation, når slutspillet begynder til april.

Men selv om nuet med en vigtig træningsopstart og de kommende udfordringer fylder meget, er det også et kardinalpunkt for Uwe Rösler at understrege, hvor glad han har været for tiden med Stig Inge Bjørnebye, der var arkitekten bag AGF’s aftale med Rösler i sommeren 2022.

– Jeg vil først og fremmest min store taknemmelighed til Stig Inge Bjørnebye. Jeg vil takke ham rigtig meget for at anbefale mig til det her job. Uden ham, tror jeg ikke, at jeg havde været her. Jeg takker ham for samarbejdet, respekten og loyaliteten mellem os, siger Uwe Rösler.

De to AGF-ledere var ofte i selskab på træningsanlægget og væk fra det, og AGF-cheftræneren sætter pris på tiden og oplevelserne med den norske kollega.

– Vi arbejdede i den her model, sportsdirektør og cheftræner, hvor vi arbejdede meget, meget tæt sammen. Jeg har set mere til ham end min kone, siger Uwe Rösler.

Tipsbladet talte i sommer med Stig Inge Bjørnebye om jobbet som sportschef – læs et uddrag af det interview her

– Jeg synes, han har gjort et rigtig godt stykke arbejde for klubben, og hans ry er fuldstændig intakt. Når man ser, hvor vi begyndte sammen, og hvor vi er i dag i alle aspekter omkring holdet, har han gjort et rigtig godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste for fremtiden. Og så er det også vigtigt for mig at sige, at jeg byder CV velkommen og har haft gode dage med ham, siger Uwe Rösler, der har stor tiltro til Carsten V. Jensens erfaring.

– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.

Læs her om forholdet mellem Uwe Rösler og Carsten V. Jensen, der går adskillige år tilbage.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Bach Bak i svime over Uhre

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Mohamed Daramy vender tilbage

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Går langt ned i løn

Mareridt for FC Augsburg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Gigantisk nedslagtning

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Arsenal ansætter dansk toptræner

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’