Der er Christian Eriksen og Rasmus Falk, men der er også flere andre talentfulde fodboldspillere med rødder i Middelfart.
Senest har den 16-årige angriber Mads Raben fået debut på OB’s førstehold efter at han for et par år siden skiftede fra bæltbyen til hovedstaden på Fyn, og flere spillere har taget turen fra Middelfart til de danske divisioner.
Også på kvindesiden har man markeret sig. Landsholdsprofilen Katrine Veje, der er blevet kaldt Danmarks største kvindetalent nogensinde, tog også fra Middelfart til OB, inden hun slog igennem og skiftede til Malmø FF i Sverige.
Men hvad er det, de kan i Middelfart?
– For ti år siden skrev Rasmus Falks far Erik Jensen og en der hedder Bjarne Skov en guide, som vi kalder ‘den blå linje’. Den hjælper vores trænere med, hvordan de kan arbejde med vores unge spillere, så de både får lov til at lege fodbold, have respekt for hinanden og blive bedre til nogle ting år efter år, fortæller formand i Middelfart Boldklub, Claus Hansen til Tipsbladet.
Og der bliver særligt lagt væk på den tekniske træning i klubben tæt ved Lillebælt.
– Vi kan godt lide, når det ser lidt sjovt og spændende ud, så spillerne må gerne kunne lægge bolden om på nakken eller spille fodbold med skulderen. Vi giver dem nogle teknikmærker, fordi vi tror, at det motiverer dem, så det skal gerne være med til at udvikle dem.
Med de mange Middelfart-talenter i forskellige klubber, kan klubben hente penge for hvert klubskifte, spillerne tager, for i kraft af FIFA’s transferregler om uddannelsespenge og træningskompensation er der en økonomisk gevinst til de klubber, der har opfostret spillerne i de unge år.
– Det er dejligt, at der er nogle klare regler, så vi ikke skal slås med nogen klubber, hver gang der er et klubskifte. Det er vi glade for, for da Christian Eriksen blev solgt til Ajax, fik vi et beløb, og det gør vi også, hvis han skifter igen. Det er dejligt med anerkendelse – også økonomisk, siger Claus Hansen, der kan se frem til endnu flere penge i klubkassen, hvis Christian Eriksen viser sig flot frem til sommerens EM-slutrunde og bliver solgt fra Ajax.
– Vi håber altid, at vores spillere gør det godt, når de spiller, og skulle han ende med at blive solgt, vil der falde nogle penge til os, hvilket kun er fint. Vi er glade for, at nogle af vores spillere gør det godt, og det er dejligt at se, at Middelfarts navn bliver nævnt i diverse fodboldblade, når der er artikler om, hvor spillerne kommer fra, siger han.
Middelfart har allerede fået gavn af talentarbejdet med Christian Eriksen og Rasmus Falk.
Christian Eriksen har tidligere doneret en kunstgræsbane til klubben, og da Rasmus Falk i august 2011 spillede sin 11. kamp fra start for OB, modtog Middelfart en check på 80.000 kroner af OB som et led i det fynske klubsamarbejde Øens Hold.

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Brøndby-profil træner ikke med

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Godt nyt for FC Midtjylland

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

Øv, FCM-profil er blevet syg

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

FC København henter Marek Hamsiks søn

AGF – FC Nordsjælland

17-årige Karl slår rekord

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Krævet fyret efter nedslagtning

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

‘Det var exceptionelt’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

‘Det var en fejl i transfervinduet’

FC Midtjylland jagter ny sejr i Europa League

Rasende på Mohamed Salah

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Officielt: Forlænger med stortalent

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

‘Det var skræmmende’
