Kampen om de danske talenter er benhård. Som tipsbladet.dk har kunnet fortælle den seneste uges tid, er , og de danske klubber forsøger at positionere sig, så de får de største og bedste talenter i ungdomsakademiet. Ikke overraskende. Der har altid været kamp om at have de bedste talenter, men i de senere år er den geografiske barriere brudt ned med FC Midtjyllands fiskeri på Sjælland, ligesom Brøndbys nye satsning, Masterclass, betyder, at klubben rykker ind i andre klubbers baghave – og dermed kommer til at sætte standarden for dansk talentudvikling.
Ifølge Casper Bugge, tidligere talentchef i AGF, er der sket et tydeligt skred i de senere år, hvor danske klubber måske ikke har haft så mange penge at arbejde med. Det har i stedet betydet, at klubberne har satset på egenudvikling.
– For seks – syv år siden begyndte man at kunne mærke en rift om spillere på en 17-18-19 år, og andre klubber stod klar, hvis et talent ikke ville forlænge sin kontrakt. Der begyndte også at dukke agenter op til samlinger for ungdomslandshold. Siden er jagten gået ind på yngre talenter, fordi dygtige spillere er en mangelvare i dansk fodbold, og vi er ikke et kæmpe stort land. Så alderen på talenterne, når de jagtes, er faldet meget de senere år, siger Casper Bugge til tipsbladet.dk og uddyber:
– Altså for en seks til syv år siden begyndte der at dukke flere mennesker op til talentsamlinger, og der kom ud for at kigge. Tidligere var det stort set kun ungdomslandskampe, hvor der blev kigget, men så begyndte der også at komme folk til træningssamlinger. Hele talentjagten er intensiveret, fordi der er et andet setup i DBU nu, og der er langt flere samlinger, siger Casper Bugge.
Den tidligere talentchef i AGF blev fyret i maj, men han har haft sin gang i AGF siden 1994, hvor han fungerede som ungdomstræner i klubben. Bugge har selv prøvet at miste et af dansk fodbolds største talenter til FC Midtjylland. Viktor Fischer forlod nemlig AGF få dage efter sin 15 års fødselsdag tilbage i 2009.
– Dengang var vi meget kede af at miste Viktor, men på det tidspunkt var AGF ikke helt der, hvor en klub af AGF’s størrelse skal være i forhold til talentudvikling. Spillerne søger derhen, hvor de gode træningsmiljøer er. Det er princippet om fødekæden. Vi var ikke helt dygtige nok, og så valgte Viktor et setup, som var bedre, siger Casper Bugge.
Ifølge Casper Bugge er udviklingen i talentjagten overvejende positivt for dansk fodbold. Også Brøndbys nye satsning Masterclass. Men Bugge peger også på, at det er vigtigt, at DBU hele tiden er opmærksomme på udviklingen i dansk fodbold.
– Alle klubber går positivt rundt om den varme grød, og alle vil overholde reglerne. Det er vigtigt, at DBU er stærke i at formulere licenskrav til klubberne, så vi hele tiden sikrer, at klubber ikke jagter børnespillere. Men det er vigtigt at sige, at danske klubber alle er interesserede i, at det går rigtigt til, siger Casper Bugge.
AGF’s tidligere talentchef understreger, at han ikke er bekymret for udviklingen i dansk fodbold, og at talenterne, klubberne og dansk fodbold får gavn af den øgede konkurrence og de gode uddannelsesforhold, klubberne tilbyder.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg