De er danske mestre og slår sig op på, at de gør meget ud af talentudvikling, og noget tyder da også på, at der er vægt bag ordene.
Ungdomsarbejdet har kastet noget af sig i forhold til førsteholdet samt det danske A-landshold, for FC Midtjylland kan efterhånden fremvise et imponerende cv af spillere, der har spillet i klubbens ungdomsafdeling.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Du kan se alle holdene i Tipsbladet fredag. Så få købt Tipsbladet – du får det sammen med Ekstra Bladet. Og du kan også få det leveret til døren – se mere om hvordan her.
I de kommende uger vil vi på tipsbladet.dk følge op med artikler om de 14 klubber og deres hold. Og vi starter altså med de danske mestre fra FC Midtjylland.
Her er det FC Midtjyllands drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelsen for holdet:
Det er et stærkt hold, FC Midtjylland kan fremvise. Modstanderne skal stå tidligt op for at komme forbi forsvaret, hvor der var overvejelser om den sidste plads ved siden af Simon Kjær og Joachim Andersen.
Rasmus Lauritsen fra Dinamo Zagreb og Winston Reid, som aktuelt er lejesvend i Brentford, var begge i spil, men valget er faldet på klublegenden og den nuværende anfører Erik Sviatchenko.
Joachim Andersen vurderer sin tid i FCM højere end sin tid i FCK, og derfor er han valgt til dette hold, selv om han faktisk spillede lige så lang tid i ungdomsafdelingen på Frederiksberg.
Centralt på midtbanen må Mikkel Duelund mosle sammen med Frank Onyeka, så vi får plads til noget ekstra firepower. Paul Onuachu er frontløberen, og han flankeres af Pione Sisto og Sylvester Igboun.
Viktor Fischer blev skolet på FCM-akademiet, hvorfra han blev solgt til Ajax, men han bliver slået af holdet af Sisto og samles i stedet op af AGF-mandskabet.
Bemærk, at der op gennem holdet – fra Lössl i målet over Sviatchenko i forsvaret, Onyeka på midtbanen og frem til Sisto i angrebet – er en stamme af profiler, der spiller for den nuværende mesterskabskandidat i Superligaen.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et stort interview med FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein. Han fortæller røverhistorier om nogle af spillerne på holdet, han taler talentudvikling i FCM, og så kommer han nærmere ind på drømmen om at udvikle en Ballon d’Or-vinder.
Vi bringer også et interview med Joachim Andersen, landsholdsspiller og den dyreste dansker nogensinde, der som københavner tog til Jylland og Ikast for at blive professionel fodboldspiller.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold
HUSK at få købt Tipsbladet fredag, hvor der også er et portræt af Norges bedste fodboldspiller nogensinde, og så er der stor optakt til den tidligere optart i 2. division med fokus på Frem. Derudover kommer Rasmus Minor Petersen med en kronik om hovedskader, efter han selv var alvorligt ramt af hovedskader i karrieren.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
