Talenttjek: Her er FC Midtjyllands drømmehold

Tipsbladet har sat sig for at undersøge 14 danske klubbers ungdomsarbejde, og i den forbindelse har vi sat et ungdomsdrømmehold for at zoome ind på, hvor gode de 14 mandskaber reelt er. Holdet består af 11 fortsat aktive spillere, der har spillet ungdomsfodbold i den pågældende klub. Drømmeholdet følger her.



De er danske mestre og slår sig op på, at de gør meget ud af talentudvikling, og noget tyder da også på, at der er vægt bag ordene.

Ungdomsarbejdet har kastet noget af sig i forhold til førsteholdet samt det danske A-landshold, for FC Midtjylland kan efterhånden fremvise et imponerende cv af spillere, der har spillet i klubbens ungdomsafdeling.

Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.

Du kan se alle holdene i Tipsbladet fredag. Så få købt Tipsbladet – du får det sammen med Ekstra Bladet. Og du kan også få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

I de kommende uger vil vi på tipsbladet.dk følge op med artikler om de 14 klubber og deres hold. Og vi starter altså med de danske mestre fra FC Midtjylland.

Her er det FC Midtjyllands drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

FCM

Begrundelsen for holdet:

Det er et stærkt hold, FC Midtjylland kan fremvise. Modstanderne skal stå tidligt op for at komme forbi forsvaret, hvor der var overvejelser om den sidste plads ved siden af Simon Kjær og Joachim Andersen.

Rasmus Lauritsen fra Dinamo Zagreb og Winston Reid, som aktuelt er lejesvend i Brentford, var begge i spil, men valget er faldet på klublegenden og den nuværende anfører Erik Sviatchenko.

Joachim Andersen vurderer sin tid i FCM højere end sin tid i FCK, og derfor er han valgt til dette hold, selv om han faktisk spillede lige så lang tid i ungdomsafdelingen på Frederiksberg.

Centralt på midtbanen må Mikkel Duelund mosle sammen med Frank Onyeka, så vi får plads til noget ekstra firepower. Paul Onuachu er frontløberen, og han flankeres af Pione Sisto og Sylvester Igboun.

Viktor Fischer blev skolet på FCM-akademiet, hvorfra han blev solgt til Ajax, men han bliver slået af holdet af Sisto og samles i stedet op af AGF-mandskabet.

Bemærk, at der op gennem holdet – fra Lössl i målet over Sviatchenko i forsvaret, Onyeka på midtbanen og frem til Sisto i angrebet – er en stamme af profiler, der spiller for den nuværende mesterskabskandidat i Superligaen. 

Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et stort interview med FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein. Han fortæller røverhistorier om nogle af spillerne på holdet, han taler talentudvikling i FCM, og så kommer han nærmere ind på drømmen om at udvikle en Ballon d’Or-vinder.

Vi bringer også et interview med Joachim Andersen, landsholdsspiller og den dyreste dansker nogensinde, der som københavner tog til Jylland og Ikast for at blive professionel fodboldspiller.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

  1. En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for  udvælgelsen af holdet.
  2. Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
  3. En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
  4. Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold

HUSK at få købt Tipsbladet fredag, hvor der også er et portræt af Norges bedste fodboldspiller nogensinde, og så er der stor optakt til den tidligere optart i 2. division med fokus på Frem. Derudover kommer Rasmus Minor Petersen med en kronik om hovedskader, efter han selv var alvorligt ramt af hovedskader i karrieren.





Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

David Nielsen tæt på fyring

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Reagerer på Brøndby-bombe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Langer ud efter trænerlegende

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Jubler over Benjamin Schmedes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

631 millioner kroner

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Han tisser isterninger’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Køber engelsk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arteta afviser kritik fra kollega

FCM henter svensk forsvarstalent

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr