De er danske mestre og slår sig op på, at de gør meget ud af talentudvikling, og noget tyder da også på, at der er vægt bag ordene.
Ungdomsarbejdet har kastet noget af sig i forhold til førsteholdet samt det danske A-landshold, for FC Midtjylland kan efterhånden fremvise et imponerende cv af spillere, der har spillet i klubbens ungdomsafdeling.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Du kan se alle holdene i Tipsbladet fredag. Så få købt Tipsbladet – du får det sammen med Ekstra Bladet. Og du kan også få det leveret til døren – se mere om hvordan her.
I de kommende uger vil vi på tipsbladet.dk følge op med artikler om de 14 klubber og deres hold. Og vi starter altså med de danske mestre fra FC Midtjylland.
Her er det FC Midtjyllands drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelsen for holdet:
Det er et stærkt hold, FC Midtjylland kan fremvise. Modstanderne skal stå tidligt op for at komme forbi forsvaret, hvor der var overvejelser om den sidste plads ved siden af Simon Kjær og Joachim Andersen.
Rasmus Lauritsen fra Dinamo Zagreb og Winston Reid, som aktuelt er lejesvend i Brentford, var begge i spil, men valget er faldet på klublegenden og den nuværende anfører Erik Sviatchenko.
Joachim Andersen vurderer sin tid i FCM højere end sin tid i FCK, og derfor er han valgt til dette hold, selv om han faktisk spillede lige så lang tid i ungdomsafdelingen på Frederiksberg.
Centralt på midtbanen må Mikkel Duelund mosle sammen med Frank Onyeka, så vi får plads til noget ekstra firepower. Paul Onuachu er frontløberen, og han flankeres af Pione Sisto og Sylvester Igboun.
Viktor Fischer blev skolet på FCM-akademiet, hvorfra han blev solgt til Ajax, men han bliver slået af holdet af Sisto og samles i stedet op af AGF-mandskabet.
Bemærk, at der op gennem holdet – fra Lössl i målet over Sviatchenko i forsvaret, Onyeka på midtbanen og frem til Sisto i angrebet – er en stamme af profiler, der spiller for den nuværende mesterskabskandidat i Superligaen.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et stort interview med FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein. Han fortæller røverhistorier om nogle af spillerne på holdet, han taler talentudvikling i FCM, og så kommer han nærmere ind på drømmen om at udvikle en Ballon d’Or-vinder.
Vi bringer også et interview med Joachim Andersen, landsholdsspiller og den dyreste dansker nogensinde, der som københavner tog til Jylland og Ikast for at blive professionel fodboldspiller.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold
HUSK at få købt Tipsbladet fredag, hvor der også er et portræt af Norges bedste fodboldspiller nogensinde, og så er der stor optakt til den tidligere optart i 2. division med fokus på Frem. Derudover kommer Rasmus Minor Petersen med en kronik om hovedskader, efter han selv var alvorligt ramt af hovedskader i karrieren.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fifa kritiserer transportpriser under
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Det er aldrig sket før
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OB siger farvel til seks spillere
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Nu klager FC Barcelona igen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
