Lyngby Boldklub roder rundt i bunden af Superligaen og er et særdeles godt bud på en nedrykker.
Hvis De Kongeblå havde haft mulighed for at beholde alle de talenter, de har udklækket, ville verden have været en helt anden. Så ville Lyngby være en stensikker mesterskabsbejler og et hold, der kunne kvalificere sig til et europæisk gruppespil.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det Lyngby Boldklubs drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelse for holdet:
Hvis man skulle have glemt, at Lyngby er én af Danmarks absolut bedste talentfabrikker, bliver man mindet om det her. Imponerende stjerneparade, og store profiler er endda blevet fravalgt. Særligt en spiller som Christian Gytkjær banker på til holdet, men det siger naturligvis også meget om trioen i angrebet, at der end ikke er plads til en dansk A-landsholdsspiller og sidste sæsons ligatopscorer i Polen.
Offensiven kunne også være krydret med navne som Uffe Bech og Jens Odgaard, der begge har formået at skabe en karriere i udlandet efter tiden i dansk fodbold. Foruden Brian Hamalainen består mandskabet af spillere, der var i Lyngby for længe siden, men der udvikles stadig store talenter i klubben. Seneste eksempel er Maurits Kjærgaard, der i 2019 blev solgt til Red Bull Salzburg for 20 millioner kroner. Mon ikke, at han vil få en plads på holdet, hvis vi laver samme øvelse igen om fem år?
Den store stjerne på holdet spiller i RB Leipzig til dagligt, og Yussuf Poulsen noterede sig faktisk for fem Superliga-kampe for De Kongeblå inden skiftet til Tyskland i 2013.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et interview med Lyngbys talentchef Nicas Kjeldsen, der forklarer, hvorfor De Kongeblå har haft så enorm succes med at udvikle store spillere.
Vi bringer også et dobbeltinterview med Anders Christiansen og Brian Hamalainen, der foruden at være et produkt af Lyngbys talentafdeling også er medejere af klubben den dag i dag. Førstnævnte uddyber blandt andet, hvorfor han mener, at Lyngby i en periode har sovet i timen.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
