Talenttjek: Her er Lyngbys drømmehold

Tipsbladet har sat sig for at undersøge 14 danske klubbers ungdomsarbejde, og i den forbindelse har vi sat et ungdomsdrømmehold for at zoome ind på, hvor gode de 14 mandskaber reelt er. Holdet består af 11 fortsat aktive spillere, der har spillet ungdomsfodbold i den pågældende klub. Drømmeholdet følger her.



Lyngby Boldklub roder rundt i bunden af Superligaen og er et særdeles godt bud på en nedrykker.

Hvis De Kongeblå havde haft mulighed for at beholde alle de talenter, de har udklækket, ville verden have været en helt anden. Så ville Lyngby være en stensikker mesterskabsbejler og et hold, der kunne kvalificere sig til et europæisk gruppespil.

Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.

Her er det Lyngby Boldklubs drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Lyngby

Begrundelse for holdet:
Hvis man skulle have glemt, at Lyngby er én af Danmarks absolut bedste talentfabrikker, bliver man mindet om det her. Imponerende stjerneparade, og store profiler er endda blevet fravalgt. Særligt en spiller som Christian Gytkjær banker på til holdet, men det siger naturligvis også meget om trioen i angrebet, at der end ikke er plads til en dansk A-landsholdsspiller og sidste sæsons ligatopscorer i Polen.

Offensiven kunne også være krydret med navne som Uffe Bech og Jens Odgaard, der begge har formået at skabe en karriere i udlandet efter tiden i dansk fodbold. Foruden Brian Hamalainen består mandskabet af spillere, der var i Lyngby for længe siden, men der udvikles stadig store talenter i klubben. Seneste eksempel er Maurits Kjærgaard, der i 2019 blev solgt til Red Bull Salzburg for 20 millioner kroner. Mon ikke, at han vil få en plads på holdet, hvis vi laver samme øvelse igen om fem år?

Den store stjerne på holdet spiller i RB Leipzig til dagligt, og Yussuf Poulsen noterede sig faktisk for fem Superliga-kampe for De Kongeblå inden skiftet til Tyskland i 2013.

Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et interview med Lyngbys talentchef Nicas Kjeldsen, der forklarer, hvorfor De Kongeblå har haft så enorm succes med at udvikle store spillere. 

Vi bringer også et dobbeltinterview med Anders Christiansen og Brian Hamalainen, der foruden at være et produkt af Lyngbys talentafdeling også er medejere af klubben den dag i dag. Førstnævnte uddyber blandt andet, hvorfor han mener, at Lyngby i en periode har sovet i timen. 

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

  1. En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
  2. Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
  3. En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
  4. Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Steve Cooper storroser stjerne

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

OB siger farvel til seks spillere

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Ringet op af Brøndby-træner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Kan koste Brøndby flere millioner

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Nu klager FC Barcelona igen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt