Randers var tæt på økonomisk deroute og 2. division, da fusionen Randers FC i 2003 blev til, og i det lys er Hestene er Randers kommet langt, også på ungdomsområdet.
Bevares, det vrimler ikke ligefrem med Champions League-stjerner og A-landsholdsspillere, der har spillet i ungdomsafdelingen på Gammel Viborgvej ved siden af byens Superliga-stadion, men af en relativt ung klub at være er stalden af ungdomsspillere med fine Superliga-karrierer temmelig god.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det Randers FC’s drømmehold, som Tipsbladet ser det, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:
Begrundelsen for holdet:
Det er et hold med masser af Superliga-erfaring og på enkelte pladser også en del kampe i udlandet, Randers FC kan mønstre.
For at få plads til de mange gode midtstoppere har vi smidt Randers FC i en 5-3-2-formation, selvom Randers sjældent har spillet andet end 4-4-2 i klubhistorien.
Det giver pladser til både Mads Fenger, Jonas Bager og den nuværende Randers-spiller Simon Graves, mens Mikkel Kallesøe og Edgar Babayan bliver placeret som wingbacks, selvom det ikke er de positioner, de har spillet flest Superliga-kampe på.
Jonas Damborg har et godt navn i byen og klubhistorien, men da vi måler på nuværende sportsligt niveau, bliver det d’herrer Poulsen, Fisker og Lauenborg, der får pladserne.
Oppe foran var Nicolai Brock-Madsen et godt bud på et angrebsalternativ, men målt på nuværende niveau er Kasper Junker og Emil Riis Jakobsen sikre kort.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et interview Randers FC’s talentansvarlige, Peter Elstrup, der giver sit bud på succesen i Randers’ talentarbejde, og hvorfor han stadig er stolt af Kasper Junker trods skiftet til ærkerivalen AGF. Du kan også læse et interview med en tidligere RFC-spiller, der blev solgt for et millionbeløb – efter han faktisk blev kasseret i Randers.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjyllands og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme.
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.

TransferLIVE: Oliver Antman i rekordhandel

Barça med drastisk ‘AC’-beslutning

‘Frank er et varmt menneske med et godt hjerte’

Choktransfer af Wrexham?

Spekulationerne kører: Kovending omkring Dolberg?

Kevin Magnussen køber sig ind i fodboldklub

Vild udvikling: Han har afvist Manchester United

Tv-ekspert: Brøndby-truppen er tynd

Ryster på hovedet af kæmpe FCK-transfer

Yann Bisseck tager modig beslutning

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkvaler for stjernen Stage

Vild Mainz-eufori: ‘Det er ekstraordinært’

Rasmus Falk prøvede at lokke ham til OB

Accepterer kæmpe bud fra FCM

Delaney om Stryger: ‘Det må han selv om’

Forhandlinger med Midtjylland skrider frem

Manchester United åbner dialogen med superkeeper

Klar besked: Glem det, Morten Hjulmand

Chok: Bringer Christian Eriksen-skifte på banen

Dansk træner fanget i et kæmpe kaos

Her er Brøndby og FCM’s modstandere i Europa

Thomas Frank jubler: Han har virkelig imponeret!

– Han kan gøre en forskel for Juventus

Lyngby brager ind på førstepladsen

Lurer på tidligere Superliga-profil

Hentede Morten Hjulmand: Jeg husker det tydeligt

Medie: Dansker har en Rambo-krop

OB ydmyget – ny Superliga-stjerne på vej?

‘Vil være et virkelig markant køb af Tottenham’

Kæmpe bifald – Thomas Frank overrasker

I svime over Superliga-talent: En lille åbenbaring

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Uha, Vingegaard: Det var kedeligt for Pogacar

Storklub tæt på Hradecky – her er prisen

AGF – FC Midtjylland

‘Vis det på banen – ikke med agent-snak’

Stopper karrieren – her skal han være hjælpetræner

I ekstase over Brøndby-møde

Neestrup: Du jubler jo nærmest, før han rammer den

Jagter Oliver Sørensen – millionbud på vej

Randers FC – Silkeborg IF

Spurs-stjerne skifter: Frank kalder ham en legende

Målrigt i Motherwell

Afsløring: FCN sælger Milan Iloski i flot handel

Veloplagte Vejle tromler over OB

Neestrup giver status på Moukoko

Tog pludselig ordet: ‘Kan vi ikke være tjent med!’

Tæt på FC Nordsjælland-exit

FCK tager pligtsejr over oprykkeren Fredericia

Scorede måske årets mål – fik han sommerferie?

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Rekordbud afvist

Dansk klub lander markant aftale med Carlsberg

Bayern-keeper deler tragisk nyt: Sønnen død