'Hårdt år.'
Det er en meget passende overskrift for Noah Sahsahs 2024.
I oktober 2023 blev han nemlig slemt skadet under en jubelscene for FCK i Youth League.
Og det er først nu, at han for alvor er på vej tilbage.
I øjeblikket er den unge dansker udlejet fra FC København til Rosenborg, og i mandags gjorde han det onde ved topholdet Bodø/Glimt med sin 3-2-scoring.
– Jeg har det godt, og jeg er glad for at være i Rosenborg. Når jeg spiller kampe og træner, hjælper det også på humøret. Jeg er en super glad dreng lige nu.
– Det er få ord, der kan beskrive den følelse (angående målet, red.). Det var meget sjovt at score i overtiden. Det var bare super fedt, og alle følelser kommer frem. Jeg kan være mig selv igen, og det var fedt at gøre en forskel for holdet, fortæller Noah Sahsah i et interview med Tipsbladet.
19-årige Sahsah understreger, at Rosenborg har taget imod ham med åbne arme på trods af, at han ikke var spilleklar fra dag ét.
Specielt én holdkammerat har han fået et specielt bånd til nemlig David Nielsens søn Noah Jean Holm.
– Mig og Noah er kommet fint ind på hinanden. Han er en af mine gode kammerater. Han har været en fin hjælp i forhold til at komme på plads.
Artiklen fortsætter under billedet.

FCK har ikke rakt ud
Om fremtiden er i Rosenborg, er dog ganske uvis for den 19-årige dansker.
Lejekontrakten udløber nemlig ved årsskiftet.
– Alt det med min fremtid tager jeg til den tid. Jeg er super glad for at være her, og jeg vil ikke udelukke, at jeg kan se mig selv fortsætte her. Lige nu er mit fokus ikke, hvor jeg skal spille henne. Jeg har fire kampe tilbage, og jeg skal have trænet godt, så jeg kan komme i bedst mulig form. Det er mit fokus.
Har du været i kontakt med FCK?
– Jeg har ikke haft super meget i kontakt med FCK. Det ville være en løgn at sige det. Jeg har selvfølgelig snakket med fysserne, og specielt min ene fys, som jeg har haft et langt forløb med. Jeg har haft dagligt kontakt med ham om, hvordan jeg havde det. Men selve klubben har jeg ikke haft den store kontakt med.
Har du det okay med det?
– Ja, det gør mig ikke det helt store for at være helt ærlig. Jeg spiller i Rosenborg, og der er mit fokus. Så må de koncentrere sig om deres egen sæson, som de har gang i, afslutter Sahsah med til Tipsbladet.
FCK-talentet har lige nu kontrakt med løverne til sommeren 2025, og han står noteret for tre førsteholdskampe for FCK.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark