ÅRHUS (Tipsbladet): I sidste uge talte Tipsbladet med AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye om muligheden for en snarlig kontraktforlængelse med Uwe Rösler, og torsdag formiddag var AGF så klar med en treårig aftale med den tyske cheftræner.
Efter frokost på AGF's træningsanlæg var cheftræneren og sportschefen klar til at fortælle om forlængelsen på et pressemøde, og det var også over en god bid mad, at de to AGF-ledere blev enige om, at samarbejdet skulle fortsætte ud over Röslers eksisterende kontraktudløb 30. juni 2025.
– Vi tog det over en middag. Jeg fortalte Uwe, hvad vi gerne ville, og så kørte det derfra, fortæller Stig Inge Bjørnebye.
– Til den middag sagde jeg omgående, at jeg gerne vil blive. Vi talte ikke om penge, om kontraktlængde eller andet, siger Uwe Rösler.
– Det har kørt over de seneste par måneder. Vi analyserede første halvdel af sæsonen sammen med bestyrelsen og ledelsen, og så begyndte processen. Og som jeg siger til mine spillere, gælder det også for mig, at når man skriver under, skal det være fordi, man er virkelig glad for at skrive under. Man skal ikke skrive under og så ikke helt være tilfreds. Jeg er så glad. Virkelig glad, siger Uwe Rösler.
Vigtigt for AGF
Den norske sportschef pegede på Uwe Rösler som David Nielsens afløser i 2022, og han peger blandt andet på den stabilitet i resultaterne og arbejdet, Rösler har bidraget til i AGF, som forklaring på, at man nu har forlænget kontrakt indtil 2028..

– Folk taler om kontinuitet i fodbold, og det er ikke så mærkeligt, for når der er kvalitet i arbejdet, kommer der også kontinuitet. Vi vil rigtig gerne bevare kvaliteten og kontinuiteten, og det er meget udfordrende for en fodboldklub at skifte nøglefolk som cheftræneren, sportschefen eller den administrerende direktør. Man skal kende hinanden godt for at nå de næste niveauer.
– Derfor er jeg så glad for, at vi kan sidde her om tale om det her [forlængelsen], fordi den er meget vigtig for klubben.
– Det er ikke mig selv, jeg her taler om. Det er samarbejdet mellem mig, Uwe og Jacob Nielsen [administrerende direktør] og de idéer, vi har her i klubben. Investeringerne, størrelsen på ambitionerne. Vi er enige om kursen og det, der skal ske, og hvordan vi skal gå til opgaverne, siger Stig Inge Bjørnebye.
AGF er begyndt på en storstilet ombygning af hjemmebanen Ceres Park, der efter planen skal stå færdig i sommeren 2026.
Klubben bygger også et nyt ungdomsakademi umiddelbart ved siden af træningsanlægget, der skal stå færdigt til oktober, og AGF's ejere og ledelse håber på at kunne øge indtægterne og dermed spillerbudgettet væsentligt takket være det nye stadion.
Tipsbladet bragte i sidste uge et længere interview med Stig Inge Bjørnebye om nordmandens første tre år i jobbet i Århus og klubbens planer.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Clement Bischoff på tavlen
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
Kæmpestjerne angrer
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Landstræner uenig med Ronaldo
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT