Talte kontrakt over en middag: Sagde ja omgående

Det tog ikke Uwe Rösler længe at forlænge med AGF, da han fik tilbuddet.



ÅRHUS (Tipsbladet): I sidste uge talte Tipsbladet med AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye om muligheden for en snarlig kontraktforlængelse med Uwe Rösler, og torsdag formiddag var AGF så klar med en treårig aftale med den tyske cheftræner.

Efter frokost på AGF's træningsanlæg var cheftræneren og sportschefen klar til at fortælle om forlængelsen på et pressemøde, og det var også over en god bid mad, at de to AGF-ledere blev enige om, at samarbejdet skulle fortsætte ud over Röslers eksisterende kontraktudløb 30. juni 2025.

– Vi tog det over en middag. Jeg fortalte Uwe, hvad vi gerne ville, og så kørte det derfra, fortæller Stig Inge Bjørnebye.

– Til den middag sagde jeg omgående, at jeg gerne vil blive. Vi talte ikke om penge, om kontraktlængde eller andet, siger Uwe Rösler.

– Det har kørt over de seneste par måneder. Vi analyserede første halvdel af sæsonen sammen med bestyrelsen og ledelsen, og så begyndte processen. Og som jeg siger til mine spillere, gælder det også for mig, at når man skriver under, skal det være fordi, man er virkelig glad for at skrive under. Man skal ikke skrive under og så ikke helt være tilfreds. Jeg er så glad. Virkelig glad, siger Uwe Rösler.

Vigtigt for AGF
Den norske sportschef pegede på Uwe Rösler som David Nielsens afløser i 2022, og han peger blandt andet på den stabilitet i resultaterne og arbejdet, Rösler har bidraget til i AGF, som forklaring på, at man nu har forlænget kontrakt indtil 2028..

241599

– Folk taler om kontinuitet i fodbold, og det er ikke så mærkeligt, for når der er kvalitet i arbejdet, kommer der også kontinuitet. Vi vil rigtig gerne bevare kvaliteten og kontinuiteten, og det er meget udfordrende for en fodboldklub at skifte nøglefolk som cheftræneren, sportschefen eller den administrerende direktør. Man skal kende hinanden godt for at nå de næste niveauer.

– Derfor er jeg så glad for, at vi kan sidde her om tale om det her [forlængelsen], fordi den er meget vigtig for klubben.

– Det er ikke mig selv, jeg her taler om. Det er samarbejdet mellem mig, Uwe og Jacob Nielsen [administrerende direktør] og de idéer, vi har her i klubben. Investeringerne, størrelsen på ambitionerne. Vi er enige om kursen og det, der skal ske, og hvordan vi skal gå til opgaverne, siger Stig Inge Bjørnebye.

AGF er begyndt på en storstilet ombygning af hjemmebanen Ceres Park, der efter planen skal stå færdig i sommeren 2026.

Klubben bygger også et nyt ungdomsakademi umiddelbart ved siden af træningsanlægget, der skal stå færdigt til oktober, og AGF's ejere og ledelse håber på at kunne øge indtægterne og dermed spillerbudgettet væsentligt takket være det nye stadion.

Tipsbladet bragte i sidste uge et længere interview med Stig Inge Bjørnebye om nordmandens første tre år i jobbet i Århus og klubbens planer.

Læs det interview her.





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Færøernes VM-drøm slukket

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Chok i OB – siger op efter seks dage

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Clement Bischoff på tavlen

– Han er uden tvivl utilfreds

Ståle Solbakken sender advarsel

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

AGF straffet med stor bøde

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Brøndby-stjerne skadet

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Kæmpestjerne angrer

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie