Teemu Pukki kan endnu.
Den tidligere Brøndby-stjerne er godt nok blevet 35 år, men han ved stadig, hvor målet står, og hvordan man sender bolden i kassen.
Det har Teemu Pukki i den grad bevist i denne sæson. Siden skiftet hjem til HJK Helsinki i januar, har den finske stjerneangriber nemlig leveret hele 18 kasser og otte assister i 29 kampe. Med 26 målinvolveringer hidtil i sæsonen har han været involveret i lige under et mål pr. kamp.
Alene i ligaregi er det blevet til 12 fuldtræffere og syv assister i 20 kampe, og det giver 19 målinvolveringer. Og det er, selvom han sjældent spiller fuld tid.
Det kan ingen andre matche i den finske liga, Veikkkausliiga. Her kommer holdkammeraten Alexander Ring, der selv har en flot fortid i Bundesligaen og MLS, tættest på med 18 målinvolveringer – 12 scoringer og seks assister – dog med mere spilletid.
Desuden har Teemu Pukki allerede slået sin personlige rekord for flest mål i en ligasæson i hjemlandet med sine 12 fuldtræffere.
Han havde aldrig før scoret mere end 11 mål i én sæson i Finlands bedste række. Det skriver HJK Helsinki selv på X og tilføjer:
– Og der resterer ni kampe…

Nedtur lurer
Trods de to erfarne og målfarlige stjerner lurer der dog en nedtur for HJK Helsinki.
Klubben befinder sig blot på tredjepladsen i den hjemlige liga fire point bag Inter Turku og tre point efter Ilves, og dermed får mandskabet svært ved at vinde det finske mesterskab.
HJK Helsinki har ellers snuppet mesterskabet hele 33 gange i historien – heriblandt i seks af de seneste otte sæsoner. Hvis de ikke formår at vinde det finske mesterskab i denne sæson, vil det være første gang siden 2015 og 2016, at de ikke formår at vinde guld to sæsoner i træk.
Teemu Pukki, 35 år, spillede for Brøndby IF med stor succes fra 2014 til 2018, hvor han skiftede til Norwich City på en fri transfer, hvor han ligeledes blev en kæmpe succes. For vestegnsklubben noterede han sig for 72 mål og 23 assister i 164 kampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe bluffnummer!
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
INTERVIEW
Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
NYHEDER
Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TOPNYHED
Bendtner: Der skal være en meget hård straf!
Her kan du se Liverpool mod Manchester City
TRANSFER
BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
FC København bekræfter transfer
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TOPNYHED
Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!
OPTAKT
Brøndby IF – Lyngby BK
OPTAKT
Silkeborg IF – AC Horsens
Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
OPTAKT
Randers FC – Viborg FF
TRANSFER
Voldsomt prisskilt efter FCK-exit
Forsvarer dansker: Alle ser potentialet
EKSKLUSIVT
Brian Priske overgår alle i ligaens historien
EKSKLUSIVT
– De er vinderne af transfervinduet
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
EKSKLUSIVT
Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler
Journalist åbner for chokskifte
TOPNYHED