Thomas Delaney var en stor stjerne i FC København frem til 2016. Han var anfører for løverne, klubben bedste spiller og et våbenskjold for hele "Byens Hold".
Alt det håber FCK-fansene, at de får tilbage én dag.
I hovedstaden drømmes der søde drømme om et Thomas Delaney-comeback i FC København, og hovedpersonen selv har også fastslået,
Nu er der bare sket det, at Ståle Solbakken ikke længere er i FC København. Nordmanden havde om nogen en direkte linje til Thomas Delaney. Den danske landsholdsspiller er dog stadig på samme side i forhold til sin barndomsklub.
– Det har ikke ændret noget i forhold til, hvad jeg forestiller mig, der en dag skal ske. Men jeg tænker ikke længere end min kontrakt i Dortmund, siger Thomas Delaney om FC København.
Forbindelsen til Ståle Solbakken er stadig varm, selv om jobbet som FCK-manager er skiftet ud med en tjans som norsk landstræner.
– Nu ringer Ståle bare og spørger, hvordan Erling (Braut Haaland, red.) har det. Samtalen har bare ændret karakter, nu handler det om, hvordan Erling har trænet. Så jeg taler stadig med Ståle engang imellem, siger Delaney med et smil.
Midtbanespilleren har kontrakt med Borussia Dortmund frem til sommeren 2022, og han overvejer fremtiden. Efter denne sæson får storklubben ny cheftræner i form af Marco Rose, og det er væsentligt for danskeren.
– Jeg er sikker på, at klubben gør deres tanker, og jeg gør det samme. Der kommer snart en ny træner, som skal have indflydelse på, hvad jeg har lyst til. Hvis han vil den ene eller den anden vej, må jeg tage det in mente. Det er en ting, jeg bliver nødt til at vente på, siger Thomas Delaney
Leder efter identiteten
29-årige Thomas Delaney har siddet på bænken i Dortmunds seneste to kampe, så han er mødt op i landsholdslejren med friske ben, som han udtrykker det.
Det er dog altid lidt alarmerende, når en dansk landsholdsspiller mister sin plads på klubholdet, men midtbanemanden er ikke bekymret over udsigterne i Dortmund.
– Al min tid i Dortmund har været op og ned. Intense perioder med kampe og så mindre intense uden så mange. Jeg er egentlig godt tilfreds. Nu har jeg ikke spillet på det seneste, men det er ikke første gang, at det sker for mig. Så jeg er fint tilfreds, selv om vi som hold ikke har præsteret, som vi gerne ville, siger Delaney.
Borussia Dortmund er på en skuffende femteplads i Bundesligaen og er helt uden chance for at blande sig i toppen.
– Vi leder efter vores identitet. Vi har en meget ungdommelig spillestil uden bekymringer, og vi kæmper lidt med at sænke skuldrene og spille frit. Det er vores største problem. Vi lukker mange mål ind, men det har vi altid gjort – vi har bare scoret endnu flere, lyder det fra Thomas Delaney.
I forbindelse med det talenttema, Tipsbladet har rullet ud de seneste par uger, lød det fra FC København, at man i fremtiden gerne vil have "et helt hold af Thomas Delaney'er" – læs mere her.

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Disse seks SL-profiler kan hentes gratis

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Afsløring: Store klubber jagter fænomenet Fischer

Afsløring: Forlænger med Esbjerg fB

Boss om Dolberg-transfer: Jeg lover ikke noget

Manchester United i dialog med svinedyr angriber

Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

23-årig stopper karrieren – starter nyt projekt

Gyldent håndtryk – koster ‘PC’ kassen

Nu starter budkrig på FCK-emne

Gummiben i Nottingham

Morten Frendrup bliver skurk i Genoa-nedtur

Rundens Hold i Superligaen – 29. runde

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Endnu et målbrag mellem Inter og Barca

Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold

Alle skriver om Huescas-dom

Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe

Wow – han kan blive jeres redning, AaB!

Vil hente Premier League-stjerne for 525 mio.

Peger på Brøndby-spiller som muligt AGF-emne

Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’

Blæst bagover af dansk stjerne

Ibiza-tur aflyst

Vild Real Madrid-sommer – store stjerner til salg

Katastrofen lurer: ‘Så skal dansk toptræner fyres’

Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Undret dig? Derfor spiller Brøndby klokken 14

Afsløring: FC København vil sælge Neo Jönsson

FCK-boss reagerer på Huescas’ dom

Nu reagerer Rodrigo Huescas på fængselsstraf

Rodrigo Huescas skal i fængsel

Afsløring: Sassuolo hiver to danskere til Italien

Forbløffet Thomasberg: ‘Sindssygt at få den tanke’

Guld-flop! GFH står i svinedyrt Brøndby-dilemma

Kæmpe skifte er på plads