Thomas Delaney om sin FCK-plan: Intet er ændret

Thomas Delaney har flere gang sagt, at han gerne vil retur til FC København én dag. Det vil han stadig, selv om Ståle Solbakken ikke er i klubben længere.



Thomas Delaney var en stor stjerne i FC København frem til 2016. Han var anfører for løverne, klubben bedste spiller og et våbenskjold for hele “Byens Hold”.

Alt det håber FCK-fansene, at de får tilbage én dag.

I hovedstaden drømmes der søde drømme om et Thomas Delaney-comeback i FC København, og hovedpersonen selv har også fastslået,

Nu er der bare sket det, at Ståle Solbakken ikke længere er i FC København. Nordmanden havde om nogen en direkte linje til Thomas Delaney. Den danske landsholdsspiller er dog stadig på samme side i forhold til sin barndomsklub.

– Det har ikke ændret noget i forhold til, hvad jeg forestiller mig, der en dag skal ske. Men jeg tænker ikke længere end min kontrakt i Dortmund, siger Thomas Delaney om FC København.

Forbindelsen til Ståle Solbakken er stadig varm, selv om jobbet som FCK-manager er skiftet ud med en tjans som norsk landstræner.

– Nu ringer Ståle bare og spørger, hvordan Erling (Braut Haaland, red.) har det. Samtalen har bare ændret karakter, nu handler det om, hvordan Erling har trænet. Så jeg taler stadig med Ståle engang imellem, siger Delaney med et smil.

Midtbanespilleren har kontrakt med Borussia Dortmund frem til sommeren 2022, og han overvejer fremtiden. Efter denne sæson får storklubben ny cheftræner i form af Marco Rose, og det er væsentligt for danskeren.

– Jeg er sikker på, at klubben gør deres tanker, og jeg gør det samme. Der kommer snart en ny træner, som skal have indflydelse på, hvad jeg har lyst til. Hvis han vil den ene eller den anden vej, må jeg tage det in mente. Det er en ting, jeg bliver nødt til at vente på, siger Thomas Delaney

Leder efter identiteten
29-årige Thomas Delaney har siddet på bænken i Dortmunds seneste to kampe, så han er mødt op i landsholdslejren med friske ben, som han udtrykker det.

Det er dog altid lidt alarmerende, når en dansk landsholdsspiller mister sin plads på klubholdet, men midtbanemanden er ikke bekymret over udsigterne i Dortmund.

– Al min tid i Dortmund har været op og ned. Intense perioder med kampe og så mindre intense uden så mange. Jeg er egentlig godt tilfreds. Nu har jeg ikke spillet på det seneste, men det er ikke første gang, at det sker for mig. Så jeg er fint tilfreds, selv om vi som hold ikke har præsteret, som vi gerne ville, siger Delaney.

Borussia Dortmund er på en skuffende femteplads i Bundesligaen og er helt uden chance for at blande sig i toppen.

– Vi leder efter vores identitet. Vi har en meget ungdommelig spillestil uden bekymringer, og vi kæmper lidt med at sænke skuldrene og spille frit. Det er vores største problem. Vi lukker mange mål ind, men det har vi altid gjort – vi har bare scoret endnu flere, lyder det fra Thomas Delaney.

I forbindelse med det talenttema, Tipsbladet har rullet ud de seneste par uger, lød det fra FC København, at man i fremtiden gerne vil have “et helt hold af Thomas Delaney’er” – læs mere her. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’