For tredje ligakamp i træk fik Brentford en drømmestart på kampen, da holdet lørdag havde besøg af West Ham i Premier League.
Der var således blot spillet 37 sekunder, da formstærke Bryan Mbeumo elegant flugtede en scoring til 1-0 i kassen.
Dermed fulgte Brentford op på de seneste to ligakampe, hvor de har scoret efter 22 og 23 sekunder mod henholdsvis Manchester City og Tottenham.
Det er aldrig før sket i Premier League, at et hold har scoret inden for det første minut i tre kampe i træk. Det skriver det britiske medie BBC.
Men Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, er efter lørdagens kamp nysgerrig på, om der også er tale om en verdensrekord.
– Er det bare i Premier League? Der er jo mange ligaer. Jeg vil virkelig gerne vide, om det er en verdensrekord eller ej.
– Men det må være en verdensrekord. Tre kampe i træk på under 40 sekunder. Det er jo utroligt, siger Thomas Frank til BBC.
BBC har undersøgt sagen, men kan ikke give et klart svar på Thomas Franks spørgsmål. Heller ikke analysefirmaet Opta, der leverer statistik til BBC og en lang række sportssider, kan gøre den danske cheftræner klogere.
Det er dog ikke helt tilfældigt med de hurtige mål, mener Thomas Frank.
– Der ligger selvfølgelig også en masse planlægning bag.
– Vi har en strategi i forbindelse med kickoff, og den justerer vi fra kamp til kamp. Og så har vi den indstilling og den filosofi, at vi gerne vil komme stærkt og positivt ud til kampene, siger Thomas Frank.
Selv om det nu er blevet til lynscoringer i tre kampe i træk, så har udbyttet i de tre kampe været begrænset for danskerens tropper.
I lørdagens kamp fik West Hams midtbanespiller Tomas Soucek scoret i anden halvleg og gjort det til slutresultatet 1-1. I de to kampe forinden endte det med nederlag til både Manchester City og Tottenham.
Brentford ligger nummer 12 i Premier League med syv point i seks kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dolberg opereret efter grim skade
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
MEDIE
Polsk træner var på vej til OB
Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’
TOPNYHED
Forlod FC København – fik en højere løn i FCM
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
NYHEDER
Skiftede til Superligaen – drømmer om retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
INTERVIEW
Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden
NYHEDER
Disney præsenterer europæiske tv-profiler
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
TOPNYHED
Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe