Thomas Gravesen revser Brøndby-ansættelse

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen er ikke imponeret over Brøndbys ansættelsen af Benjamin Schmedes.



Chefscout i Hamburger SV og sportschef i henholdsvis VfL Osnabrück og Vitesse er cv’et hos Brøndbys nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes.

Fra 1. januar overtaget han officielt roret i Brøndby IF, og han får fra første fløjt nok at se til, da der skal ansættes en ny cheftræner. Selvom Benjamin Schmedes endnu ikke officielt er trukket i arbejdstøjet, så er der panderynker hos Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen.

Han er alt andet end imponeret over Brøndbys nye fodbolddirektør. Det fortæller han i et interview med Viaplay Sport News.

– Jeg synes, det er langt, langt, langt under par i forhold til, hvad Brøndby bør sigte efter. De har haft en top-sportschef i Carsten V. Jensen og en toptræner i Jesper Sørensen, og nu vælger man at gå med en ung tysker, som man forsøger at tale op til at være afløseren i den her kæmpe, kæmpe klub.

– Jeg tror, man er blevet blændet af Jürgen Klopp, Arne Slot og Thomas Tuchel, der er kommet fra de lavere rækker. Der har Brøndby måske tænkt, at de skal finde den nye Jürgen Klopp, men det kan man ikke på den her måde og slet ikke i en så stor stilling.

Benjamin Schmedes tiltræder officielt sit nye job 1. januar, men Thomas Gravesen er ikke klar til at lade tvivlen komme ham til gode.

– De seneste fire-fem år er han røget ud af ligaerne. Vitesse er på vej ud af den næstbedste hollandske række, og Osnabrück er på vej ud af den tredjebedste række. I de perioder, han har været der, er klubberne røget ud af ligaerne, så jeg behøver ikke vide ret meget mere om ham. Han skal ind og styre Brøndbys budget og købe spillere, og der har jeg allerede set nok fra hans tid i Vitesse, som er en meget, meget mindre klub end Brøndby IF.

Vitesse har de seneste år befundet sig i en voldsom økonomisk krise, der blandt andet har gjort, at tingene ikke spiller i Arnhem-klubben.

Thomas Gravesen er i øvrigt bekymret for Benjamin Schmedes kendskab til dansk talent-udvikling og -arbejde og afslutter med bemærkningen.

– Jeg har bestemt ikke store forventninger til Benjamin Schmedes… Overhovedet.

Du kan se hele videoen i klippet ovenfor.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’