HERNING (Tipsbladet): Der var fint besøg til dagens træning i FC Midtjylland, hvor landstræner Brian Riemer dukkede op og fik en snak med cheftræner Thomas Thomasberg.
Danmarks landstræner stillede ikke op til interview med Tipsbladet, men det gjorde Thomas Thomasberg, og han var begejstret for Riemers visit.
– Det er ikke fordi, at han er her hver dag, men det var rart at have landstræneren på besøg, og at han er ude og vise flaget også i det jyske. Det var rart lige at kunne stå og snakke lidt med ham og dele lidt tanker om alt i og omkring fodbolddanmark.
– Han tager lige med en tur til Ikast efterfølgende og så har han haft sin dag her i Midtjylland. Jeg synes det er fedt. Det er bare et godt signal at sende, at man er rundt i klubberne, lød det fra Thomas Thomasberg.
Det betyder en hel del, at Danmarks landstræner tager sig tid til at komme rundt i landet, mener Thomasberg.
– Nu har jeg jo været med i en del år i dansk fodbold, og det er ikke sådan årligt, at jeg har set landstrænere. Vi har haft besøg af Hjulmand her i Midtjylland, men jeg synes bare, at signalværdien i, at man er rundt og snakke med de folk, der er i klubberne, det er fedt.
– Så kan man jo altid dele lidt tanker om de forskellige spillere, for selvfølgelig har vi også nogle, der er med på landskortet i forhold til U21-landsholdet og spillere i vores egen trup, som – nu var det Mads Bech, der var med i november på landsholdet. Det har vi selvfølgelig også lige fået vendt, lød det fra FC Midtjyllands cheftræner.

Brian Riemer i samtale med Thomas Thomasberg til tirsdagens træning (Foto: Tipsbladet).
‘De fleste er aktuelle’
Mads Bech Sørensen var udtaget til Danmarks landshold i november, og FC Midtjylland-kaptajnen blev selvfølgelig vendt i samtalen mellem Brian Riemer og Thomas Thomasberg.
– Vi nåede at snakke om de fleste af vores spillere. Nu har vi også en del udenlandske spillere, så vi gennemgik de danske spillere, vi har i truppen.
Er der nogle af jeres unge, der kan blive aktuelle på et tidspunkt?
– Det synes jeg jo allerede nu. Vi har et par stykker på U21-landsholdet, og går du lidt længere ned, så har vi også en Mikel (Gogorza, red.), der gjorde det rigtigt godt i U19-kvalifikationen, og Valdemar Byskov, der også var med til en slutrunde med U19 sidste gang, og som selvfølgelig også er interessant. Hvis du er med i vores trup og er dansker, så tror jeg også, at du er aktuel for diverse landshold.
– Så kan der selvfølgelig være nogle, der kommer lidt op i alderen. Vi har Lössl, der er dansker og er kommet lidt op i årene, men er du ung, så er du aktuel for et eller andet. Jeg skal ikke stå og snakke nogen på landsholdet, det har han (Riemer, red.) kompetencer og viden til, hvordan det hold skal udtages.
Man kan vel forestille sig, at spillere som Oliver Sørensen og Mikel Gogorza en dag kan blive aktuelle?
– Det er det, jeg siger. Der er rigtigt mange af dem, der er på A-landsholdet, der også har været på ungdomslandsholdene, og din sandsynlighed er selvfølgelig også større, hvis du også har været på et ungdomslandshold. Og dem har vi nogle stykker af, dem du lige har nævnt, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.
Mads Bech Sørensen sad på bænken, da Danmark i november spillede 0-0 mod Serbien i Nations League, men FC Midtjylland-profilen har endnu ikke debuteret for A-landsholdet.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Sepp Piontek er død
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
Arsenal skuffer mod bundprop
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
MEDIE
Choktransfer?
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER