HERNING (Tipsbladet): Der var fint besøg til dagens træning i FC Midtjylland, hvor landstræner Brian Riemer dukkede op og fik en snak med cheftræner Thomas Thomasberg.
Danmarks landstræner stillede ikke op til interview med Tipsbladet, men det gjorde Thomas Thomasberg, og han var begejstret for Riemers visit.
– Det er ikke fordi, at han er her hver dag, men det var rart at have landstræneren på besøg, og at han er ude og vise flaget også i det jyske. Det var rart lige at kunne stå og snakke lidt med ham og dele lidt tanker om alt i og omkring fodbolddanmark.
– Han tager lige med en tur til Ikast efterfølgende og så har han haft sin dag her i Midtjylland. Jeg synes det er fedt. Det er bare et godt signal at sende, at man er rundt i klubberne, lød det fra Thomas Thomasberg.
Det betyder en hel del, at Danmarks landstræner tager sig tid til at komme rundt i landet, mener Thomasberg.
– Nu har jeg jo været med i en del år i dansk fodbold, og det er ikke sådan årligt, at jeg har set landstrænere. Vi har haft besøg af Hjulmand her i Midtjylland, men jeg synes bare, at signalværdien i, at man er rundt og snakke med de folk, der er i klubberne, det er fedt.
– Så kan man jo altid dele lidt tanker om de forskellige spillere, for selvfølgelig har vi også nogle, der er med på landskortet i forhold til U21-landsholdet og spillere i vores egen trup, som – nu var det Mads Bech, der var med i november på landsholdet. Det har vi selvfølgelig også lige fået vendt, lød det fra FC Midtjyllands cheftræner.

Brian Riemer i samtale med Thomas Thomasberg til tirsdagens træning (Foto: Tipsbladet).
‘De fleste er aktuelle’
Mads Bech Sørensen var udtaget til Danmarks landshold i november, og FC Midtjylland-kaptajnen blev selvfølgelig vendt i samtalen mellem Brian Riemer og Thomas Thomasberg.
– Vi nåede at snakke om de fleste af vores spillere. Nu har vi også en del udenlandske spillere, så vi gennemgik de danske spillere, vi har i truppen.
Er der nogle af jeres unge, der kan blive aktuelle på et tidspunkt?
– Det synes jeg jo allerede nu. Vi har et par stykker på U21-landsholdet, og går du lidt længere ned, så har vi også en Mikel (Gogorza, red.), der gjorde det rigtigt godt i U19-kvalifikationen, og Valdemar Byskov, der også var med til en slutrunde med U19 sidste gang, og som selvfølgelig også er interessant. Hvis du er med i vores trup og er dansker, så tror jeg også, at du er aktuel for diverse landshold.
– Så kan der selvfølgelig være nogle, der kommer lidt op i alderen. Vi har Lössl, der er dansker og er kommet lidt op i årene, men er du ung, så er du aktuel for et eller andet. Jeg skal ikke stå og snakke nogen på landsholdet, det har han (Riemer, red.) kompetencer og viden til, hvordan det hold skal udtages.
Man kan vel forestille sig, at spillere som Oliver Sørensen og Mikel Gogorza en dag kan blive aktuelle?
– Det er det, jeg siger. Der er rigtigt mange af dem, der er på A-landsholdet, der også har været på ungdomslandsholdene, og din sandsynlighed er selvfølgelig også større, hvis du også har været på et ungdomslandshold. Og dem har vi nogle stykker af, dem du lige har nævnt, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.
Mads Bech Sørensen sad på bænken, da Danmark i november spillede 0-0 mod Serbien i Nations League, men FC Midtjylland-profilen har endnu ikke debuteret for A-landsholdet.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT