Thomasberg drøftede flere spillere med Riemer

Til tirsdagens træning i FC Midtjylland fik Thomas Thomasberg en god snak med landstræner Brian Riemer.



HERNING (Tipsbladet): Der var fint besøg til dagens træning i FC Midtjylland, hvor landstræner Brian Riemer dukkede op og fik en snak med cheftræner Thomas Thomasberg.

Danmarks landstræner stillede ikke op til interview med Tipsbladet, men det gjorde Thomas Thomasberg, og han var begejstret for Riemers visit.

– Det er ikke fordi, at han er her hver dag, men det var rart at have landstræneren på besøg, og at han er ude og vise flaget også i det jyske. Det var rart lige at kunne stå og snakke lidt med ham og dele lidt tanker om alt i og omkring fodbolddanmark.

– Han tager lige med en tur til Ikast efterfølgende og så har han haft sin dag her i Midtjylland. Jeg synes det er fedt. Det er bare et godt signal at sende, at man er rundt i klubberne, lød det fra Thomas Thomasberg.

Det betyder en hel del, at Danmarks landstræner tager sig tid til at komme rundt i landet, mener Thomasberg.

– Nu har jeg jo været med i en del år i dansk fodbold, og det er ikke sådan årligt, at jeg har set landstrænere. Vi har haft besøg af Hjulmand her i Midtjylland, men jeg synes bare, at signalværdien i, at man er rundt og snakke med de folk, der er i klubberne, det er fedt.

– Så kan man jo altid dele lidt tanker om de forskellige spillere, for selvfølgelig har vi også nogle, der er med på landskortet i forhold til U21-landsholdet og spillere i vores egen trup, som – nu var det Mads Bech, der var med i november på landsholdet. Det har vi selvfølgelig også lige fået vendt, lød det fra FC Midtjyllands cheftræner.

Brian Riemer i samtale med Thomas Thomasberg til tirsdagens træning (Foto: Tipsbladet).

‘De fleste er aktuelle’

Mads Bech Sørensen var udtaget til Danmarks landshold i november, og FC Midtjylland-kaptajnen blev selvfølgelig vendt i samtalen mellem Brian Riemer og Thomas Thomasberg.

– Vi nåede at snakke om de fleste af vores spillere. Nu har vi også en del udenlandske spillere, så vi gennemgik de danske spillere, vi har i truppen.

Er der nogle af jeres unge, der kan blive aktuelle på et tidspunkt?

– Det synes jeg jo allerede nu. Vi har et par stykker på U21-landsholdet, og går du lidt længere ned, så har vi også en Mikel (Gogorza, red.), der gjorde det rigtigt godt i U19-kvalifikationen, og Valdemar Byskov, der også var med til en slutrunde med U19 sidste gang, og som selvfølgelig også er interessant. Hvis du er med i vores trup og er dansker, så tror jeg også, at du er aktuel for diverse landshold.

– Så kan der selvfølgelig være nogle, der kommer lidt op i alderen. Vi har Lössl, der er dansker og er kommet lidt op i årene, men er du ung, så er du aktuel for et eller andet. Jeg skal ikke stå og snakke nogen på landsholdet, det har han (Riemer, red.) kompetencer og viden til, hvordan det hold skal udtages.

Man kan vel forestille sig, at spillere som Oliver Sørensen og Mikel Gogorza en dag kan blive aktuelle?

– Det er det, jeg siger. Der er rigtigt mange af dem, der er på A-landsholdet, der også har været på ungdomslandsholdene, og din sandsynlighed er selvfølgelig også større, hvis du også har været på et ungdomslandshold. Og dem har vi nogle stykker af, dem du lige har nævnt, lød det afslutningsvist fra Thomas Thomasberg.

Mads Bech Sørensen sad på bænken, da Danmark i november spillede 0-0 mod Serbien i Nations League, men FC Midtjylland-profilen har endnu ikke debuteret for A-landsholdet.





EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Tjekkiet – Danmark

Varme rygter: Han har været i FC København

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Vild stime før Danmark-brag

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Kasper Hjulmand

Stor profil glad for Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Klar på chokskifte

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Han er også færdig i FC København

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dybt bekymret over VM i USA

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Randers var tæt på – nu er han et monster

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Det skal blive bedre, Isaksen!

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’