Inden pokalfinalen: Denne spiller plus i bogen

Randers’ 0-1-nederlag til AGF søndag før torsdagens pokalfinale bekymrer ikke træner Thomas Thomasberg.



Randers-træner Thomas Thomasberg er ikke bekymret for holdets tilstand før pokalfinalen på torsdag mod Sønderjyske, efter at kronjyderne søndag tabte 0-1 til AGF i Superligaens mesterskabsspil.

– Præstationen her var totalt uafhængig af, hvordan det kommer til at gå på torsdag. Om vi så havde spillet fem kampe uden at levere op til, så ville alle spillere stadig vide, at på torsdag gælder det noget helt andet, siger han.

Især i første halvleg mod AGF spillede Randers langt under niveau, men ifølge Thomasberg var det en helt naturlig optakt til sæsonens vigtigste kamp.

– Det var vist helt efter drejebogen, for hvordan sådan noget plejer at gå. AGF var klar fra start og havde ikke andet i hovedet, og det kunne ses.

– Jeg var dog ikke tilfreds i pausen, så derfor appellerede jeg også til, at der altså sad 4000 fans her på stadion, som minimum forventede, at vi ville kæmpe lidt for point.

– I anden halvleg fik vi så også bedre styr på det, hvor vi trods alt spillede lige op med AGF. Det havde jeg som minimum forventet, vi kunne gøre hele kampen, siger Thomasberg.

Randers-indskifteren Mikkel Kallesøe var en af de få spillere, som viste sig positivt frem før finalen, da han fik den sidste halve time.

Thomasberg fremhæver da også Kallesøe som en af de spillere, som måske spillede sig tættere på en startplads på torsdag.

– Jeg fik da set et par stykker, som fik vist sig godt frem. Kallesøe kom ind i anden halvleg og gjorde det godt, da han fik lidt mere fart ind i holdet. Han får helt sikkert et plus i min bog, siger han.

Den 24-årige Randers-kant har ikke spillet meget i foråret, men han drømmer om at få chancen på torsdag.

– Selvfølgelig ville det betyde meget at få lov til at starte inde, nu hvor jeg har været meget skadet på det seneste.

– Det vil helt sikkert være stort, hvis man kunne få lov til at spille sådan en pokalfinale, siger han.

Han ser desuden Randers som lille favorit mod Sønderjyske.

– Vi er små favoritter, kan vi vist godt sige. I sådan en pokalfinale kan alt dog ske, og derfor vil jeg ikke sige mere end det, siger Kallesøe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Kommer til AGF efter monstersæson

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brøndby forhandler om stor transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

– Det er forfærdeligt

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Storklub lurer på Jonas Wind

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Legender med dyster melding

Nyt tilbageslag for Hjulmand

I chok over Tottenham

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Brøndby-profil skadet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’