Inden pokalfinalen: Denne spiller plus i bogen

Randers’ 0-1-nederlag til AGF søndag før torsdagens pokalfinale bekymrer ikke træner Thomas Thomasberg.



Randers-træner Thomas Thomasberg er ikke bekymret for holdets tilstand før pokalfinalen på torsdag mod Sønderjyske, efter at kronjyderne søndag tabte 0-1 til AGF i Superligaens mesterskabsspil.

– Præstationen her var totalt uafhængig af, hvordan det kommer til at gå på torsdag. Om vi så havde spillet fem kampe uden at levere op til, så ville alle spillere stadig vide, at på torsdag gælder det noget helt andet, siger han.

Især i første halvleg mod AGF spillede Randers langt under niveau, men ifølge Thomasberg var det en helt naturlig optakt til sæsonens vigtigste kamp.

– Det var vist helt efter drejebogen, for hvordan sådan noget plejer at gå. AGF var klar fra start og havde ikke andet i hovedet, og det kunne ses.

– Jeg var dog ikke tilfreds i pausen, så derfor appellerede jeg også til, at der altså sad 4000 fans her på stadion, som minimum forventede, at vi ville kæmpe lidt for point.

– I anden halvleg fik vi så også bedre styr på det, hvor vi trods alt spillede lige op med AGF. Det havde jeg som minimum forventet, vi kunne gøre hele kampen, siger Thomasberg.

Randers-indskifteren Mikkel Kallesøe var en af de få spillere, som viste sig positivt frem før finalen, da han fik den sidste halve time.

Thomasberg fremhæver da også Kallesøe som en af de spillere, som måske spillede sig tættere på en startplads på torsdag.

– Jeg fik da set et par stykker, som fik vist sig godt frem. Kallesøe kom ind i anden halvleg og gjorde det godt, da han fik lidt mere fart ind i holdet. Han får helt sikkert et plus i min bog, siger han.

Den 24-årige Randers-kant har ikke spillet meget i foråret, men han drømmer om at få chancen på torsdag.

– Selvfølgelig ville det betyde meget at få lov til at starte inde, nu hvor jeg har været meget skadet på det seneste.

– Det vil helt sikkert være stort, hvis man kunne få lov til at spille sådan en pokalfinale, siger han.

Han ser desuden Randers som lille favorit mod Sønderjyske.

– Vi er små favoritter, kan vi vist godt sige. I sådan en pokalfinale kan alt dog ske, og derfor vil jeg ikke sige mere end det, siger Kallesøe.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder Nartey efter magisk debut

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Han er på vej væk fra AGF

– Han virker frustreret!

Silkeborg IF – Viborg FF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Stor mystik om Patrick Pentz

– Det giver absolut ingen mening!

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke set i 30 år

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Tottenham boykotter Viaplay