Thorup om skrækkamp: Ikke kun én ting gik galt

FC København-cheftræneren har fået evalueret nedturen mod Randers.



FC København er tre point foran FC Midtjylland, inden de mødes i en direkte duel søndag i Herning. Det er de, fordi københavnerne tabte med 0-1 til Randers, mens FCM efterfølgende slog Brøndby.

For FCK’ernes vedkommende var deres nederlag i en kamp, hvor det slet ikke kørte for dem – og der var tilsyneladende en del, som var galt. Det fortæller FCK-cheftræner Jess Thorup om i et interview på klubbens hjemmeside forud for mødet på heden.

– Vi har forberedt os nøjagtig som til alle andre kampe, uanset hvordan det er gået i den seneste kamp. Vi var slet ikke tilfredse med præstationen og resultatet mod Randers i søndags, og det var ikke bare én ting, der gik galt, men summen af flere ting, siger han og fortsætter:

– Men helt som vi plejer, så evaluerede vi kampen i starten af ugen og tog ved lære af den, både på fælles og individuelle møder, og så parkerede vi den og rettede alt fokus mod søndagens kamp, og på hvordan vi vinder den, lyder det fra Thorup.

Han ser desuden deres position som et godt udgangspunkt for at vinde mesterskabet med halvdelen af kampene spillet af slutspillet – og så mener han, at han har en god fornemmelse af, hvordan man slår midtjyderne efter to gange 1-0 i de to seneste interne opgør.

– Det kunne være gået begge veje, da vi mødtes derovre, mens vi var klart bedst i Parken, og det viser bare, at disse kampe lever sit eget liv og som regel bliver afgjort på marginaler. Dem har vi været gode til at få over på vores side, men det kræver, at vi lever en helstøbt holdindsats ligesom i de forrige kampe mod dem, forklarer Jess Thorup.

Det har desuden også været til et nederlag til Silkeborg på det sidste, som betyder, at FCK har smidt seks point i forhold til FCM i de sidste tre kampe. Han mener dog ikke, at der skulle være gået gummiben i den. Læs mere om det her.






‘Virkelig vigtigt for dansk fodbolds fremtid!’




► LIVE

LIVE: FCK uden to profiler mod Braga

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Manchester City får bank af PSG

– Så er han nok færdig Manchester United!



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

Poulsen i landsholdscomeback? ‘På Riemers radar’

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Brøndby blandt verdens mest intense hold

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

Får lang karantæne

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Vild kamp af Liverpool-indkøb

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

– De kæmper med selvtilliden

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Viking-anfører stikker til verdensstjerne