FC København er tre point foran FC Midtjylland, inden de mødes i en direkte duel søndag i Herning. Det er de, fordi københavnerne tabte med 0-1 til Randers, mens FCM efterfølgende slog Brøndby.
For FCK’ernes vedkommende var deres nederlag i en kamp, hvor det slet ikke kørte for dem – og der var tilsyneladende en del, som var galt. Det fortæller FCK-cheftræner Jess Thorup om i et interview på klubbens hjemmeside forud for mødet på heden.
– Vi har forberedt os nøjagtig som til alle andre kampe, uanset hvordan det er gået i den seneste kamp. Vi var slet ikke tilfredse med præstationen og resultatet mod Randers i søndags, og det var ikke bare én ting, der gik galt, men summen af flere ting, siger han og fortsætter:
– Men helt som vi plejer, så evaluerede vi kampen i starten af ugen og tog ved lære af den, både på fælles og individuelle møder, og så parkerede vi den og rettede alt fokus mod søndagens kamp, og på hvordan vi vinder den, lyder det fra Thorup.
Han ser desuden deres position som et godt udgangspunkt for at vinde mesterskabet med halvdelen af kampene spillet af slutspillet – og så mener han, at han har en god fornemmelse af, hvordan man slår midtjyderne efter to gange 1-0 i de to seneste interne opgør.
– Det kunne være gået begge veje, da vi mødtes derovre, mens vi var klart bedst i Parken, og det viser bare, at disse kampe lever sit eget liv og som regel bliver afgjort på marginaler. Dem har vi været gode til at få over på vores side, men det kræver, at vi lever en helstøbt holdindsats ligesom i de forrige kampe mod dem, forklarer Jess Thorup.
Det har desuden også været til et nederlag til Silkeborg på det sidste, som betyder, at FCK har smidt seks point i forhold til FCM i de sidste tre kampe. Han mener dog ikke, at der skulle være gået gummiben i den. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
