Thorup sænker paraderne: Kan ikke være det bekendt

FCK-træneren var noget slukøret, da han reflekterede over FCK’s indsats mod Brøndby.



FC Københavns stime af dårlige resultater fortsatte, da holdet søndag eftermiddag tabte 2-1 på Brøndby Stadion.

Københavnerne leverede en ringe indsats i næsten hele kampen, og nederlaget var dermed fuldt fortjent. 

Særligt FCK’s første halvleg var på et uhyggeligt lavt niveau, hvor den ene fejl efter den anden blev leveret. 

Særligt spillet med bolden var skidt, og Jess Thorup medgiver også, at præstationen gør ondt på ham. Det siger han til TV3+.

– Vi må kigge indad, og jeg skal være den første. Det er mig, der har ansvaret for det her. Det var også det, jeg sagde til spillerne dernede. Vi gjorde ikke det, vi skulle i dag. Det kan vi simpelthen ikke være bekendt. Den her kamp betyder så sindssygt meget for så mange. Et for os selv og pointene, men også for vores fans og så videre, og den præstation specielt vi leverer i første halvleg er ikke godkendt, og det kan vi ikke leve med, fortæller FCK-træneren. 

Interviewet blev lavet efter at eksperterne Stig Tøfting og Kenneth Emil Petersen havde kritiseret FCK’s seneste præstationer. Jess Thorup erkender også, at den måde, hvorpå FC København strikker præstationerne sammen, ikke er holdbar.

– Jeg skal være den første, der lægger mig ned og siger, at vi leverer ikke det, vi skulle i dag. Jeg er også enig med Stig, måske ikke lige i PAOK i første halvleg, fordi der er vi i undertal. Men generelt over de sidste par kampe har vi ikke leveret 90 på hinanden gode følgende minutter. Det er halvlege hist og her, og det er ikke godt nok. Det er klart, nu får vi en uge, hvor vi kan komme tilbage på træningsbanen og arbejde, og der er nogle ting, vi skal rette op på, lover træneren, som ikke vil mene, at FCK befinder sig i en krise.

FCK har ikke vundet i tre Superliga-kampe.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending