Thygesen: Ikke let at forlade Brøndby

Mikkel Thygesen har været fint tilfreds i Brøndby på trods af en plads som reserve.



Mikkel Thygesen er færdig i Brøndby og tiltræder i Hobro, der har skrevet kontrakt med midtbanespilleren for det kommende halve år, efter Thygesen har fået ophævet sin kontrakt med Brøndby IF.

Den 30-årige midtbanespiller har Brøndby i hjertet og forlader klubben med vedmod.

– Det er ikke let for mig at forlade Brøndby, men det er tid til at komme videre i min karriere. Der er ingen grund til, at jeg optager en plads i truppen, hvis spilletiden er begrænset. Umiddelbart har jeg været fint tilfreds med min seneste rolle som indskifter, hvor jeg har følt, at jeg stadig har kunnet bidrage med en masse, men med min afgang er der i stedet plads til nye kræfter i form af en ung spiller eller en ny transfer. Det er vigtigt for mig, at den klub, jeg er i, har de bedst mulige forhold – og lige nu er de bedst mulige forhold for Brøndby, at det giver plads til nyt blod, siger Mikkel Thygesen til Brøndbys hjemmeside.

– Det hele er forløbet i god ånd. Vi har haft en åben og ærlig dialog, og der er ikke nogen, der smækker med døren. Når vi ses igen, så giver vi hinanden en krammer.

– Jeg tror ikke, at der er nogen, der har været i tvivl om, hvor stort det har været for mig at være i Brøndby. Jeg har oplevet rigtig mange ting, men noget af det største var at blive anfører i den klub, jeg er vokset op med – og som jeg vil fortsætte med at følge på tætteste hold. Jeg forlader klubben med en følelse af, at jeg har været med til at sætte noget stort i gang, og jeg glæder mig til at se projektet vokse yderligere, for jeg føler, at Brøndby er på vej mod noget stort. Det er jeg glad for, at jeg har været en del af, lyder det fra Mikkel Thygesen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FC København jagter Romane Amane

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Chok: Uruguay færdige ved VM

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview