I sidste sæson havde Simon Tibbling tre muligheder for at spille mod sin tidligere klub Groningen, men i alle tre kampe sad den 27-årige svensker limet fast til bænken.
For lidt spilletid hos FC Emmen – specielt i den sidste tid i Holland – var en af årsagerne til, at det kun blev til en enkelt sæson i den bedste række i Holland, efter Simon Tibbling var blevet solgt fra Brøndby IF til FC Emmen i sommeren 2020. En anden årsag var, at klubben rykkede ud af den bedste hollandske række.
Nu er den sympatiske midtbanespiller tilbage i dansk fodbold hos Randers FC, og søndag kan han gøre noget, han ikke tidligere har gjort: For med de tre bænkpladser mod Groningen i sidste sæson har Tibbling stadig til gode at komme på banen mod et af de hold, han tidligere har repræsenteret.
Det ændrer sig formentlig søndag, hvor Randers FC får besøg af Brøndby IF.
– Det er rigtigt, at det er første gang, jeg spiller mod et hold, jeg tidligere har spillet for.
– Nu er det heller ikke så længe siden, at jeg spillede i Brøndby. Det er meget længere siden, at jeg spillede i Groningen. I Brøndby kender jeg de fleste af spillerne, staben og menneskerne i klubben. Derfor bliver det helt sikkert mere specielt, end hvis jeg havde spillet mod Groningen.
– Jeg havde en virkelig god tid i Brøndby, og jeg var i klubben i tre år. Der var mange fede oplevelser – en pokalsejr, europæiske kampe, og så spillede vi mange sjove kampe med gode resultater, siger Simon Tibbling til tipsbladet.dk om det kommende møde med Brøndby.
Simon Tibblings retur til Superligaen var måske lidt overraskende efter bare en enkelt sæson i udlandet, men svenskeren kender dansk fodbold og kan lide jævnbyrdigheden i rækken og måden, der spilles fodbold på.
I Randers FC har midtbanespilleren så småt sat sig på en fast plads i startopstillingen. Han spiller aldrig fuld tid, men han er oftest med fra start. Ironisk nok tog han den plads i startopstillingen, da Mathias Greve rykkede fra Randers FC til Brøndby IF.
Greve er en af dem, Tibbling ikke kender så godt, når han søndag står over for sin tidligere arbejdsgiver, men ellers er der mange, som han har et godt forhold til.
– Jeg er virkelig gode venner med [Jens Martin ] Gammelby, og jeg er virkelig gode venner med [Mikael ] Uhre. Jeg er også gode venner med [Andreas ] Maxsø og [Simon ] Hedlund. Så der er mange, jeg har et godt forhold til og snakker meget med. Det bliver sjovt, siger Tibbling om at stå over for sine venner.
Simon Tibbling var en del af det hold, der i 2018 var meget tæt på at vinde det danske mesterskab. Klubben vandt pokalturneringen det år, og derfor var svenskeren glad, da hans tidligere arbejdsgiver i sommer vandt det første danske mesterskab i 16 år.
– Det er en klub, som fortjener mesterskaber. Da jeg skiftede væk fra Brøndby, var det jo i håbet om at få succes i Holland. Det fik jeg så ikke – sådan er det. Men jeg var da glad på Brøndbys vegne over, at klubben vandt mesterskabet. Det var fedt. Jeg under det for de mange mennesker, der er kommet der år efter år, siger Randers-spilleren.
Søndag er der dog ikke den store tvivl om, at Simon Tibbling vil gøre ondt på Brøndby-holdet, hvis han kan. Han forventer at se et BIF-hold, der er farlige i omstillingerne og som spiller hurtigt. Det bliver en lige og intens kamp, som Randers altså vil gøre alt for at vinde.
Og hvad sker der så, hvis den 27-årige midtbanespiller kommer på tavlen?
– Ha, ja, så er der jo mål til Randers, og det er jo godt for os, siger Simon Tibbling og ler, inden han slår fast.
– Det bliver ikke nogen vild målfejring, hvis det sker.
Simon Tibbling nåede 109 kampe for Brøndbys førstehold, og han stod for 10 scoringer. I Randers FC er det indtil videre blevet til 14 førsteholdskampe. Han mangler fortsat at komme på tavlen for sin nye klub.
Kronyjderne ligger nummer fire i Superligaen med 17 point efter 10 runder af Superligaen, mens Brøndby IF er nummer otte med 11 point.
Der er kampstart 18.00 i Randers søndag.
Brøndby kommer i øvrigt forstærket til kampen i forhold til torsdagens Europa League-kamp mod Lyon – læs mere her
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
– Det var en skuffelse
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
