Sten Grytebust var en fantastisk målmand i OB, en stor skuffelse i FC København og en parentes i Vejle Boldklub.
Sådan kan man sammenfatte historien om de seks år, den norske keeper tilbragte i dansk fodbold.
Det var dog lige før, at kapitlerne skulle have været skrevet helt anderledes.
Det fortæller Sten Grytebust i et interiew med Tipsbladet.
Nordmanden er i dag fyldt 35, og han tørner ud for barndomsklubben Aalesund, der spiller i Norges næstbedste række. Det er formentlig også i Aalesund, at karrieren slutter inden for ganske få år.
Det var dog i Superligaen, at det på mange måder startede for Grytebust. I 2016 hentede OB ham til Fyn, og de følgende seks år tilbragte han i Danmark.
– De seks år, jeg var i Danmark, var den bedste tid, jeg har haft i hele mit liv. Det er sådan, jeg har det, når jeg nu ser tilbage. Vi havde det virkelig godt som familie, og jeg fik jo tre børn, mens jeg var i Danmark. Hvis jeg skal være helt ærlig, så savner jeg Danmark rigtig meget – ikke mindst vores liv i København, siger Grytebust til Tipsbladet.
Det var ellers lige før, at FC København kom for sent. I 2019 stod Sten Grytebust med en OB-kontrakt, som var ved at udløbe, og det gav ham masser af muligheder på hånden frem mod sommeren.
FCK løb med hans signatur, men kun med nød og næppe.
– Jeg var faktisk meget tæt på at skrive under med en MLS-klub. Min familie og jeg var nærmest på vej til USA, men i sidste øjeblik kom FCK og Ståle Solbakken på banen. Jeg ved godt, at FCK selvfølgelig havde fulgt mig længe, men sandheden er, at de kom meget sent ind i kampen, fortæller målmanden.
Brøndby forsøgte to gange
Den sommer i 2019 var Brøndby IF også inde i billedet, fortæller Sten Grytebust.
Det var de blå-gule i allerhøjeste grad også halvandet år forinden på én af de vildeste aftener i Grytebusts liv. Det var på sidstedagen af januars transfervindue.
– Min søn blev født på sygehuset i Odense 31. januar 2018, og hen ad aftenen bød Brøndby ret mange penge for mig, fordi de var ved at sælge Frederik Rønnow til Crystal Palace. Det hele var meget kaotisk. Jeg var lige kommet hjem fra sygehuset med min nyfødte søn, og så ringede Brøndby. OB var på træningslejr i Spanien på det tidspunkt. Ja… det var en ret vild aften, mindes Sten Grytebust.

Skuffelse i FC København
Men tilbage til FC København.
I sommeren 2019 tiltrådte Sten Grytebust på en tre-et-halvt år lang kontrakt i FC København, og nordmanden havde på det tidspunkt modtaget Det Gyldne Bur, Tipsbladets pris til den bedste målmand i dansk fodbold, to år i træk. Det lå i kortene, at Sten Grytebust ville tage FCK og Europa med storm.
Sådan gik det bare slet ikke.
– Det gik ikke, som jeg havde håbet, og heller ikke som FCK havde håbet. Det var skuffende, og det har jeg ikke det mindste problem med at indrømme, siger målmanden og fortsætter:
– At præstere for OB er én ting, men det er bare noget helt andet at skulle præstere for FCK, og måske undervurderede jeg det en lille smule. Presset er meget større i FCK, og det var noget af det, der tiltrak mig, men jeg kunne også godt mærke det. Jeg ved ikke, om det havde noget at sige, for jeg vil ikke mene, at jeg tog for let på det. Det er svært at sige, hvad der gik galt.
– Min start i FCK var egentlig okay, men absolut ikke prangende, og så blev jeg skadet. Under min skadesperiode valgte klubben at hente Karl-Johan Johnsson, og jeg må også bare sige, at han gjorde det godt, og så tog han pladsen.
Når Sten Grytebust sidder her en del år senere og tænker tilbage, ville han dog ikke have gjort noget anderledes.
– Jeg fortryder på ingen måde, at jeg tog til FCK, men det gik ikke, som det skulle. Det var en skuffelse. Jeg ville ønske, at jeg havde spillet mange flere kampe for FC København og gjort det bedre, end jeg formåede, slutter Sten Grytebust.
Nordmanden spillede 24 kampe for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE