Tidl. FCK-stjernes vilde aften: Og så bød Brøndby!

Sten Grytebust ser tilbage på en skuffende tid i FC København og fortæller om et stort Brøndby-bud på en vild aften.



Sten Grytebust var en fantastisk målmand i OB, en stor skuffelse i FC København og en parentes i Vejle Boldklub.

Sådan kan man sammenfatte historien om de seks år, den norske keeper tilbragte i dansk fodbold.

Det var dog lige før, at kapitlerne skulle have været skrevet helt anderledes.

Det fortæller Sten Grytebust i et interiew med Tipsbladet.

Nordmanden er i dag fyldt 35, og han tørner ud for barndomsklubben Aalesund, der spiller i Norges næstbedste række. Det er formentlig også i Aalesund, at karrieren slutter inden for ganske få år.

Det var dog i Superligaen, at det på mange måder startede for Grytebust. I 2016 hentede OB ham til Fyn, og de følgende seks år tilbragte han i Danmark.

– De seks år, jeg var i Danmark, var den bedste tid, jeg har haft i hele mit liv. Det er sådan, jeg har det, når jeg nu ser tilbage. Vi havde det virkelig godt som familie, og jeg fik jo tre børn, mens jeg var i Danmark. Hvis jeg skal være helt ærlig, så savner jeg Danmark rigtig meget – ikke mindst vores liv i København, siger Grytebust til Tipsbladet.

Det var ellers lige før, at FC København kom for sent. I 2019 stod Sten Grytebust med en OB-kontrakt, som var ved at udløbe, og det gav ham masser af muligheder på hånden frem mod sommeren.

FCK løb med hans signatur, men kun med nød og næppe.

– Jeg var faktisk meget tæt på at skrive under med en MLS-klub. Min familie og jeg var nærmest på vej til USA, men i sidste øjeblik kom FCK og Ståle Solbakken på banen. Jeg ved godt, at FCK selvfølgelig havde fulgt mig længe, men sandheden er, at de kom meget sent ind i kampen, fortæller målmanden.

Brøndby forsøgte to gange

Den sommer i 2019 var Brøndby IF også inde i billedet, fortæller Sten Grytebust.

Det var de blå-gule i allerhøjeste grad også halvandet år forinden på én af de vildeste aftener i Grytebusts liv. Det var på sidstedagen af januars transfervindue.

– Min søn blev født på sygehuset i Odense 31. januar 2018, og hen ad aftenen bød Brøndby ret mange penge for mig, fordi de var ved at sælge Frederik Rønnow til Crystal Palace. Det hele var meget kaotisk. Jeg var lige kommet hjem fra sygehuset med min nyfødte søn, og så ringede Brøndby. OB var på træningslejr i Spanien på det tidspunkt. Ja… det var en ret vild aften, mindes Sten Grytebust.

Skuffelse i FC København

Men tilbage til FC København.

I sommeren 2019 tiltrådte Sten Grytebust på en tre-et-halvt år lang kontrakt i FC København, og nordmanden havde på det tidspunkt modtaget Det Gyldne Bur, Tipsbladets pris til den bedste målmand i dansk fodbold, to år i træk. Det lå i kortene, at Sten Grytebust ville tage FCK og Europa med storm.

Sådan gik det bare slet ikke.

– Det gik ikke, som jeg havde håbet, og heller ikke som FCK havde håbet. Det var skuffende, og det har jeg ikke det mindste problem med at indrømme, siger målmanden og fortsætter:

– At præstere for OB er én ting, men det er bare noget helt andet at skulle præstere for FCK, og måske undervurderede jeg det en lille smule. Presset er meget større i FCK, og det var noget af det, der tiltrak mig, men jeg kunne også godt mærke det. Jeg ved ikke, om det havde noget at sige, for jeg vil ikke mene, at jeg tog for let på det. Det er svært at sige, hvad der gik galt. 

– Min start i FCK var egentlig okay, men absolut ikke prangende, og så blev jeg skadet. Under min skadesperiode valgte klubben at hente Karl-Johan Johnsson, og jeg må også bare sige, at han gjorde det godt, og så tog han pladsen.

Når Sten Grytebust sidder her en del år senere og tænker tilbage, ville han dog ikke have gjort noget anderledes.

– Jeg fortryder på ingen måde, at jeg tog til FCK, men det gik ikke, som det skulle. Det var en skuffelse. Jeg ville ønske, at jeg havde spillet mange flere kampe for FC København og gjort det bedre, end jeg formåede, slutter Sten Grytebust.

Nordmanden spillede 24 kampe for FC København.




Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Lange forhandlinger med FC København

Raser over Rasmus Højlund-episode

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Brentford har gjort det igen

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af