Sten Grytebust var en fantastisk målmand i OB, en stor skuffelse i FC København og en parentes i Vejle Boldklub.
Sådan kan man sammenfatte historien om de seks år, den norske keeper tilbragte i dansk fodbold.
Det var dog lige før, at kapitlerne skulle have været skrevet helt anderledes.
Det fortæller Sten Grytebust i et interiew med Tipsbladet.
Nordmanden er i dag fyldt 35, og han tørner ud for barndomsklubben Aalesund, der spiller i Norges næstbedste række. Det er formentlig også i Aalesund, at karrieren slutter inden for ganske få år.
Det var dog i Superligaen, at det på mange måder startede for Grytebust. I 2016 hentede OB ham til Fyn, og de følgende seks år tilbragte han i Danmark.
– De seks år, jeg var i Danmark, var den bedste tid, jeg har haft i hele mit liv. Det er sådan, jeg har det, når jeg nu ser tilbage. Vi havde det virkelig godt som familie, og jeg fik jo tre børn, mens jeg var i Danmark. Hvis jeg skal være helt ærlig, så savner jeg Danmark rigtig meget – ikke mindst vores liv i København, siger Grytebust til Tipsbladet.
Det var ellers lige før, at FC København kom for sent. I 2019 stod Sten Grytebust med en OB-kontrakt, som var ved at udløbe, og det gav ham masser af muligheder på hånden frem mod sommeren.
FCK løb med hans signatur, men kun med nød og næppe.
– Jeg var faktisk meget tæt på at skrive under med en MLS-klub. Min familie og jeg var nærmest på vej til USA, men i sidste øjeblik kom FCK og Ståle Solbakken på banen. Jeg ved godt, at FCK selvfølgelig havde fulgt mig længe, men sandheden er, at de kom meget sent ind i kampen, fortæller målmanden.
Brøndby forsøgte to gange
Den sommer i 2019 var Brøndby IF også inde i billedet, fortæller Sten Grytebust.
Det var de blå-gule i allerhøjeste grad også halvandet år forinden på én af de vildeste aftener i Grytebusts liv. Det var på sidstedagen af januars transfervindue.
– Min søn blev født på sygehuset i Odense 31. januar 2018, og hen ad aftenen bød Brøndby ret mange penge for mig, fordi de var ved at sælge Frederik Rønnow til Crystal Palace. Det hele var meget kaotisk. Jeg var lige kommet hjem fra sygehuset med min nyfødte søn, og så ringede Brøndby. OB var på træningslejr i Spanien på det tidspunkt. Ja… det var en ret vild aften, mindes Sten Grytebust.

Skuffelse i FC København
Men tilbage til FC København.
I sommeren 2019 tiltrådte Sten Grytebust på en tre-et-halvt år lang kontrakt i FC København, og nordmanden havde på det tidspunkt modtaget Det Gyldne Bur, Tipsbladets pris til den bedste målmand i dansk fodbold, to år i træk. Det lå i kortene, at Sten Grytebust ville tage FCK og Europa med storm.
Sådan gik det bare slet ikke.
– Det gik ikke, som jeg havde håbet, og heller ikke som FCK havde håbet. Det var skuffende, og det har jeg ikke det mindste problem med at indrømme, siger målmanden og fortsætter:
– At præstere for OB er én ting, men det er bare noget helt andet at skulle præstere for FCK, og måske undervurderede jeg det en lille smule. Presset er meget større i FCK, og det var noget af det, der tiltrak mig, men jeg kunne også godt mærke det. Jeg ved ikke, om det havde noget at sige, for jeg vil ikke mene, at jeg tog for let på det. Det er svært at sige, hvad der gik galt.
– Min start i FCK var egentlig okay, men absolut ikke prangende, og så blev jeg skadet. Under min skadesperiode valgte klubben at hente Karl-Johan Johnsson, og jeg må også bare sige, at han gjorde det godt, og så tog han pladsen.
Når Sten Grytebust sidder her en del år senere og tænker tilbage, ville han dog ikke have gjort noget anderledes.
– Jeg fortryder på ingen måde, at jeg tog til FCK, men det gik ikke, som det skulle. Det var en skuffelse. Jeg ville ønske, at jeg havde spillet mange flere kampe for FC København og gjort det bedre, end jeg formåede, slutter Sten Grytebust.
Nordmanden spillede 24 kampe for FC København.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester City – Brentford