Tidligere AGF-emne er færdig i Røde Stjerne

For et år siden valgte AGF at ansætte Uwe Rösler, men man var også i dialog med en svensker, der nu er ledig på markedet.



Det er svært at kritisere AGF for at have ansat tyske Uwe Rösler.

Den aarhusianske storklub er tilbage i toppen af dansk fodbold efter en skuffende sidste sæson under David Nielsen, og selv om det ikke bliver til guld, kan AGF fortsat vinde metal med gode resultater i de sidste par runder.

Meget kredit skal gå til Uwe Rösler, der har bragt et nyt og solidt system til AGF, hvor man er stærk defensivt og har energiske og dynamiske spillere i offensiven.

Men i sommer var det ikke kun Uwe Röslers navn, som rumsterede i AGF – det gjorde også svenske Poya Asbaghis.

Svenskeren, der har en fortid som U21-landstræner i Sverige, var træner for Barnsley, men forlod i april 2022 klubben. 

Siden var han ifølge B.T. til samtale i AGF i forhold til det ledige trænerjob i Aarhus, hvor det handler om at få sværdet op af stenen og vinde noget med klubben, men den danske klub endte altså med at pege på tyske Rösler.

Poya Asbaghi har dog ikke gået arbejdsløs siden afskeden med Barnsley – i september 2022 blev han ansat som assistenttræner i serbiske Røde Stjerne.

Nu er det dog kommet frem, at han forlader klubben denne sommer – sammen med cheftræner Mikos Milojevic.

Det er Milojevic, der afslører, at Asbaghi også er færdig i klubben denne sommer, og at pilen peger mod, at han skal være cheftræner igen.

– Hans profil passer mest til en cheftræners. Han har været det tidligere, og får han chancen igen, tror jeg helt sikkert, at han kommer til at bevise sig som en dygtig træner. 

– Jeg tror også, at hans erfaring fra det her ophold kommer til at hjælpe ham meget ,for det er anderledes end Sverige, og man skal være lidt hårdere her. Jeg tror, at han er klar til at gøre det rigtig godt for en klub i Sverige, siger Milos Milojevic til Fotbollskanalen.

Poya Asbaghi er 37 år og altså ledig til den kommende sæson, hvis en dansk klub er interesseret.

Asbaghi forlader i øvrigt klubben med et serbisk mesterskab.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Færdig: Nu er han rejst til København

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger