Tidligere AGF-emne er færdig i Røde Stjerne

For et år siden valgte AGF at ansætte Uwe Rösler, men man var også i dialog med en svensker, der nu er ledig på markedet.



Det er svært at kritisere AGF for at have ansat tyske Uwe Rösler.

Den aarhusianske storklub er tilbage i toppen af dansk fodbold efter en skuffende sidste sæson under David Nielsen, og selv om det ikke bliver til guld, kan AGF fortsat vinde metal med gode resultater i de sidste par runder.

Meget kredit skal gå til Uwe Rösler, der har bragt et nyt og solidt system til AGF, hvor man er stærk defensivt og har energiske og dynamiske spillere i offensiven.

Men i sommer var det ikke kun Uwe Röslers navn, som rumsterede i AGF – det gjorde også svenske Poya Asbaghis.

Svenskeren, der har en fortid som U21-landstræner i Sverige, var træner for Barnsley, men forlod i april 2022 klubben. 

Siden var han ifølge B.T. til samtale i AGF i forhold til det ledige trænerjob i Aarhus, hvor det handler om at få sværdet op af stenen og vinde noget med klubben, men den danske klub endte altså med at pege på tyske Rösler.

Poya Asbaghi har dog ikke gået arbejdsløs siden afskeden med Barnsley – i september 2022 blev han ansat som assistenttræner i serbiske Røde Stjerne.

Nu er det dog kommet frem, at han forlader klubben denne sommer – sammen med cheftræner Mikos Milojevic.

Det er Milojevic, der afslører, at Asbaghi også er færdig i klubben denne sommer, og at pilen peger mod, at han skal være cheftræner igen.

– Hans profil passer mest til en cheftræners. Han har været det tidligere, og får han chancen igen, tror jeg helt sikkert, at han kommer til at bevise sig som en dygtig træner. 

– Jeg tror også, at hans erfaring fra det her ophold kommer til at hjælpe ham meget ,for det er anderledes end Sverige, og man skal være lidt hårdere her. Jeg tror, at han er klar til at gøre det rigtig godt for en klub i Sverige, siger Milos Milojevic til Fotbollskanalen.

Poya Asbaghi er 37 år og altså ledig til den kommende sæson, hvis en dansk klub er interesseret.

Asbaghi forlader i øvrigt klubben med et serbisk mesterskab.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Real Madrid – Athletic Club

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Tiden er ved at rinde ud