Det er svært at kritisere AGF for at have ansat tyske Uwe Rösler.
Den aarhusianske storklub er tilbage i toppen af dansk fodbold efter en skuffende sidste sæson under David Nielsen, og selv om det ikke bliver til guld, kan AGF fortsat vinde metal med gode resultater i de sidste par runder.
Meget kredit skal gå til Uwe Rösler, der har bragt et nyt og solidt system til AGF, hvor man er stærk defensivt og har energiske og dynamiske spillere i offensiven.
Men i sommer var det ikke kun Uwe Röslers navn, som rumsterede i AGF – det gjorde også svenske Poya Asbaghis.
Svenskeren, der har en fortid som U21-landstræner i Sverige, var træner for Barnsley, men forlod i april 2022 klubben.
Siden var han ifølge B.T. til samtale i AGF i forhold til det ledige trænerjob i Aarhus, hvor det handler om at få sværdet op af stenen og vinde noget med klubben, men den danske klub endte altså med at pege på tyske Rösler.
Poya Asbaghi har dog ikke gået arbejdsløs siden afskeden med Barnsley – i september 2022 blev han ansat som assistenttræner i serbiske Røde Stjerne.
Nu er det dog kommet frem, at han forlader klubben denne sommer – sammen med cheftræner Mikos Milojevic.
Det er Milojevic, der afslører, at Asbaghi også er færdig i klubben denne sommer, og at pilen peger mod, at han skal være cheftræner igen.
– Hans profil passer mest til en cheftræners. Han har været det tidligere, og får han chancen igen, tror jeg helt sikkert, at han kommer til at bevise sig som en dygtig træner.
– Jeg tror også, at hans erfaring fra det her ophold kommer til at hjælpe ham meget ,for det er anderledes end Sverige, og man skal være lidt hårdere her. Jeg tror, at han er klar til at gøre det rigtig godt for en klub i Sverige, siger Milos Milojevic til Fotbollskanalen.
Poya Asbaghi er 37 år og altså ledig til den kommende sæson, hvis en dansk klub er interesseret.
Asbaghi forlader i øvrigt klubben med et serbisk mesterskab.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby