Tidligere BIF’er kritiserer: Henter i øst og vest

Det har ikke været imponerende for Mikkel Bischoff, hvad han tidligere klub har leveret på transfermarkedet denne sommer.



Sommerens transfervindue er lukket, og det er allerede blevet tid til at fælde dom over den aktivitet, der har været – og i Brøndby mener deres tidligere spiller Mikkel Bischoff, at de ikke har levet op til forventningerne.

Det fortæller han til Discovery+, hvor han nu fungerer som ekspert.

Her peger han i første omgang på, at han kan huske, at da de nye ejere fra Global Football Holdings kom ind til klubben, der blev der talt om, at man nu skulle hente fra en højere hylde.

– Det synes jeg ikke, at de har gjort. Jeg synes, det vindue, de havde i sidste sommer inden GFH kom ind, var et bedre vindue. Det var også et vindue med større navne. Vallys, Wass, Omoijuanfo synes jeg er større navne, end de har hentet ind nu, siger han og fortsætter:

– Så kan man sige, at Jacob Rasmussen har været et rigtig, rigtig godt indkøb og har været rigtig god for Brøndby i de kampe, han har spillet. Men ellers er der blevet hentet lidt ind i øst og vest. Jeg er ikke så sikker på, at alle de spillere, de har hentet ind – også for rimelig mange penge – bliver succeser i Brøndby, lyder det fra Bischoff.

Når det kommer til, hvorvidt de kan måle sig med eksempelvis FCK og FCN, så er svaret klart for den forhenværende forsvarsspiller.

– Det synes jeg ikke. Især med det vindue, som FC Nordsjælland har haft. Det er nærmest sådan et eksplosivt vindue, hvor de virkelig viser intentioner i forholdt til at skulle vinde mesterskabet, og de vil spille med hele vejen. Så i forhold til FC Nordsjælland og FC København, så har Brøndby overhovedet ikke haft så godt et vindue, fortæller Bischoff.

Mikkel Bischoff spillede for Brøndby i perioden mellem 2007 og 2011.

Der er dog stadig mulighed for, at den københavnske vestegnsklub kan hente mere, da spillere uden klub stadig kan snuppes. Særligt en har været nævnt. Læs mere om det her.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Forlader AGF – her er hans nye klub

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

FC Barcelona præsenterer stjerne

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Kasper Schmeichel stopper karrieren