Tidligere Esbjerg-profil om Thierry Henry: Han ødelagde mig

Den tidligere Esbjerg-profil Victor Palsson har mange minder om Thierry Henry fra deres fælles tid i USA.



Den tidligere Esbjerg-anfører Victor Palsson har været vidt omkring i sin karriere. I 2012 tørnede den nuværende SV Darmstadt-spiller ud for New York Red Bulls, og her havde han især én meget prominent holdkammerat – den franske verdensstjerne Thierry Henry.

Franskmanden rykkede til “The Big Apple” i karrierens efterår, og Victor Palsson fortæller i en islandsk podcast, at han ikke rigtigt forstod, hvorfor Thierry Henry gad ulejlige sig med det.

De gad Arsenal-legenden imidlertid godt, og Palsson beretter, at han oplevede den franske stjerne have en vinderattitude ala den, man oplever hos basketball-stjernen Michael Jordan i hitdokumentaren “The Last Dance” på Netflix.

Læs også:Daniel Christensen indstiller karrieren: Skal være ejendomsmægler

Én dag valgte Victor Palsson at svare Thierry Henry igen på træningsbanen i New York Red Bulls. Det skulle han hurtigt komme til at fortryde.

– Det fik jeg at mærke i de følgende to uger. Hver gang, jeg havde bolden, prøvede han at vælte mig omkuld. I de to uger var jeg hans “offer”. Han var hele tiden opmærksom på mig. Hvilket tøj jeg havde på, hvordan jeg præsterede til træning og så videre. Han ødelagde mig, fortæller Victor Palsson ifølge fotbolti.net.

Efter 14 dage skiftede Thierry Henry taktik i forhold til Victor Palsson. Pludselig blev de to kammerater, og én dag inviterede Henry den tidligere Esbjerg-spiller hjem til sig for at se en venskabskamp mellem Island og Frankrig.

Læs også:Skræktal for AGF og OB: Chancen for et gruppespil er minimal

– Det var selvfølgelig fuldstændig vanvittigt at sidde der sammen med ham og se kampen. Han lærte mig, hvad “den hårde måde”, betyder, og jeg forstod det godt. Det var to meget mindeværdige uger, siger Victor Palsson.

Victor Palsson nåede at spille 16 kampe sammen med Thierry Henry i New York Red Bulls, før islændingen tog til NEC Nijmegen i Holland. Thierry Henry spillede i MLS-klubben frem til sit karrierestop i 2015. 

I dag er Thierry Henry cheftræner i Montreal Impact. 

Læs også:Vejle vil forstærke sig til Superligaen: Tavs om svensk profil
Læs også:Lyngby-træner forklarer halsgreb: Hverken farligt eller voldsomt
Læs også:Disciplinærinstans giver karantæne til Lyngby-træner og spyttende Louati






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Chok i Wolfsburg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tottenham jagter choktransfer

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK