Tidligere Esbjerg-profil om Thierry Henry: Han ødelagde mig

Den tidligere Esbjerg-profil Victor Palsson har mange minder om Thierry Henry fra deres fælles tid i USA.



Den tidligere Esbjerg-anfører Victor Palsson har været vidt omkring i sin karriere. I 2012 tørnede den nuværende SV Darmstadt-spiller ud for New York Red Bulls, og her havde han især én meget prominent holdkammerat – den franske verdensstjerne Thierry Henry.

Franskmanden rykkede til “The Big Apple” i karrierens efterår, og Victor Palsson fortæller i en islandsk podcast, at han ikke rigtigt forstod, hvorfor Thierry Henry gad ulejlige sig med det.

De gad Arsenal-legenden imidlertid godt, og Palsson beretter, at han oplevede den franske stjerne have en vinderattitude ala den, man oplever hos basketball-stjernen Michael Jordan i hitdokumentaren “The Last Dance” på Netflix.

Læs også:Daniel Christensen indstiller karrieren: Skal være ejendomsmægler

Én dag valgte Victor Palsson at svare Thierry Henry igen på træningsbanen i New York Red Bulls. Det skulle han hurtigt komme til at fortryde.

– Det fik jeg at mærke i de følgende to uger. Hver gang, jeg havde bolden, prøvede han at vælte mig omkuld. I de to uger var jeg hans “offer”. Han var hele tiden opmærksom på mig. Hvilket tøj jeg havde på, hvordan jeg præsterede til træning og så videre. Han ødelagde mig, fortæller Victor Palsson ifølge fotbolti.net.

Efter 14 dage skiftede Thierry Henry taktik i forhold til Victor Palsson. Pludselig blev de to kammerater, og én dag inviterede Henry den tidligere Esbjerg-spiller hjem til sig for at se en venskabskamp mellem Island og Frankrig.

Læs også:Skræktal for AGF og OB: Chancen for et gruppespil er minimal

– Det var selvfølgelig fuldstændig vanvittigt at sidde der sammen med ham og se kampen. Han lærte mig, hvad “den hårde måde”, betyder, og jeg forstod det godt. Det var to meget mindeværdige uger, siger Victor Palsson.

Victor Palsson nåede at spille 16 kampe sammen med Thierry Henry i New York Red Bulls, før islændingen tog til NEC Nijmegen i Holland. Thierry Henry spillede i MLS-klubben frem til sit karrierestop i 2015. 

I dag er Thierry Henry cheftræner i Montreal Impact. 

Læs også:Vejle vil forstærke sig til Superligaen: Tavs om svensk profil
Læs også:Lyngby-træner forklarer halsgreb: Hverken farligt eller voldsomt
Læs også:Disciplinærinstans giver karantæne til Lyngby-træner og spyttende Louati




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salah sender særlig besked

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC København – Randers FC

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Ny offensiv transfer i FCN?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!