Den tidligere Esbjerg-anfører Victor Palsson har været vidt omkring i sin karriere. I 2012 tørnede den nuværende SV Darmstadt-spiller ud for New York Red Bulls, og her havde han især én meget prominent holdkammerat – den franske verdensstjerne Thierry Henry.
Franskmanden rykkede til “The Big Apple” i karrierens efterår, og Victor Palsson fortæller i en islandsk podcast, at han ikke rigtigt forstod, hvorfor Thierry Henry gad ulejlige sig med det.
De gad Arsenal-legenden imidlertid godt, og Palsson beretter, at han oplevede den franske stjerne have en vinderattitude ala den, man oplever hos basketball-stjernen Michael Jordan i hitdokumentaren “The Last Dance” på Netflix.
Læs også:Daniel Christensen indstiller karrieren: Skal være ejendomsmægler
Én dag valgte Victor Palsson at svare Thierry Henry igen på træningsbanen i New York Red Bulls. Det skulle han hurtigt komme til at fortryde.
– Det fik jeg at mærke i de følgende to uger. Hver gang, jeg havde bolden, prøvede han at vælte mig omkuld. I de to uger var jeg hans “offer”. Han var hele tiden opmærksom på mig. Hvilket tøj jeg havde på, hvordan jeg præsterede til træning og så videre. Han ødelagde mig, fortæller Victor Palsson ifølge fotbolti.net.
Efter 14 dage skiftede Thierry Henry taktik i forhold til Victor Palsson. Pludselig blev de to kammerater, og én dag inviterede Henry den tidligere Esbjerg-spiller hjem til sig for at se en venskabskamp mellem Island og Frankrig.
Læs også:Skræktal for AGF og OB: Chancen for et gruppespil er minimal
– Det var selvfølgelig fuldstændig vanvittigt at sidde der sammen med ham og se kampen. Han lærte mig, hvad “den hårde måde”, betyder, og jeg forstod det godt. Det var to meget mindeværdige uger, siger Victor Palsson.
Victor Palsson nåede at spille 16 kampe sammen med Thierry Henry i New York Red Bulls, før islændingen tog til NEC Nijmegen i Holland. Thierry Henry spillede i MLS-klubben frem til sit karrierestop i 2015.
I dag er Thierry Henry cheftræner i Montreal Impact.
Læs også:Vejle vil forstærke sig til Superligaen: Tavs om svensk profil
Læs også:Lyngby-træner forklarer halsgreb: Hverken farligt eller voldsomt
Læs også:Disciplinærinstans giver karantæne til Lyngby-træner og spyttende Louati
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
