181 gange har Rurik Gislason optrådt i Superligaen, og det gør ham til den islænding med flest kampe i Danmarks bedste fodboldrække. Af samme årsag er det heller ikke forkert at påstå, at den 31-årige offensivspiller er et særdeles velkendt navn i dansk fodbold.
For knap et år siden blev Rurik Gislason også kendt i det meste af verden, da han var med for Island under VM. Det var ikke så meget Gislasons evner på fodboldbanen, der gjorde ham til et hit – det var snarere hans gode gener, der smeltede pigehjerter over hele kloden.
Rurik Gislason er stadig en populær mand hos det modsatte køn på sociale medier, men rent fodboldmæssigt lever han en lidt mere tilbagetrukket tilværelse i Sandhausen, der er i fare for at rykke ud af 2. Bundesligaen. Gislason har en fortid i Viborg FF, OB og FC København, man han har aldrig lagt skjul på, at hans fodboldhjerte tilhører løverne fra hovedstaden, og det har ikke ændret sig det mindste.
– Jeg følger stadig med i alt det gode, der sker i FCK, for det er en klub, der gør så mange ting rigtigt, og der er så god stemning omkring klubben. Jeg savner Parken, og jeg savner København. Jeg tror næsten, at jeg kommer til at bo i København, når jeg er færdig med fodbolden. Det kunne jeg rigtig godt tænke mig, siger Rurik Gislason i fredagens udgave af Tipsbladet.
Den islandske landsholdsspiller har kontrakt med Sandhausen frem til sommeren 2020, men han fastslår, at han har svært ved at se sig selv i klubben, hvis det ender med nedrykning i denne sæson.
Det ligger dog ikke i kortene, at han skal tilbage til Danmark.
– Nej, hvis jeg skulle tilbage til Superligaen, ville det være rigtig svært for mig at spille for en anden klub end FCK. Men jeg ville gerne til USA og spille i MLS. Det kunne være spændende, lyder det fra fra Rurik Gislason.
Islændingen har i denne sæson spillet 21 kampe i 2. Bundesligaen uden at score.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
