Tidligere FCK-spiller: Jeg savner Parken, og jeg savner København

Rurik Gislason er stadig forelsket i København og hans tidligere arbejdsgiver fra hovedstaden.



181 gange har Rurik Gislason optrådt i Superligaen, og det gør ham til den islænding med flest kampe i Danmarks bedste fodboldrække. Af samme årsag er det heller ikke forkert at påstå, at den 31-årige offensivspiller er et særdeles velkendt navn i dansk fodbold.

For knap et år siden blev Rurik Gislason også kendt i det meste af verden, da han var med for Island under VM. Det var ikke så meget Gislasons evner på fodboldbanen, der gjorde ham til et hit – det var snarere hans gode gener, der smeltede pigehjerter over hele kloden. 

Rurik Gislason er stadig en populær mand hos det modsatte køn på sociale medier, men rent fodboldmæssigt lever han en lidt mere tilbagetrukket tilværelse i Sandhausen, der er i fare for at rykke ud af 2. Bundesligaen. Gislason har en fortid i Viborg FF, OB og FC København, man han har aldrig lagt skjul på, at hans fodboldhjerte tilhører løverne fra hovedstaden, og det har ikke ændret sig det mindste. 

– Jeg følger stadig med i alt det gode, der sker i FCK, for det er en klub, der gør så mange ting rigtigt, og der er så god stemning omkring klubben. Jeg savner Parken, og jeg savner København. Jeg tror næsten, at jeg kommer til at bo i København, når jeg er færdig med fodbolden. Det kunne jeg rigtig godt tænke mig, siger Rurik Gislason i fredagens udgave af Tipsbladet.

Den islandske landsholdsspiller har kontrakt med Sandhausen frem til sommeren 2020, men han fastslår, at han har svært ved at se sig selv i klubben, hvis det ender med nedrykning i denne sæson. 

Det ligger dog ikke i kortene, at han skal tilbage til Danmark.

– Nej, hvis jeg skulle tilbage til Superligaen, ville det være rigtig svært for mig at spille for en anden klub end FCK. Men jeg ville gerne til USA og spille i MLS. Det kunne være spændende, lyder det fra fra Rurik Gislason.

Islændingen har i denne sæson spillet 21 kampe i 2. Bundesligaen uden at score. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende