Han havde en kone, men levede alligevel et dobbeltliv med en hemmelig telefon og utallige kvindelige bekendtskaber.
Det hele stod på, mens Jesper Christiansen var målmandsstjerne i FC København for efterhånden mange år siden.
Og nu har den 44-årige dansker for første gang fortalt sin historie. Det har han gjort i podcasten ‘TÆT PÅ‘.
– Jeg tror, der blev fortalt lidt til min daværende kone og givet nogle hints om det. Det blev lige pludselig en udbredt historie, at jeg havde to telefoner, og det rygte faldt også hende for øre, lyder det eksempelvis fra Jesper Christiansen i podcasten.
Den tidligere Superliga-målmand stoppede i FC København tilbage i 2010, så hvorfor vælger han at dele sit mørke kapitel i livet nu? Det er der en klar årsag til.
– Jeg føler mig nu klar til at fortælle om den periode. Der har floreret lidt rygter hist og her, så jeg tænkte, at det var en god ting at sætte nogle ord på det selv, siger Jesper Christiansen i et interview med Tipsbladet og fortsætter:
– Det er selvfølgelig en historie, som jeg har været flov over. Det er også en af grundene til, at jeg gerne vil fortælle om den. Jeg var en klaphat dengang, og folk skal vide, at jeg lever et helt anderledes liv i dag.
Har du allerede nu modtaget nogle beskeder, efter du har delt historien med omverdenen?
– Ja, det har jeg. Jeg har fået en del personlige beskeder, og de har været positive. Folk roser, at jeg er stået frem og været ærlig omkring tingene.
Der er dog nogle detaljer, som Jesper Christiansen ikke vil dele. Han vil eksempelvis ikke fortælle, hvordan forholdet er til målmandens daværende kone, som opdagede dobbeltlivet og de to telefoner.
Men den tidligere FC København-stjerne understreger, at han har fået kontrol over tingene nu.
– Jeg bor nu sammen med min kæreste, og vi har helt ro på livet. Det hele er anderledes i dag. Det har også været vigtigt for mig at fortælle. Og så er der nogle ting fra den periode, som jeg holder for mig selv, fordi jeg også skal tage hensyn til nogle folk.
I øjeblikket spekulerer Jesper Christiansen over, hvad han skal bruge sin kræfter på i fremtiden. Der er nemlig ingenting på plads i skrivende stund.
– Det er snart ved at være en måneds tid siden, jeg stoppede i Fremad Amager, hvor jeg trænede med. Så nu har jeg en del bolde i luften i forhold til, hvad der nu skal ske. Men det er selvfølgelig oplagt, at det kommer til at have noget med fodboldverdenen at gøre.
Flere af din tidligere kollegaer er gået tv-vejen. Kunne du overveje det?
– Det kunne jeg sagtens være interesseret i, hvis der kom et eller andet form for tilbud. Jeg har lidt prøvet mig af på skærmen før, så det ville jeg helt klart overveje, lyder det afsluttende fra Jesper Christiansen.
Udover at have været førsteholdsmålmand i blandt andet Viborg, FC København, OB og Vendsyssel, så har den tidligere Superliga-stjerne ligeledes stået 11 landskampe for Danmark.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
INTERVIEW