Tidligere FCK-træner: Ståle har to sider i sig

Den hollandske målmandstræner Anton Scheutjens åbner op om samarbejdet med Ståle Solbakken i de fem år, han var på kontrakt i klubben.



Ståle Solbakken kan være nat og dag, det ved de fleste iagtyagere af den karismatiske nordmand.

Det ved det norske landshold også, efter han den seneste uge har bedt en af klubbens profiler skifte klub, skældt spillerne hæder og ære efter et nederlag til Tyrkiet og senest skab euforisk stemning i omklædningsrummet oven på sejren mod Montenegro.

En, der kender Solbakkens lederstil og væremåde på og udenfor banen, er den hollandske træner, Anton Scheutjens. De nuværende målmandstræner i Ajax, arbejde under nordmandens ledelse i FC København i perioden 2013 til 2018.

– Ståle har to forskellige sider i sig: træneren Solbakken og farfiguren Solbakken. Han kan vær knaldhård i sine beslutninger, og virkelig hård hvis ikke du gør dit arbejde godt nok. Samtidig er han der 100 procent, når du har brug for ham, siger Scheutjens til norske TV2 og uddyber:

– Gennem vores fem år sammen havde vi en god relation. Vi havde nogle udfordringer, som man altid har i et ægteskab, men vi løste dem altid. Det var en fornøjelse at arbejde sammen med.

Fik skældud
Særligt en episode fra sine første måneder i klubben, vil Anton Scheutjens sent glemme. En episode der opstod i forbindelse med FCK’s Champions League-kamp ude mod Real Madrid.

Episoden er omtalt i Ståle Solbakkens selvbiografi “Løvehjerte”, hvor han beskriver, hvordan han tog fat i Johan Wiland, lige før holdene gik på banen.

– Når bolden bliver slået mod bagerste stolpe, skal du ikke gå ud af målet, medmindre du er 100 procent sikker på at få fat i den.

Ståle Solbakken havde observeret, at Cristiano Ronaldo ofte stod klar til at heade bolden i et tomt på, når målmanden havde fejlberegnet indlæggene mod bagerste stolpe.

Men dessinerne nåede ikke frem til Wiland. I hvert fald kastede den svenske målmand sig forgæves efter et indlæg fra Marcelo ved bagerste stolpe, og selvfølgelig kunne Ronaldo heade den ind i det tomme bur allerede efter 21 minutter.

– Johan Wiland havde fortjent sådan en overhaling, men det var ikke muligt, da han jo var ude på banen. Så i stedet skældte jeg Anton Schutjens ud. Skideballen var så slem, at han dagen efter kom hen til mig og sagde, at han ikke ville være med på bænken, når vi spillede, skriver Solbakken.

Otte år senere ler Scheutjens, da TV 2 Norge spørger ind til episoden. 

– Ståle var så rasende på mig, og det blev han ved med at være. Jeg husker, han slog papiret, jeg sad med, ud af hænderne på mig. Men jeg forsøgte at holde mig roligt, da der var mange kameraer på os. Dagen efter konfronterede jeg ham med hans opførsel.

To ansigter
Og den hollandske målmandstræner bekræfter, at han fortalte Ståle Solbakken, at han ikke ville sidde med ham på bænken mere.

– He he, ja. Det var det, jeg sagde til ham. Jeg sagde, at det var bedre, jeg sad på tribunen, for der kunne jeg se kampen bedre. Men han svarede bare, at han bestemte, hvem der skulle sidde på bænken, og hvem der skulle sidde på tribunen.

– Men han gav mig en undskyldning senere, og det var nok for mig. Jeg er ikke typen, der bærer nag, når der sker noget i kampens hede. Når du kan snakke om det bagefter, er det ikke et problem. Og det gjorde Ståle. Han var altid ærlig, og for mig er det det vigtigste, siger Scheutjens.

Men lige så hidsig den norske træner kan være inden for stadionets fire tribuner, lige så rar og mild kan han være uden for.

– Uden for banen der meget sjov og ballade. Når vi i staben gik ud for at få en middag sammen, var det altid en fornøjelse at være sammen med Ståle. Så var han sig selv, rolig og afslappet. På banen var der flere følelser og temperament, sådan er hans personlighed.

Den hollandske træner boede alene i fire af årene, han arbejdede i København, mens familien boede i Holland. På et tidspunkt gik Scheutjens igennem en svært periode privat, og det var ikke noget, han bragte op for kollegaerne.

Men Ståle Solbakken kunne mærke, at noget var galt.

– jeg boede meget tæt på træningsbanerne, hvor Ståle løb rundt for sig selv hver morgen før træning. En morgen ringede det på min dør, og der stod han pludselig. Han kom ind og sagde, han kunne se, at der var noget, der plagede mig. Jeg går ikke i detaljer, men han var der for mig i den periode.





Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Danske klubber vil have ham

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Brøndby IF – FC Fredericia

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FCM meldes interesseret – bud fra England

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Endelig er der godt nyt!

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr