Tidligere FCK’er med Randers på lejr

Christian Traoré fik besked om at tage med Randers FC på træningslejr i Spanien med ganske kort varsel. Alt er åbent m.h.t. en kontrakt.



Tilværelsen som arbejdsløs fodboldspiller kan nogle gange være travl og stressende. I sidste uge trænede den tidligere FCK’er Christian Traoré med i Lyngby med henblik på en kontrakt, men så skete der pludselig noget uventet.

Jeg er ikke engang klar over, hvordan det kom i stand, men jeg blev ringet op klokken 23.30 lørdag aften og spurgt, om jeg kunne tage med Randers FC til Spanien på træningslejr dagen efter. Så fik jeg travlt med at pakke min kuffert, siger Christian Traoré til tipsbladet.dk.

Den tidligere FCK-, FCM- og Hammarby-spiller har senest været tilknyttet den norske klub Hønefoss, men har stået uden kontrakt siden november, da den norske sæson sluttede.

– Jeg har holdt mig i gang ved at træne med i Hammarby, men deroppe var det mere tung træning, fordi de ikke er lige så langt i opstartsfasen som Lyngby. Derfor er jeg lidt bagefter de danske spilleres træningstilstand. Jeg har heller ikke haft et helt forløb med én klub i et stykke tid, så nu håber jeg snart, at jeg finder en klub, så jeg kan komme til at spille et sted fast, siger Christian Traoré.

Men hvor det bliver er ganske usikkert.

Jeg fik ikke nogen melding fra Lyngby, om de ville have mig eller ej, så alt er åbent med dem endnu. Jeg ved heller ikke, hvad der sker med Randers, men jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville herned og træne med dem, for det gælder om at holde sig i gang.

Randers opholder sig på træningslejren i La Manga frem til 22. februar. I eftermiddag møder holdet Odd Grenland fra Tippeligaen i en træningskamp.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Messi moses af spansk mur

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Messi sætter ord på vildt drama

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham