Tidligere FCK’er med Randers på lejr

Christian Traoré fik besked om at tage med Randers FC på træningslejr i Spanien med ganske kort varsel. Alt er åbent m.h.t. en kontrakt.



Tilværelsen som arbejdsløs fodboldspiller kan nogle gange være travl og stressende. I sidste uge trænede den tidligere FCK’er Christian Traoré med i Lyngby med henblik på en kontrakt, men så skete der pludselig noget uventet.

Jeg er ikke engang klar over, hvordan det kom i stand, men jeg blev ringet op klokken 23.30 lørdag aften og spurgt, om jeg kunne tage med Randers FC til Spanien på træningslejr dagen efter. Så fik jeg travlt med at pakke min kuffert, siger Christian Traoré til tipsbladet.dk.

Den tidligere FCK-, FCM- og Hammarby-spiller har senest været tilknyttet den norske klub Hønefoss, men har stået uden kontrakt siden november, da den norske sæson sluttede.

– Jeg har holdt mig i gang ved at træne med i Hammarby, men deroppe var det mere tung træning, fordi de ikke er lige så langt i opstartsfasen som Lyngby. Derfor er jeg lidt bagefter de danske spilleres træningstilstand. Jeg har heller ikke haft et helt forløb med én klub i et stykke tid, så nu håber jeg snart, at jeg finder en klub, så jeg kan komme til at spille et sted fast, siger Christian Traoré.

Men hvor det bliver er ganske usikkert.

Jeg fik ikke nogen melding fra Lyngby, om de ville have mig eller ej, så alt er åbent med dem endnu. Jeg ved heller ikke, hvad der sker med Randers, men jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville herned og træne med dem, for det gælder om at holde sig i gang.

Randers opholder sig på træningslejren i La Manga frem til 22. februar. I eftermiddag møder holdet Odd Grenland fra Tippeligaen i en træningskamp.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Han ryger 100 procent!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

England – DR Congo

Spår rekordtransfer i dette vindue

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Zorniger fremhæver transfervindue