Tidligere FCK’er med Randers på lejr

Christian Traoré fik besked om at tage med Randers FC på træningslejr i Spanien med ganske kort varsel. Alt er åbent m.h.t. en kontrakt.



Tilværelsen som arbejdsløs fodboldspiller kan nogle gange være travl og stressende. I sidste uge trænede den tidligere FCK’er Christian Traoré med i Lyngby med henblik på en kontrakt, men så skete der pludselig noget uventet.

Jeg er ikke engang klar over, hvordan det kom i stand, men jeg blev ringet op klokken 23.30 lørdag aften og spurgt, om jeg kunne tage med Randers FC til Spanien på træningslejr dagen efter. Så fik jeg travlt med at pakke min kuffert, siger Christian Traoré til tipsbladet.dk.

Den tidligere FCK-, FCM- og Hammarby-spiller har senest været tilknyttet den norske klub Hønefoss, men har stået uden kontrakt siden november, da den norske sæson sluttede.

– Jeg har holdt mig i gang ved at træne med i Hammarby, men deroppe var det mere tung træning, fordi de ikke er lige så langt i opstartsfasen som Lyngby. Derfor er jeg lidt bagefter de danske spilleres træningstilstand. Jeg har heller ikke haft et helt forløb med én klub i et stykke tid, så nu håber jeg snart, at jeg finder en klub, så jeg kan komme til at spille et sted fast, siger Christian Traoré.

Men hvor det bliver er ganske usikkert.

Jeg fik ikke nogen melding fra Lyngby, om de ville have mig eller ej, så alt er åbent med dem endnu. Jeg ved heller ikke, hvad der sker med Randers, men jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville herned og træne med dem, for det gælder om at holde sig i gang.

Randers opholder sig på træningslejren i La Manga frem til 22. februar. I eftermiddag møder holdet Odd Grenland fra Tippeligaen i en træningskamp.





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Frankrig – Senegal

Klar transfermelding

Elias Jelert færdig

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Irak – Norge