Tidligere FCK’er med Randers på lejr

Christian Traoré fik besked om at tage med Randers FC på træningslejr i Spanien med ganske kort varsel. Alt er åbent m.h.t. en kontrakt.



Tilværelsen som arbejdsløs fodboldspiller kan nogle gange være travl og stressende. I sidste uge trænede den tidligere FCK’er Christian Traoré med i Lyngby med henblik på en kontrakt, men så skete der pludselig noget uventet.

Jeg er ikke engang klar over, hvordan det kom i stand, men jeg blev ringet op klokken 23.30 lørdag aften og spurgt, om jeg kunne tage med Randers FC til Spanien på træningslejr dagen efter. Så fik jeg travlt med at pakke min kuffert, siger Christian Traoré til tipsbladet.dk.

Den tidligere FCK-, FCM- og Hammarby-spiller har senest været tilknyttet den norske klub Hønefoss, men har stået uden kontrakt siden november, da den norske sæson sluttede.

– Jeg har holdt mig i gang ved at træne med i Hammarby, men deroppe var det mere tung træning, fordi de ikke er lige så langt i opstartsfasen som Lyngby. Derfor er jeg lidt bagefter de danske spilleres træningstilstand. Jeg har heller ikke haft et helt forløb med én klub i et stykke tid, så nu håber jeg snart, at jeg finder en klub, så jeg kan komme til at spille et sted fast, siger Christian Traoré.

Men hvor det bliver er ganske usikkert.

Jeg fik ikke nogen melding fra Lyngby, om de ville have mig eller ej, så alt er åbent med dem endnu. Jeg ved heller ikke, hvad der sker med Randers, men jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville herned og træne med dem, for det gælder om at holde sig i gang.

Randers opholder sig på træningslejren i La Manga frem til 22. februar. I eftermiddag møder holdet Odd Grenland fra Tippeligaen i en træningskamp.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Monstrøs PL-transfer tæt på

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Han er den nye Superliga-juvel!

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag