Tilværelsen som arbejdsløs fodboldspiller kan nogle gange være travl og stressende. I sidste uge trænede den tidligere FCK’er Christian Traoré med i Lyngby med henblik på en kontrakt, men så skete der pludselig noget uventet.
– Jeg er ikke engang klar over, hvordan det kom i stand, men jeg blev ringet op klokken 23.30 lørdag aften og spurgt, om jeg kunne tage med Randers FC til Spanien på træningslejr dagen efter. Så fik jeg travlt med at pakke min kuffert, siger Christian Traoré til tipsbladet.dk.
Den tidligere FCK-, FCM- og Hammarby-spiller har senest været tilknyttet den norske klub Hønefoss, men har stået uden kontrakt siden november, da den norske sæson sluttede.
– Jeg har holdt mig i gang ved at træne med i Hammarby, men deroppe var det mere tung træning, fordi de ikke er lige så langt i opstartsfasen som Lyngby. Derfor er jeg lidt bagefter de danske spilleres træningstilstand. Jeg har heller ikke haft et helt forløb med én klub i et stykke tid, så nu håber jeg snart, at jeg finder en klub, så jeg kan komme til at spille et sted fast, siger Christian Traoré.
Men hvor det bliver er ganske usikkert.
– Jeg fik ikke nogen melding fra Lyngby, om de ville have mig eller ej, så alt er åbent med dem endnu. Jeg ved heller ikke, hvad der sker med Randers, men jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville herned og træne med dem, for det gælder om at holde sig i gang.
Randers opholder sig på træningslejren i La Manga frem til 22. februar. I eftermiddag møder holdet Odd Grenland fra Tippeligaen i en træningskamp.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW