Tidligere FCM-spiller debuterede i Liberia

CSKA Moskvas Sekou Oliseh debuterede søndag på det liberianske landshold med 1-1 målet mod Zimbabwe hjemme i Monrovia.



Den tidligere FC Midtjylland-spiller Sekou Jabateh Oliseh har haft en omtumlet tilværelse. Som barn blev hans far myrdet i Liberias borgerkrig, og den unge dreng blev reddet i nigerianske soldater.

Sekou Jabateh endte i en flygtningelejr, hvor broderen til den nigerianske landsholdsspiller Sunday Oliseh, Churchill Oliseh, adopterede den unge liberianske dreng.

Siden røg Sekou Oliseh til FC Midtjylland gennem det nigerianske fodboldakademi, Churchill Oliseh driver, og nu spiller midtbanespilleren for CSKA Moskva.

Sunday Oliseh har tidligere været på tale som landstræner for Sekou Olisehs fødeland Liberia, men det blev Sekou Oliseh, der først sluttede sig til Liberia ved at vælge ‘the Lone Stars’ frem for Nigeria, der også inviterede Sekou Oliseh til at spille landsholdsfodbold i den forgange weekend.

Sekou Oliseh spillede med for Liberia i udekampen mod Zimbabwe, og Oliseh scorede Liberias mål på hovedstød i kampen, der endte 1-1.

Sekou Oliseh blev sidste sommer udlejet fra FC Midtjylland til CSKA Moskva, der i vinter udnyttede en købsklausul og betalte i omegnen af fire millioner kroner for FCM-spilleren.

SønderjyskE’s Quincy Antipas var med i Zimbabwes trup.

Op til kampen blev den tidligere AGF’er Dioh Williams, der nu er udlejet til Alania i Rusland, smidt hjem fra det liberianske landshold, efter at han havde været på en fordrukken bytur med to holdkammerater.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu kæft, hvor er han god!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!