Det danske landshold er efter en skuffende indsats allerede ude af VM, men danskerne er ikke de eneste, der har været langt fra topniveauet i Qatar.
Slutrunden er decideret "håbløs", mener Danmarks tidligere landstrænerassistent Peter Bonde, der dog ikke er overrasket over den i hans øjne tvivlsomme kvalitet.
Turneringen har handlet om alt andet end fodbold, og den slags påvirker spillerne. Uanset hvor hårdhudede de mener at være.
– Spillerne er jo mennesker. Hvordan skal de koncentrere sig om at spille, når folk hellere vil snakke om alle mulige andre ting, spørger Bonde med henvisning på diskussionerne om menneskerettigheder, migrantarbejdere og regnbuearmbind, som spillerne har skullet forholde sig til.
– De kan jo ikke bare lukke ned. Det kunne de have gjort ved VM i Mexico i 1986, hvor der ikke var internet. Der kunne de gå ud og spille bordtennis i haven, og så vidste de ikke, hvad der foregik i verden. Men det kan de ikke her, påpeger Peter Bonde.
Efter onsdagens nedtur mod Australien fastslog Andreas Christensen, at den store fokus på ting uden for banen ikke burde have indflydelse på præstationerne.
Men han medgav samtidig, at diskussionerne hele tiden lå i baghovedet.
Bonde har da også svært ved at forestille sig, at det ikke er gået ud over spillernes koncentration hos både Danmark og de øvrige hold, der har været fedtet ind i Qatar-debat.
– Selvfølgelig er det det. Det er jo den klassiske: Lad være med at tænke på en lyserød elefant. Lad være med at tænke på armbindet. Du tænker jo på det armbind.
Som eksempel på, hvor meget udenomsstøj kan fylde, peger han på landskampen mod Portugal i 2008, hvor de danske spillere efter en overraskende sejr valgte kollektivt at boykotte pressen.
Forhistorien var en 0-0-kamp i Ungarn, hvor anmelderne var hårde, og landsholdet blev kaldt det dårligste i 30 år. Kritikken fortsatte på presseseancen dagen før Portugal-kampen.
– Bagefter gik jeg med en af de førende spillere tilbage fra pressesalen. Han sagde: "Hold kæft, hvor er jeg træt af i en time at skulle høre, hvor dårlige vi er".
– Altså så kan det godt være, at de tjener mange penge, men det er altså kun mennesker. Det påvirker ikke kun danskere, men alle spillere. Hvis der er nogen, der siger noget andet, så passer det ikke, siger Bonde.
En anden årsag til udfald i præstationerne kan være det usædvanlige tidspunkt midt i klubsæsonen, som VM spilles på denne gang. Spillerne har ganske enkelt ikke haft tid til at omstille sig eller blive fysisk klar.
Bonde slår fast, at det ikke handler specifikt om Danmark. Andre hold har også haft problemer.
– Når jeg har set Belgien spille, når jeg har set Holland, når jeg har set den første kamp med Argentina, når jeg har set den første kamp med Tyskland… det gælder jo nærmest alle hold.
– Tyskland mod Spanien er vel den eneste rigtige fodboldkamp, jeg har set ved VM, mener han.
Som assistent for daværende landstræner Morten Olsen var Bonde med til VM i 2010 og EM to år senere.
De slutrunder blev spillet om sommeren, hvor klubturneringerne var overstået rundtom i verden. Og forskellen for spillerne er stor.
– Det er to vidt forskellige sportsgrene. Om sommeren får spillerne droslet ned før VM. Nogle er stoppet i deres klubber midt i maj, nogle stopper i starten af juni, men der er stadigvæk uger, til slutrunden går i gang.
– De vil alle sammen kunne få lidt fri, de vil alle sammen kunne drosle ned på træningen. Men her går de fra en turneringskamp om søndagen til en VM-kamp søndagen efter.
– Det er helt håbløst. Alt er håbløst i den slutrunde. Det er jeg nødt til at sige. Jeg synes ikke, at jeg har set god fodbold, siger Peter Bonde, der i dag har succes som træner for Næstved i den næstbedste række.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Liverpool præsenterer succestræner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE