Det danske landshold er efter en skuffende indsats allerede ude af VM, men danskerne er ikke de eneste, der har været langt fra topniveauet i Qatar.
Slutrunden er decideret "håbløs", mener Danmarks tidligere landstrænerassistent Peter Bonde, der dog ikke er overrasket over den i hans øjne tvivlsomme kvalitet.
Turneringen har handlet om alt andet end fodbold, og den slags påvirker spillerne. Uanset hvor hårdhudede de mener at være.
– Spillerne er jo mennesker. Hvordan skal de koncentrere sig om at spille, når folk hellere vil snakke om alle mulige andre ting, spørger Bonde med henvisning på diskussionerne om menneskerettigheder, migrantarbejdere og regnbuearmbind, som spillerne har skullet forholde sig til.
– De kan jo ikke bare lukke ned. Det kunne de have gjort ved VM i Mexico i 1986, hvor der ikke var internet. Der kunne de gå ud og spille bordtennis i haven, og så vidste de ikke, hvad der foregik i verden. Men det kan de ikke her, påpeger Peter Bonde.
Efter onsdagens nedtur mod Australien fastslog Andreas Christensen, at den store fokus på ting uden for banen ikke burde have indflydelse på præstationerne.
Men han medgav samtidig, at diskussionerne hele tiden lå i baghovedet.
Bonde har da også svært ved at forestille sig, at det ikke er gået ud over spillernes koncentration hos både Danmark og de øvrige hold, der har været fedtet ind i Qatar-debat.
– Selvfølgelig er det det. Det er jo den klassiske: Lad være med at tænke på en lyserød elefant. Lad være med at tænke på armbindet. Du tænker jo på det armbind.
Som eksempel på, hvor meget udenomsstøj kan fylde, peger han på landskampen mod Portugal i 2008, hvor de danske spillere efter en overraskende sejr valgte kollektivt at boykotte pressen.
Forhistorien var en 0-0-kamp i Ungarn, hvor anmelderne var hårde, og landsholdet blev kaldt det dårligste i 30 år. Kritikken fortsatte på presseseancen dagen før Portugal-kampen.
– Bagefter gik jeg med en af de førende spillere tilbage fra pressesalen. Han sagde: "Hold kæft, hvor er jeg træt af i en time at skulle høre, hvor dårlige vi er".
– Altså så kan det godt være, at de tjener mange penge, men det er altså kun mennesker. Det påvirker ikke kun danskere, men alle spillere. Hvis der er nogen, der siger noget andet, så passer det ikke, siger Bonde.
En anden årsag til udfald i præstationerne kan være det usædvanlige tidspunkt midt i klubsæsonen, som VM spilles på denne gang. Spillerne har ganske enkelt ikke haft tid til at omstille sig eller blive fysisk klar.
Bonde slår fast, at det ikke handler specifikt om Danmark. Andre hold har også haft problemer.
– Når jeg har set Belgien spille, når jeg har set Holland, når jeg har set den første kamp med Argentina, når jeg har set den første kamp med Tyskland… det gælder jo nærmest alle hold.
– Tyskland mod Spanien er vel den eneste rigtige fodboldkamp, jeg har set ved VM, mener han.
Som assistent for daværende landstræner Morten Olsen var Bonde med til VM i 2010 og EM to år senere.
De slutrunder blev spillet om sommeren, hvor klubturneringerne var overstået rundtom i verden. Og forskellen for spillerne er stor.
– Det er to vidt forskellige sportsgrene. Om sommeren får spillerne droslet ned før VM. Nogle er stoppet i deres klubber midt i maj, nogle stopper i starten af juni, men der er stadigvæk uger, til slutrunden går i gang.
– De vil alle sammen kunne få lidt fri, de vil alle sammen kunne drosle ned på træningen. Men her går de fra en turneringskamp om søndagen til en VM-kamp søndagen efter.
– Det er helt håbløst. Alt er håbløst i den slutrunde. Det er jeg nødt til at sige. Jeg synes ikke, at jeg har set god fodbold, siger Peter Bonde, der i dag har succes som træner for Næstved i den næstbedste række.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
INTERVIEW