Tidl. landstrænerassistent: Alt ved VM er håbløst

Fokus på alt andet end fodbold er gået ud over kvaliteten ved VM, hvor Danmark og andre lande har skuffet.



Det danske landshold er efter en skuffende indsats allerede ude af VM, men danskerne er ikke de eneste, der har været langt fra topniveauet i Qatar.

Slutrunden er decideret "håbløs", mener Danmarks tidligere landstrænerassistent Peter Bonde, der dog ikke er overrasket over den i hans øjne tvivlsomme kvalitet.

Turneringen har handlet om alt andet end fodbold, og den slags påvirker spillerne. Uanset hvor hårdhudede de mener at være.

– Spillerne er jo mennesker. Hvordan skal de koncentrere sig om at spille, når folk hellere vil snakke om alle mulige andre ting, spørger Bonde med henvisning på diskussionerne om menneskerettigheder, migrantarbejdere og regnbuearmbind, som spillerne har skullet forholde sig til.

– De kan jo ikke bare lukke ned. Det kunne de have gjort ved VM i Mexico i 1986, hvor der ikke var internet. Der kunne de gå ud og spille bordtennis i haven, og så vidste de ikke, hvad der foregik i verden. Men det kan de ikke her, påpeger Peter Bonde.

Efter onsdagens nedtur mod Australien fastslog Andreas Christensen, at den store fokus på ting uden for banen ikke burde have indflydelse på præstationerne.

Men han medgav samtidig, at diskussionerne hele tiden lå i baghovedet.

Bonde har da også svært ved at forestille sig, at det ikke er gået ud over spillernes koncentration hos både Danmark og de øvrige hold, der har været fedtet ind i Qatar-debat.

– Selvfølgelig er det det. Det er jo den klassiske: Lad være med at tænke på en lyserød elefant. Lad være med at tænke på armbindet. Du tænker jo på det armbind.

Som eksempel på, hvor meget udenomsstøj kan fylde, peger han på landskampen mod Portugal i 2008, hvor de danske spillere efter en overraskende sejr valgte kollektivt at boykotte pressen.

Forhistorien var en 0-0-kamp i Ungarn, hvor anmelderne var hårde, og landsholdet blev kaldt det dårligste i 30 år. Kritikken fortsatte på presseseancen dagen før Portugal-kampen.

– Bagefter gik jeg med en af de førende spillere tilbage fra pressesalen. Han sagde: "Hold kæft, hvor er jeg træt af i en time at skulle høre, hvor dårlige vi er".

– Altså så kan det godt være, at de tjener mange penge, men det er altså kun mennesker. Det påvirker ikke kun danskere, men alle spillere. Hvis der er nogen, der siger noget andet, så passer det ikke, siger Bonde.

En anden årsag til udfald i præstationerne kan være det usædvanlige tidspunkt midt i klubsæsonen, som VM spilles på denne gang. Spillerne har ganske enkelt ikke haft tid til at omstille sig eller blive fysisk klar.

Bonde slår fast, at det ikke handler specifikt om Danmark. Andre hold har også haft problemer.

– Når jeg har set Belgien spille, når jeg har set Holland, når jeg har set den første kamp med Argentina, når jeg har set den første kamp med Tyskland… det gælder jo nærmest alle hold.

– Tyskland mod Spanien er vel den eneste rigtige fodboldkamp, jeg har set ved VM, mener han.

Som assistent for daværende landstræner Morten Olsen var Bonde med til VM i 2010 og EM to år senere.

De slutrunder blev spillet om sommeren, hvor klubturneringerne var overstået rundtom i verden. Og forskellen for spillerne er stor.

– Det er to vidt forskellige sportsgrene. Om sommeren får spillerne droslet ned før VM. Nogle er stoppet i deres klubber midt i maj, nogle stopper i starten af juni, men der er stadigvæk uger, til slutrunden går i gang.

– De vil alle sammen kunne få lidt fri, de vil alle sammen kunne drosle ned på træningen. Men her går de fra en turneringskamp om søndagen til en VM-kamp søndagen efter.

– Det er helt håbløst. Alt er håbløst i den slutrunde. Det er jeg nødt til at sige. Jeg synes ikke, at jeg har set god fodbold, siger Peter Bonde, der i dag har succes som træner for Næstved i den næstbedste række.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han tager hjem fra VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Overraskende melding om Oliver Christensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Brasilien – Marokko

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’