Den tidligere Vejle-træner Constantin Gâlcă har i foråret haft succes i polsk fodbold, hvor han står i spidsen for Radomiak Radom.
Rumæneren blev hyret med seks kampe tilbage af sæsonen med ét eneste formål, og det var at sikre klubben en sæson mere i den bedste række, hvad der var lige på vippen, da Constantin Gâlcă tiltrådte. Missionen lykkedes for den tidligere VB-chef, der vandt tre af sæsonens sidste seks kampe.
Det har gjort Constantin Gâlcă til en attraktiv træner, og det gælder ikke bare i Polen, hvor man selvsagt er imponeret over det arbejde, han har udført på kort tid i en nedrykningstruet klub.
Det rumænske medie Playsport skriver, at Constantin Gâlcă har modtaget hele to tilbud fra klubber i Saudi-Arabien, og ikke overraskende er det svimlende beløb, der står i kontrakten.
Constantin Gâlcă vil kunne tredoble sin nuværende løn og tjene over 10 millioner kroner om året, hvis han vælger at tage til Saudi-Arabien. Ifølge Playsport er den tidligere Vejle-træner – ikke overraskende – fristet af de lukrative tilbud, og han vil tage en beslutning om fremtiden inden længe.
51-årige Constantin Gâlcă er et velkendt navn i Saudi-Arabien, hvor han tidligere har stået i spidsen for tre klubber – Al-Taawoun, Al-Fayha og Al-Hazem.
Rumæneren var cheftræner i Vejle Boldklub fra 2019 til 2021, og han tog jyderne fra den næstbedste række og op i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Delaney afslører dialog
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER