Tidligere Superliga-træner tilbudt vanvidskontrakt

Tidligere Superliga-træner kan blive mangemillionær i Saudi-Arabien.



Den tidligere Vejle-træner Constantin Gâlcă har i foråret haft succes i polsk fodbold, hvor han står i spidsen for Radomiak Radom.

Rumæneren blev hyret med seks kampe tilbage af sæsonen med ét eneste formål, og det var at sikre klubben en sæson mere i den bedste række, hvad der var lige på vippen, da Constantin Gâlcă tiltrådte. Missionen lykkedes for den tidligere VB-chef, der vandt tre af sæsonens sidste seks kampe.

Det har gjort Constantin Gâlcă til en attraktiv træner, og det gælder ikke bare i Polen, hvor man selvsagt er imponeret over det arbejde, han har udført på kort tid i en nedrykningstruet klub.

Det rumænske medie Playsport skriver, at Constantin Gâlcă har modtaget hele to tilbud fra klubber i Saudi-Arabien, og ikke overraskende er det svimlende beløb, der står i kontrakten. 

Constantin Gâlcă vil kunne tredoble sin nuværende løn og tjene over 10 millioner kroner om året, hvis han vælger at tage til Saudi-Arabien. Ifølge Playsport er den tidligere Vejle-træner – ikke overraskende – fristet af de lukrative tilbud, og han vil tage en beslutning om fremtiden inden længe.

51-årige Constantin Gâlcă er et velkendt navn i Saudi-Arabien, hvor han tidligere har stået i spidsen for tre klubber – Al-Taawoun, Al-Fayha og Al-Hazem.

Rumæneren var cheftræner i Vejle Boldklub fra 2019 til 2021, og han tog jyderne fra den næstbedste række og op i Superligaen. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Portugal – Kroatien

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dårligt nyt for Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Her er Jonas Winds nye klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

USA – Bosnien-Hercegovina

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De tager ikke med FC København på træningslejr

Belgien – Senegal