Den tidligere Vejle-træner Constantin Gâlcă har i foråret haft succes i polsk fodbold, hvor han står i spidsen for Radomiak Radom.
Rumæneren blev hyret med seks kampe tilbage af sæsonen med ét eneste formål, og det var at sikre klubben en sæson mere i den bedste række, hvad der var lige på vippen, da Constantin Gâlcă tiltrådte. Missionen lykkedes for den tidligere VB-chef, der vandt tre af sæsonens sidste seks kampe.
Det har gjort Constantin Gâlcă til en attraktiv træner, og det gælder ikke bare i Polen, hvor man selvsagt er imponeret over det arbejde, han har udført på kort tid i en nedrykningstruet klub.
Det rumænske medie Playsport skriver, at Constantin Gâlcă har modtaget hele to tilbud fra klubber i Saudi-Arabien, og ikke overraskende er det svimlende beløb, der står i kontrakten.
Constantin Gâlcă vil kunne tredoble sin nuværende løn og tjene over 10 millioner kroner om året, hvis han vælger at tage til Saudi-Arabien. Ifølge Playsport er den tidligere Vejle-træner – ikke overraskende – fristet af de lukrative tilbud, og han vil tage en beslutning om fremtiden inden længe.
51-årige Constantin Gâlcă er et velkendt navn i Saudi-Arabien, hvor han tidligere har stået i spidsen for tre klubber – Al-Taawoun, Al-Fayha og Al-Hazem.
Rumæneren var cheftræner i Vejle Boldklub fra 2019 til 2021, og han tog jyderne fra den næstbedste række og op i Superligaen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER