I Tipsbladets ugentlige transfershow 'Transfer Talk' fortæller Farzam Abolhosseini, at FC København lurer på Benjamin Tahirovic fra Ajax.
En defensiv midtbanespiller, der ikke har nogen fremtid i Ajax.
Derfor er vejen banet for et skifte kort før transfervinduets lukketid, hvilket klubbens tekniske direktør, Alex Kroes, også har åbnet op for.
Spørgsmålet er så, om det bliver til FC København. Fredag aften meddelte Gianluca Di Marzio dog, at han var meget tæt på at skifte til Monza.
Ifølge Bart Veenstra, der dækker Ajax tæt for Ajax Showtime, vil FC København være en fin destination for Benjamin Tahirovic.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Jeg tror, FC København kan købe ham. FC København er en af de største klubber i Danmark og spiller i Europa. Det er vigtigt for ham, og jeg tror også, det er vigtigt, at han spiller i en klub, der kæmper med om titler, siger han og tilføjer:
– Jeg tror og håber, at han skifter. FC København vil være et godt skridt, men et andet hold vil også gøre ham godt. PAOK i Grækenland vil gerne have ham. Han skal have spilletid, og han er alt for god til at spille for Jong Ajax, men ikke god nok til førsteholdet. Han har brug for erfaring, og hvis det bliver i FC København, så vil det være godt for ham.
21-årige Benjamin Tahirovic kom til Ajax fra AS Roma sidste sommer, men efter et turbulent første år i den detroniserede hollandske storklub med et hav af udskiftninger på ledelsesgangene og trænerposten, bliver der ikke set bosnierens vej.
– Han er helt sikkert til salg. Jeg tror også, at et lån med en købsoption er en mulighed. Han spiller ikke i Ajax og klubbens nye træner (Francesco Farioli, red.) har smidt ham på Jong Ajax. Der er ikke nogen fremtid for ham i Amsterdam lige nu, siger Bart Veenstra.
Skulle FC København gøre alvor af deres beundring af Benjamin Tahirovic, så får de ifølge Bart Veenstra en boldspillende midtbanespiller, der stadig har meget at lære.
– Han er god med bolden, men han skal stadig lære nogle ting uden bolden. Han skal lære, hvor han skal være uden bold. Man kan godt se, at det ikke er hans naturlige position. Måske er han mere 8'er end 6'er, siger Bart Veenstra om Tahirovic, der for få år siden spillede noget længere fremme på banen.
– Tidligere i karrieren spillede han som angriber. Da han var i Sverige, spillede han som angriber, og da han tog til AS Roma, var det også som angriber. Mourinho omskolede ham til defensiv midtbanespiller, og der har han spillet siden.
Benjamin Tahriovic er desuden bosnisk landsholdsspiller, hvor han har noteret sig for otte kampe. Hans kontrakt med Ajax løber frem til 2028.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG