Tilbage i træning: Skal håndtere smerten

Der bliver knoklet for at være klar til de afgørende kampe i Superligaens slutspil.



ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag var AGF‘s Superliga-trup i fuld sving på træningsbanerne på Fredensvang, hvor der blev trænet tempo, hurtige berøringer og positionsspil.

Der er rigeligt at rive i for århusianerne, før de mandag aften skal spille på Brøndby Stadion mod Frederik Birks mandskab, der har selvtillid efter en FCM-sejr men også rigeligt at bevise efter tre nederlag på stribe til AGF i Superligaen.

Og med på træningsbanen var midtbanespilleren Mikael Anderson, der sad over marts-landskampene for Island og heller ikke var med mod FC Nordsjælland i seneste weekend.

Anderson spillede med i højt tempo og fik high five af cheftræner Uwe Rösler efter et par gode intervalspil, før Anderson stod over dele af den sidste del af træningen.

Langtidsskadede Felix Beijmo var med i træningen, efter han mandag spillede Future Cup-kamp fra start mod Esbjerg fB, og også Michael Akoto trænede med i en tempofyldt omgang i det sydlige Århus.

Men Mikael Anderson-spørgsmålet kommer til at fylde for Uwe Rösler i de kommende dage, hvor den tyske træner spøgefuldt bemærkede, at beslutningerne omkring den centrale midtbane holder ham vågen om natten.

– Akoto trænede fuldt med, så vidt jeg ved. Og Mikael var med i store dele af den. Mikael bevæger sig i den rigtige retning, og Akoto er fuldstændig tilbage, men dog ikke helt match fit, for han spillede ikke i Future Cup-kampen mod Esbjerg. Men han kunne i går og i dag være med i to relativt skarpe træningspas, og som jeg har hørt det, har Akoto ikke haft nogen problemer, siger Uwe Rösler.

– Mikael bliver gradvist bragt tilbage i fuld træning. For ham handler det ikke så meget om match fitness, for på så kort tid taber man ikke ret meget. For ham handler det mere om at håndtere smerteniveauet og irritationen omkring hans hofte. Så det er derfor, vi ikke ville stresse ham for meget i dag.

– I morgen [fredag] er en fridag, hvor han får behandling, og så er han lørdag eller søndag forhåbentlig klar til at træne fuldt med, og så skal vi tage en beslutning, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræneren fortalte, at Eric Kahl og Mads Emil Madsen efter planen skal spille på mandag i Brøndby.

Mikael Anderson har døjet med sin skade siden 1-1-kampen mod Viborg i sidste måned.

AGF er treer og har fem point op til FC København og seks point til FC Midtjylland.



Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr