ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag var AGF‘s Superliga-trup i fuld sving på træningsbanerne på Fredensvang, hvor der blev trænet tempo, hurtige berøringer og positionsspil.
Der er rigeligt at rive i for århusianerne, før de mandag aften skal spille på Brøndby Stadion mod Frederik Birks mandskab, der har selvtillid efter en FCM-sejr men også rigeligt at bevise efter tre nederlag på stribe til AGF i Superligaen.
Og med på træningsbanen var midtbanespilleren Mikael Anderson, der sad over marts-landskampene for Island og heller ikke var med mod FC Nordsjælland i seneste weekend.
Anderson spillede med i højt tempo og fik high five af cheftræner Uwe Rösler efter et par gode intervalspil, før Anderson stod over dele af den sidste del af træningen.
Langtidsskadede Felix Beijmo var med i træningen, efter han mandag spillede Future Cup-kamp fra start mod Esbjerg fB, og også Michael Akoto trænede med i en tempofyldt omgang i det sydlige Århus.
Men Mikael Anderson-spørgsmålet kommer til at fylde for Uwe Rösler i de kommende dage, hvor den tyske træner spøgefuldt bemærkede, at beslutningerne omkring den centrale midtbane holder ham vågen om natten.

– Akoto trænede fuldt med, så vidt jeg ved. Og Mikael var med i store dele af den. Mikael bevæger sig i den rigtige retning, og Akoto er fuldstændig tilbage, men dog ikke helt match fit, for han spillede ikke i Future Cup-kampen mod Esbjerg. Men han kunne i går og i dag være med i to relativt skarpe træningspas, og som jeg har hørt det, har Akoto ikke haft nogen problemer, siger Uwe Rösler.
– Mikael bliver gradvist bragt tilbage i fuld træning. For ham handler det ikke så meget om match fitness, for på så kort tid taber man ikke ret meget. For ham handler det mere om at håndtere smerteniveauet og irritationen omkring hans hofte. Så det er derfor, vi ikke ville stresse ham for meget i dag.
– I morgen [fredag] er en fridag, hvor han får behandling, og så er han lørdag eller søndag forhåbentlig klar til at træne fuldt med, og så skal vi tage en beslutning, siger Uwe Rösler.
AGF-cheftræneren fortalte, at Eric Kahl og Mads Emil Madsen efter planen skal spille på mandag i Brøndby.
Mikael Anderson har døjet med sin skade siden 1-1-kampen mod Viborg i sidste måned.
AGF er treer og har fem point op til FC København og seks point til FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Arsenal-træner er rasende
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds