Tilbage i træning: Skal håndtere smerten

Der bliver knoklet for at være klar til de afgørende kampe i Superligaens slutspil.



ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag var AGF‘s Superliga-trup i fuld sving på træningsbanerne på Fredensvang, hvor der blev trænet tempo, hurtige berøringer og positionsspil.

Der er rigeligt at rive i for århusianerne, før de mandag aften skal spille på Brøndby Stadion mod Frederik Birks mandskab, der har selvtillid efter en FCM-sejr men også rigeligt at bevise efter tre nederlag på stribe til AGF i Superligaen.

Og med på træningsbanen var midtbanespilleren Mikael Anderson, der sad over marts-landskampene for Island og heller ikke var med mod FC Nordsjælland i seneste weekend.

Anderson spillede med i højt tempo og fik high five af cheftræner Uwe Rösler efter et par gode intervalspil, før Anderson stod over dele af den sidste del af træningen.

Langtidsskadede Felix Beijmo var med i træningen, efter han mandag spillede Future Cup-kamp fra start mod Esbjerg fB, og også Michael Akoto trænede med i en tempofyldt omgang i det sydlige Århus.

Men Mikael Anderson-spørgsmålet kommer til at fylde for Uwe Rösler i de kommende dage, hvor den tyske træner spøgefuldt bemærkede, at beslutningerne omkring den centrale midtbane holder ham vågen om natten.

– Akoto trænede fuldt med, så vidt jeg ved. Og Mikael var med i store dele af den. Mikael bevæger sig i den rigtige retning, og Akoto er fuldstændig tilbage, men dog ikke helt match fit, for han spillede ikke i Future Cup-kampen mod Esbjerg. Men han kunne i går og i dag være med i to relativt skarpe træningspas, og som jeg har hørt det, har Akoto ikke haft nogen problemer, siger Uwe Rösler.

– Mikael bliver gradvist bragt tilbage i fuld træning. For ham handler det ikke så meget om match fitness, for på så kort tid taber man ikke ret meget. For ham handler det mere om at håndtere smerteniveauet og irritationen omkring hans hofte. Så det er derfor, vi ikke ville stresse ham for meget i dag.

– I morgen [fredag] er en fridag, hvor han får behandling, og så er han lørdag eller søndag forhåbentlig klar til at træne fuldt med, og så skal vi tage en beslutning, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræneren fortalte, at Eric Kahl og Mads Emil Madsen efter planen skal spille på mandag i Brøndby.

Mikael Anderson har døjet med sin skade siden 1-1-kampen mod Viborg i sidste måned.

AGF er treer og har fem point op til FC København og seks point til FC Midtjylland.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Presset er på Danmark!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Av, FCK! Her er de værst af alle

Dansker drillet af Mourinho



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe nyhed i udlandet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Alexander Lind blæst bagover

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

I chok over Steve Cooper-historie

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Nu flytter anfører til Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Divisionsforeningen med markant udmelding

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

– Glem 4-4-4-4-0

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp