ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag var AGF‘s Superliga-trup i fuld sving på træningsbanerne på Fredensvang, hvor der blev trænet tempo, hurtige berøringer og positionsspil.
Der er rigeligt at rive i for århusianerne, før de mandag aften skal spille på Brøndby Stadion mod Frederik Birks mandskab, der har selvtillid efter en FCM-sejr men også rigeligt at bevise efter tre nederlag på stribe til AGF i Superligaen.
Og med på træningsbanen var midtbanespilleren Mikael Anderson, der sad over marts-landskampene for Island og heller ikke var med mod FC Nordsjælland i seneste weekend.
Anderson spillede med i højt tempo og fik high five af cheftræner Uwe Rösler efter et par gode intervalspil, før Anderson stod over dele af den sidste del af træningen.
Langtidsskadede Felix Beijmo var med i træningen, efter han mandag spillede Future Cup-kamp fra start mod Esbjerg fB, og også Michael Akoto trænede med i en tempofyldt omgang i det sydlige Århus.
Men Mikael Anderson-spørgsmålet kommer til at fylde for Uwe Rösler i de kommende dage, hvor den tyske træner spøgefuldt bemærkede, at beslutningerne omkring den centrale midtbane holder ham vågen om natten.

– Akoto trænede fuldt med, så vidt jeg ved. Og Mikael var med i store dele af den. Mikael bevæger sig i den rigtige retning, og Akoto er fuldstændig tilbage, men dog ikke helt match fit, for han spillede ikke i Future Cup-kampen mod Esbjerg. Men han kunne i går og i dag være med i to relativt skarpe træningspas, og som jeg har hørt det, har Akoto ikke haft nogen problemer, siger Uwe Rösler.
– Mikael bliver gradvist bragt tilbage i fuld træning. For ham handler det ikke så meget om match fitness, for på så kort tid taber man ikke ret meget. For ham handler det mere om at håndtere smerteniveauet og irritationen omkring hans hofte. Så det er derfor, vi ikke ville stresse ham for meget i dag.
– I morgen [fredag] er en fridag, hvor han får behandling, og så er han lørdag eller søndag forhåbentlig klar til at træne fuldt med, og så skal vi tage en beslutning, siger Uwe Rösler.
AGF-cheftræneren fortalte, at Eric Kahl og Mads Emil Madsen efter planen skal spille på mandag i Brøndby.
Mikael Anderson har døjet med sin skade siden 1-1-kampen mod Viborg i sidste måned.
AGF er treer og har fem point op til FC København og seks point til FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE