Tilbage i træning: Skal håndtere smerten

Der bliver knoklet for at være klar til de afgørende kampe i Superligaens slutspil.



ÅRHUS (Tipsbladet): Torsdag var AGF‘s Superliga-trup i fuld sving på træningsbanerne på Fredensvang, hvor der blev trænet tempo, hurtige berøringer og positionsspil.

Der er rigeligt at rive i for århusianerne, før de mandag aften skal spille på Brøndby Stadion mod Frederik Birks mandskab, der har selvtillid efter en FCM-sejr men også rigeligt at bevise efter tre nederlag på stribe til AGF i Superligaen.

Og med på træningsbanen var midtbanespilleren Mikael Anderson, der sad over marts-landskampene for Island og heller ikke var med mod FC Nordsjælland i seneste weekend.

Anderson spillede med i højt tempo og fik high five af cheftræner Uwe Rösler efter et par gode intervalspil, før Anderson stod over dele af den sidste del af træningen.

Langtidsskadede Felix Beijmo var med i træningen, efter han mandag spillede Future Cup-kamp fra start mod Esbjerg fB, og også Michael Akoto trænede med i en tempofyldt omgang i det sydlige Århus.

Men Mikael Anderson-spørgsmålet kommer til at fylde for Uwe Rösler i de kommende dage, hvor den tyske træner spøgefuldt bemærkede, at beslutningerne omkring den centrale midtbane holder ham vågen om natten.

– Akoto trænede fuldt med, så vidt jeg ved. Og Mikael var med i store dele af den. Mikael bevæger sig i den rigtige retning, og Akoto er fuldstændig tilbage, men dog ikke helt match fit, for han spillede ikke i Future Cup-kampen mod Esbjerg. Men han kunne i går og i dag være med i to relativt skarpe træningspas, og som jeg har hørt det, har Akoto ikke haft nogen problemer, siger Uwe Rösler.

– Mikael bliver gradvist bragt tilbage i fuld træning. For ham handler det ikke så meget om match fitness, for på så kort tid taber man ikke ret meget. For ham handler det mere om at håndtere smerteniveauet og irritationen omkring hans hofte. Så det er derfor, vi ikke ville stresse ham for meget i dag.

– I morgen [fredag] er en fridag, hvor han får behandling, og så er han lørdag eller søndag forhåbentlig klar til at træne fuldt med, og så skal vi tage en beslutning, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræneren fortalte, at Eric Kahl og Mads Emil Madsen efter planen skal spille på mandag i Brøndby.

Mikael Anderson har døjet med sin skade siden 1-1-kampen mod Viborg i sidste måned.

AGF er treer og har fem point op til FC København og seks point til FC Midtjylland.






VM-LIVE: Deschamps satser det hele!




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

De vil ansætte Guardiola som landstræner

FC København-transfer bremses af denne årsag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Det er jeg træt af’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker