I fraværet af Andreas Cornelius har Hákon Arnar Haraldsson blomstret i FC Københavns angreb.
Islændingen har været fænomenal den seneste tid, hvor han har scoret i tre Superliga-kampe i streg. Det kastede også to priser af sig i marts, hvor han både blev kåret til månedens unge spiller og månedens spiller i Superligaen.
Den opadgående formkurve kaster også massiv interesse af sig rundt omkring i fodboldeuropa. Ifølge Tipsbladets oplysninger er det særligt fra Bundesligaen, at tilbuddene og henvendelserne kommer fra lige nu.
I FC København forsøger man dog at holde henvendelserne på kontorgangene, da man ikke ønsker at forstyrre Haraldsson og hans udvikling med informationer om de mange bejlere, mens man jagter pokalsucces og et dansk mesterskab.
Allerede i januar var der bud efter Hákon Arnar Haraldsson fra RB Salzburg, som angiveligt kunne beløbe sig i tæt på 100 millioner kroner inklusiv bonusser. Det skrev Ekstra Bladet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har klubber i Bundesligaen med større økonomiske muskler overhalet de østrigske mestre indenom i kampen om den løbestærke islænding, som kan ryge afsted til sommer, hvis det rette tilbud kommer.
Derfor kan man også spekulere i, at de interesserede Bundesliga-klubber trods alt har en anseelig størrelse, hvis de skal kunne have økonomi til at være med omkring det prisleje, som RB Salzburg lagde for land med i januar. Prisen er næppe blevet lavere efter Haraldsson flotte forår.
Hákon Arnar Haraldsson, der i næste uge fylder 20, har fået sit endelig gennembrud i FC København i denne sæson, hvor han er blevet brugt en del som angriber. Han har tidligere spillet ude til højre eller på midtbanen.
Den islandske landsholdsspiller kom til FC København i 2019 fra IA Akranes i hjemlandet og forlængede tilbage i marts sin aftale frem til 2027. Fire mål og tre assister har Haraldsson leveret i Superligaen i denne sæson.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
UEFA med vild ændring
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT