IKAST (Tipsbladet): De første verdensmestre. Montevideo. Luis Suárez. Marcelo Bielsa som landstræner.
Der er noget power og noget fodboldhistorie over Uruguay, og når man kommer ind omkring det landshold og er relativt ung, er det noget, der bliver bemærket.
Og det er det også blevet med FC Midtjyllands Emiliano Martínez, der har haft en sæson præget af en drilsk hofteskade men nu er tilbage som bejler til stadig mere spilletid.
I sidste sæson, der ellers gik ekstremt skuffende for FCM i ligaen, fik Martínez et personligt gennembrud og gjorde det så godt i Europa, at der blev spurgt på ham, før FCM overhovedet havde vekslet en lejeaftale i Red Bull Bragantino til en permanent transfer.
Og selv om det overhovedet ikke er gået som håbet i denne sæson, var der igen ifølge Tipsbladets kilder i vinter bud både fra Mexico og Argentina og interesse fra Spanien og Frankrig.
Priserne er ikke i nærheden af de ti millioner euro, FCM mindst håbede på i sommeren sidste år, men der har været mulighed for et salg til en god skilling til FC Midtjylland oven i de cirka fem millioner euro, man betalte Red Bull i 2022/23.
Den dans kunne meget vel gentage sig til sommer, hvor Martínez er en spiller, Bielsa og trænerstaben på landsholdet følger forud for Copa América i USA.

Alt det ved Emiliano Martínez naturligvis, men efter det lange og meget ufrivillige fravær fra start-september og den efterfølgende kamp for at spille sig ind på holdet vil midtbanespilleren ikke lade tanke vandre derhen endnu.
– Det er en stor måned, en meget vigtig måned, nu hvor vi ligger helt i toppen af tabellen, siger Emiliano Martínez til Tipsbladet.
– Det handler lige nu kun om at spille kampe, mit hoved er kun i FC Midtjylland lige nu. Og så når sæsonen og kampe en gang er spillet, så kan jeg åbne for at tænke på den del af fodboldspillet. Men lige nu er tankerne kun på FC Midtjylland, på gruppen og på at bidrage og støtte så meget som muligt. Jeg vil spille så meget som muligt og er klar på at give 100 procent for holdet.
Spilletid, og så store mængder af den som muligt, vil givetvis også booste både landsholdschancer og muligheden for, at udenlandske klubber med endnu flere midler end FC Midtjylland melder sig transfertilbud og kontrakter.
Martínez spillede 2. halvleg på Brøndby Stadion søndag, hvor FCM tabte 1-2 og dermed et vigtigt skridt i kampen om DM.
Martínez blev scoutet og hentet til Red Bulls brasilianske hold Bragantino i 2021 fra hovedstadsklubben Nacional i Uruguay.
Den mexicanske topklub Cruz Azul, der har flere spillere fra Uruguay i truppen, var blandt de interesserede klubber i vinter.
Læs mere om FC Midtjyllands transferplaner til sommer her
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
FC København-spiller i kulden: Han burde skifte
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
FCM ansætter ny topboss
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Nu svarer David Nielsen
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Osula slår alle andre
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Arsenal-stjerne svarer igen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
‘Tottenham er i overhængende fare’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER