IKAST (Tipsbladet): De første verdensmestre. Montevideo. Luis Suárez. Marcelo Bielsa som landstræner.
Der er noget power og noget fodboldhistorie over Uruguay, og når man kommer ind omkring det landshold og er relativt ung, er det noget, der bliver bemærket.
Og det er det også blevet med FC Midtjyllands Emiliano Martínez, der har haft en sæson præget af en drilsk hofteskade men nu er tilbage som bejler til stadig mere spilletid.
I sidste sæson, der ellers gik ekstremt skuffende for FCM i ligaen, fik Martínez et personligt gennembrud og gjorde det så godt i Europa, at der blev spurgt på ham, før FCM overhovedet havde vekslet en lejeaftale i Red Bull Bragantino til en permanent transfer.
Og selv om det overhovedet ikke er gået som håbet i denne sæson, var der igen ifølge Tipsbladets kilder i vinter bud både fra Mexico og Argentina og interesse fra Spanien og Frankrig.
Priserne er ikke i nærheden af de ti millioner euro, FCM mindst håbede på i sommeren sidste år, men der har været mulighed for et salg til en god skilling til FC Midtjylland oven i de cirka fem millioner euro, man betalte Red Bull i 2022/23.
Den dans kunne meget vel gentage sig til sommer, hvor Martínez er en spiller, Bielsa og trænerstaben på landsholdet følger forud for Copa América i USA.

Alt det ved Emiliano Martínez naturligvis, men efter det lange og meget ufrivillige fravær fra start-september og den efterfølgende kamp for at spille sig ind på holdet vil midtbanespilleren ikke lade tanke vandre derhen endnu.
– Det er en stor måned, en meget vigtig måned, nu hvor vi ligger helt i toppen af tabellen, siger Emiliano Martínez til Tipsbladet.
– Det handler lige nu kun om at spille kampe, mit hoved er kun i FC Midtjylland lige nu. Og så når sæsonen og kampe en gang er spillet, så kan jeg åbne for at tænke på den del af fodboldspillet. Men lige nu er tankerne kun på FC Midtjylland, på gruppen og på at bidrage og støtte så meget som muligt. Jeg vil spille så meget som muligt og er klar på at give 100 procent for holdet.
Spilletid, og så store mængder af den som muligt, vil givetvis også booste både landsholdschancer og muligheden for, at udenlandske klubber med endnu flere midler end FC Midtjylland melder sig transfertilbud og kontrakter.
Martínez spillede 2. halvleg på Brøndby Stadion søndag, hvor FCM tabte 1-2 og dermed et vigtigt skridt i kampen om DM.
Martínez blev scoutet og hentet til Red Bulls brasilianske hold Bragantino i 2021 fra hovedstadsklubben Nacional i Uruguay.
Den mexicanske topklub Cruz Azul, der har flere spillere fra Uruguay i truppen, var blandt de interesserede klubber i vinter.
Læs mere om FC Midtjyllands transferplaner til sommer her
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Tottenhams nedtur fortsætter
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Reagerer på Brøndby-bombe
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT