Tidligere minister om FCM-bestyrelse: Det kunne da være interessant

Kristian Jensen er færdig som næstformand i Venstre og begyndt på en bestyrelsesuddannelse. Selv om han ikke har nogen konkrete planer, kunne han godt være interesseret i at træde ind i bestyrelsen i FC Midtjylland, som han er stor fan af.



Indtil i forgårs var Kristian Jensen næstformand for partiet Venstre, og indtil folketingsvalget i juni var han finansminister i Lars Løkke Rasmussens regering. I fremtiden skal han gerne være en del af en eller flere bestyrelser. Måske FC Midtjyllands.

Jensen er begyndt på en bestyrelsesuddannelse ved siden af sit virke i Folketinget, og han er gennem flere år kommet på MCH Arena i Herning. Derfor er det nærliggende, at fodboldklubben bliver en del af hans fremtidige bestyrelsesarbejde.

Kristian Jensen lader også til at være åben for idéen, selv om han ikke er på nippet til at føre den ud i livet lige nu.

– Det kunne da være interessant. Mest af alt, fordi det vil sikre mig en god siddeplads til hjemmekampene. Lige nu har jeg dog ingen konkrete tanker eller planer om bestyrelser. Jeg glæder mig bare til at sidde på skolebænken. Hvis jeg ikke ender med at finde en bestyrelsesudfordring, er jeg i det mindste blevet klogere. Vi politikere taler så meget om livslang læring, og derfor er det måske meget sundt, at vi smager vores egen medicin, siger han til finans.dk.

Den tidligere skatte- og udenrigsminister bor fem kilometer fra MCH Arena, og han var ifølge eget udsagn til stede, da FC Midtjylland vandt sine mesterskaber i 2015 og 2018, mens han også var i Parken for at se holdet vinde pokalturneringen i foråret. Ved den lejlighed talte han også om en potentiel fremtid i klubben, omend i spøg.

– På et eller andet tidspunkt må jeg snart blive officiel maskot for dem. Hvis ikke jeg bliver genvalgt til Folketinget, så må jeg ind og være lykkedyr for FC Midtjylland, sagde han ifølge Ritzau med henvisning til, at han havde været til stede ved klubbens tre store triumfer.

FC Midtjyllands bestyrelse består aktuelt af Rasmus Ankersen (formand), Johnny Rune (næstformand), Cliff Crown, Nity Raj, Kristian Tvergaard, Henrik Hyldgaard, Dan Madsen, Michael Sørensen og Michael Koch.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Dansk drømmehug i Serie A

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

‘Det er tæt på uforklarligt’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt