Tilfreds Uwe Rösler: Sådan skal et AGF-hold se ud

AGF-cheftræner Uwe Rösler var selvsagt ganske godt tilfreds efter den knusende 5-1-sejr over Vejle Boldklub.



Efter 4-0-sejren over Sønderjyske og 1-0-sejren over Brøndby IF fortsatte AGF mandag de gode takter, da århusianerne bankede Vejle Boldklub med hele 5-1 på hjemmebane.

Og efter slutfløjtet var AGF-cheftræner Uwe Rösler selvsagt svært tilfreds med aftenens præstation. 

– Vi startede virkelig godt. Vi startede aggressivt og var oppe på tæerne. Det er sådan, et AGF-mandskab skal se ud. Vores fantastiske supportere hjalp os, og jeg tror, at energien fra banen nåede ud til tilskuerne, for de hjalp os.

– Vi fortsatte med at spille i anden halvleg, selvom vi tog lidt af tempoet ud af kampen, da vi kom på 5-1, fordi vi spiller igen på fredag, hvor vi har en svær kamp mod et af de mest løbestærke hold i ligaen (AaB, red.), som også har en dag mere til at restituere. Derfor var det godt for mig, at vi kunne lave nogle udskiftninger tidligt, så vi forhåbentligt er klar til fredag, for det bliver en svær kamp, lød det fra Uwe Rösler i et interview med TV 2 Sport. 

Efter AGF's knusende 5-1-sejr over Vejle fremhævede TV 2-ekspert David Nielsen det århusianske hold som det bedst spillende hold i Superligaen i de første fem spillerunder. Den udmelding blev Uwe Rösler også spurgt til, men den tyske cheftræner ville ikke forholde sig direkte til, hvorvidt AGF har været Superligaens bedste hold indtil nu. 

– Mit job er at vinde fodboldkampe. Mit job er at skabe en spillestil, der reflekterer vores DNA. Vores DNA er aggressivt, dynamisk og offensivt orienteret fodbold, og vi forsøger at leve op til de kriterier i vores spillestil. I øjeblikket er vi i god form. Det må jeg sige. Vi var gode i preseason, og det har vi taget med ind i den her sæson. Nu skal vi fortsætte, lød det fra Uwe Rösler. 

Det er på fredag klokken 19.00, at AGF møder AaB i Aalborg. 

Uwe Röslers mandskab har hentet 10 point i de første fem kampe, hvilket rækker til en aktuel fjerdeplads i Superligaen, hvor der er to point op til Silkeborg IF på førstepladsen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet