Efter 4-0-sejren over Sønderjyske og 1-0-sejren over Brøndby IF fortsatte AGF mandag de gode takter, da århusianerne bankede Vejle Boldklub med hele 5-1 på hjemmebane.
Og efter slutfløjtet var AGF-cheftræner Uwe Rösler selvsagt svært tilfreds med aftenens præstation.
– Vi startede virkelig godt. Vi startede aggressivt og var oppe på tæerne. Det er sådan, et AGF-mandskab skal se ud. Vores fantastiske supportere hjalp os, og jeg tror, at energien fra banen nåede ud til tilskuerne, for de hjalp os.
– Vi fortsatte med at spille i anden halvleg, selvom vi tog lidt af tempoet ud af kampen, da vi kom på 5-1, fordi vi spiller igen på fredag, hvor vi har en svær kamp mod et af de mest løbestærke hold i ligaen (AaB, red.), som også har en dag mere til at restituere. Derfor var det godt for mig, at vi kunne lave nogle udskiftninger tidligt, så vi forhåbentligt er klar til fredag, for det bliver en svær kamp, lød det fra Uwe Rösler i et interview med TV 2 Sport.
Efter AGF's knusende 5-1-sejr over Vejle fremhævede TV 2-ekspert David Nielsen det århusianske hold som det bedst spillende hold i Superligaen i de første fem spillerunder. Den udmelding blev Uwe Rösler også spurgt til, men den tyske cheftræner ville ikke forholde sig direkte til, hvorvidt AGF har været Superligaens bedste hold indtil nu.
– Mit job er at vinde fodboldkampe. Mit job er at skabe en spillestil, der reflekterer vores DNA. Vores DNA er aggressivt, dynamisk og offensivt orienteret fodbold, og vi forsøger at leve op til de kriterier i vores spillestil. I øjeblikket er vi i god form. Det må jeg sige. Vi var gode i preseason, og det har vi taget med ind i den her sæson. Nu skal vi fortsætte, lød det fra Uwe Rösler.
Det er på fredag klokken 19.00, at AGF møder AaB i Aalborg.
Uwe Röslers mandskab har hentet 10 point i de første fem kampe, hvilket rækker til en aktuel fjerdeplads i Superligaen, hvor der er to point op til Silkeborg IF på førstepladsen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW