Efter 4-0-sejren over Sønderjyske og 1-0-sejren over Brøndby IF fortsatte AGF mandag de gode takter, da århusianerne bankede Vejle Boldklub med hele 5-1 på hjemmebane.
Og efter slutfløjtet var AGF-cheftræner Uwe Rösler selvsagt svært tilfreds med aftenens præstation.
– Vi startede virkelig godt. Vi startede aggressivt og var oppe på tæerne. Det er sådan, et AGF-mandskab skal se ud. Vores fantastiske supportere hjalp os, og jeg tror, at energien fra banen nåede ud til tilskuerne, for de hjalp os.
– Vi fortsatte med at spille i anden halvleg, selvom vi tog lidt af tempoet ud af kampen, da vi kom på 5-1, fordi vi spiller igen på fredag, hvor vi har en svær kamp mod et af de mest løbestærke hold i ligaen (AaB, red.), som også har en dag mere til at restituere. Derfor var det godt for mig, at vi kunne lave nogle udskiftninger tidligt, så vi forhåbentligt er klar til fredag, for det bliver en svær kamp, lød det fra Uwe Rösler i et interview med TV 2 Sport.
Efter AGF's knusende 5-1-sejr over Vejle fremhævede TV 2-ekspert David Nielsen det århusianske hold som det bedst spillende hold i Superligaen i de første fem spillerunder. Den udmelding blev Uwe Rösler også spurgt til, men den tyske cheftræner ville ikke forholde sig direkte til, hvorvidt AGF har været Superligaens bedste hold indtil nu.
– Mit job er at vinde fodboldkampe. Mit job er at skabe en spillestil, der reflekterer vores DNA. Vores DNA er aggressivt, dynamisk og offensivt orienteret fodbold, og vi forsøger at leve op til de kriterier i vores spillestil. I øjeblikket er vi i god form. Det må jeg sige. Vi var gode i preseason, og det har vi taget med ind i den her sæson. Nu skal vi fortsætte, lød det fra Uwe Rösler.
Det er på fredag klokken 19.00, at AGF møder AaB i Aalborg.
Uwe Röslers mandskab har hentet 10 point i de første fem kampe, hvilket rækker til en aktuel fjerdeplads i Superligaen, hvor der er to point op til Silkeborg IF på førstepladsen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED