Efter 4-0-sejren over Sønderjyske og 1-0-sejren over Brøndby IF fortsatte AGF mandag de gode takter, da århusianerne bankede Vejle Boldklub med hele 5-1 på hjemmebane.
Og efter slutfløjtet var AGF-cheftræner Uwe Rösler selvsagt svært tilfreds med aftenens præstation.
– Vi startede virkelig godt. Vi startede aggressivt og var oppe på tæerne. Det er sådan, et AGF-mandskab skal se ud. Vores fantastiske supportere hjalp os, og jeg tror, at energien fra banen nåede ud til tilskuerne, for de hjalp os.
– Vi fortsatte med at spille i anden halvleg, selvom vi tog lidt af tempoet ud af kampen, da vi kom på 5-1, fordi vi spiller igen på fredag, hvor vi har en svær kamp mod et af de mest løbestærke hold i ligaen (AaB, red.), som også har en dag mere til at restituere. Derfor var det godt for mig, at vi kunne lave nogle udskiftninger tidligt, så vi forhåbentligt er klar til fredag, for det bliver en svær kamp, lød det fra Uwe Rösler i et interview med TV 2 Sport.
Efter AGF's knusende 5-1-sejr over Vejle fremhævede TV 2-ekspert David Nielsen det århusianske hold som det bedst spillende hold i Superligaen i de første fem spillerunder. Den udmelding blev Uwe Rösler også spurgt til, men den tyske cheftræner ville ikke forholde sig direkte til, hvorvidt AGF har været Superligaens bedste hold indtil nu.
– Mit job er at vinde fodboldkampe. Mit job er at skabe en spillestil, der reflekterer vores DNA. Vores DNA er aggressivt, dynamisk og offensivt orienteret fodbold, og vi forsøger at leve op til de kriterier i vores spillestil. I øjeblikket er vi i god form. Det må jeg sige. Vi var gode i preseason, og det har vi taget med ind i den her sæson. Nu skal vi fortsætte, lød det fra Uwe Rösler.
Det er på fredag klokken 19.00, at AGF møder AaB i Aalborg.
Uwe Röslers mandskab har hentet 10 point i de første fem kampe, hvilket rækker til en aktuel fjerdeplads i Superligaen, hvor der er to point op til Silkeborg IF på førstepladsen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Har aldrig set lignende
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
OPTAKT