Tilfreds Uwe Rösler: Sådan skal et AGF-hold se ud

AGF-cheftræner Uwe Rösler var selvsagt ganske godt tilfreds efter den knusende 5-1-sejr over Vejle Boldklub.



Efter 4-0-sejren over Sønderjyske og 1-0-sejren over Brøndby IF fortsatte AGF mandag de gode takter, da århusianerne bankede Vejle Boldklub med hele 5-1 på hjemmebane.

Og efter slutfløjtet var AGF-cheftræner Uwe Rösler selvsagt svært tilfreds med aftenens præstation. 

– Vi startede virkelig godt. Vi startede aggressivt og var oppe på tæerne. Det er sådan, et AGF-mandskab skal se ud. Vores fantastiske supportere hjalp os, og jeg tror, at energien fra banen nåede ud til tilskuerne, for de hjalp os.

– Vi fortsatte med at spille i anden halvleg, selvom vi tog lidt af tempoet ud af kampen, da vi kom på 5-1, fordi vi spiller igen på fredag, hvor vi har en svær kamp mod et af de mest løbestærke hold i ligaen (AaB, red.), som også har en dag mere til at restituere. Derfor var det godt for mig, at vi kunne lave nogle udskiftninger tidligt, så vi forhåbentligt er klar til fredag, for det bliver en svær kamp, lød det fra Uwe Rösler i et interview med TV 2 Sport. 

Efter AGF's knusende 5-1-sejr over Vejle fremhævede TV 2-ekspert David Nielsen det århusianske hold som det bedst spillende hold i Superligaen i de første fem spillerunder. Den udmelding blev Uwe Rösler også spurgt til, men den tyske cheftræner ville ikke forholde sig direkte til, hvorvidt AGF har været Superligaens bedste hold indtil nu. 

– Mit job er at vinde fodboldkampe. Mit job er at skabe en spillestil, der reflekterer vores DNA. Vores DNA er aggressivt, dynamisk og offensivt orienteret fodbold, og vi forsøger at leve op til de kriterier i vores spillestil. I øjeblikket er vi i god form. Det må jeg sige. Vi var gode i preseason, og det har vi taget med ind i den her sæson. Nu skal vi fortsætte, lød det fra Uwe Rösler. 

Det er på fredag klokken 19.00, at AGF møder AaB i Aalborg. 

Uwe Röslers mandskab har hentet 10 point i de første fem kampe, hvilket rækker til en aktuel fjerdeplads i Superligaen, hvor der er to point op til Silkeborg IF på førstepladsen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner

Manchester City – Aston Villa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Michael Carrick bliver i Manchester United

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK sigter stadig efter 15. juni

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern München lurer på choktransfer

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby