Han fik sit gennembrud i Silkeborg IF, og nu er stopper Tobias Salquist, 25 år, tæt på at være tilbage i det midtjyske.
Tipsbladet.dk erfarer, at oprykningskandidaterne skriver kontrakt med forsvarsspilleren, der spillede efteråret hos ligakonkurrenterne fra Hobro og var i dialog om en forlængelse af den aftale, der løb ud 31. december.
I Hobro var Salquist fast mand og scorede også tre gange for Peter Sørensens mandskab fra 1. division, men nu vender han tilbage til Silkeborg, der ligger bedre til i samme række og fortsat håber og tror på oprykning.
Læs også:Gratis om lidt: Jeg vil sindssygt gerne spille Superliga igen
Midtstopperen erstatter Frederik Alves Ibsens plads i truppen. Alves Ibsen blev i starten af transfervinduet solgt til Premier League-klubben West Ham United.
Tobias Salquist spillede i alt 51 førsteholdskampe for SIF, inden han i 2018 fra Silkeborg til Waasland-Beveren. Siden var han i Lillestrøm, inden han i efteråret vendte tilbage til Danmark.
Til tipsbladet.dk sagde forsvarsspilleren for et par uger siden, at pilen pegede mod et exit fra Hobro, men at beslutningen ikke endegyldigt var taget.
Læs også:Midtstopper overvejer forlængelse i Hobro: Det kan jeg bestemt godt se
– Jeg er enormt sulten – jeg har aldrig været mere sulten. Jeg vendte hjem til Danmark på grund af min familie, og fordi min kæreste og jeg skulle være forældre. Vi har nu fået en dejlig datter, og jeg har fået helt styr på mine tanker, så jeg er fuldstændig klar til at give den gas. Jeg har gjort en masse tiltag på det personlige plan. Jeg har arbejdet med det mentale, og jeg har haft en kostvejleder og en personlig træner tilknyttet. Så må vi se, hvor jeg skal spille i det nye år, sagde Tobias Salquist.
Silkeborg har dermed lukket de huller, der var i truppen. Udover Salquist har man også hentet Nicklas Helenius til angrebet og Patrik Gunnarsson til målet.
Klubben fra Søhøjlandet har syv point op til Esbjerg og Viborg, der ligger på de to oprykningspladser. Hobro er nummer seks – 10 point efter SIF.
Læs også:EfB snublede mod Kolding: Hobro tog flot sejr mod HB Køge
Læs også:Hobro jagter stadig første sejr i 1. division: Blev sat på plads af Vendsyssel
Læs også:Forventer ikke flere handler i Hobro: Budgettet må ikke overskrides
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Roser Superliga-klub: Godt set!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
