Han fik sit gennembrud i Silkeborg IF, og nu er stopper Tobias Salquist, 25 år, tæt på at være tilbage i det midtjyske.
Tipsbladet.dk erfarer, at oprykningskandidaterne skriver kontrakt med forsvarsspilleren, der spillede efteråret hos ligakonkurrenterne fra Hobro og var i dialog om en forlængelse af den aftale, der løb ud 31. december.
I Hobro var Salquist fast mand og scorede også tre gange for Peter Sørensens mandskab fra 1. division, men nu vender han tilbage til Silkeborg, der ligger bedre til i samme række og fortsat håber og tror på oprykning.
Læs også:Gratis om lidt: Jeg vil sindssygt gerne spille Superliga igen
Midtstopperen erstatter Frederik Alves Ibsens plads i truppen. Alves Ibsen blev i starten af transfervinduet solgt til Premier League-klubben West Ham United.
Tobias Salquist spillede i alt 51 førsteholdskampe for SIF, inden han i 2018 fra Silkeborg til Waasland-Beveren. Siden var han i Lillestrøm, inden han i efteråret vendte tilbage til Danmark.
Til tipsbladet.dk sagde forsvarsspilleren for et par uger siden, at pilen pegede mod et exit fra Hobro, men at beslutningen ikke endegyldigt var taget.
Læs også:Midtstopper overvejer forlængelse i Hobro: Det kan jeg bestemt godt se
– Jeg er enormt sulten – jeg har aldrig været mere sulten. Jeg vendte hjem til Danmark på grund af min familie, og fordi min kæreste og jeg skulle være forældre. Vi har nu fået en dejlig datter, og jeg har fået helt styr på mine tanker, så jeg er fuldstændig klar til at give den gas. Jeg har gjort en masse tiltag på det personlige plan. Jeg har arbejdet med det mentale, og jeg har haft en kostvejleder og en personlig træner tilknyttet. Så må vi se, hvor jeg skal spille i det nye år, sagde Tobias Salquist.
Silkeborg har dermed lukket de huller, der var i truppen. Udover Salquist har man også hentet Nicklas Helenius til angrebet og Patrik Gunnarsson til målet.
Klubben fra Søhøjlandet har syv point op til Esbjerg og Viborg, der ligger på de to oprykningspladser. Hobro er nummer seks – 10 point efter SIF.
Læs også:EfB snublede mod Kolding: Hobro tog flot sejr mod HB Køge
Læs også:Hobro jagter stadig første sejr i 1. division: Blev sat på plads af Vendsyssel
Læs også:Forventer ikke flere handler i Hobro: Budgettet må ikke overskrides
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
