Tipsbladet erfarer: Silkeborg henter forsvarsspiller hos ligarivaler

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger henter 1. divisionsklubben Silkeborg IF forsvarsspiller Tobias Salquist retur. Han spillede senest i Hobro IK.



Han fik sit gennembrud i Silkeborg IF, og nu er stopper Tobias Salquist, 25 år, tæt på at være tilbage i det midtjyske.

Tipsbladet.dk erfarer, at oprykningskandidaterne skriver kontrakt med forsvarsspilleren, der spillede efteråret hos ligakonkurrenterne fra Hobro og var i dialog om en forlængelse af den aftale, der løb ud 31. december.

I Hobro var Salquist fast mand og scorede også tre gange for Peter Sørensens mandskab fra 1. division, men nu vender han tilbage til Silkeborg, der ligger bedre til i samme række og fortsat håber og tror på oprykning.

Læs også:Gratis om lidt: Jeg vil sindssygt gerne spille Superliga igen

Midtstopperen erstatter Frederik Alves Ibsens plads i truppen. Alves Ibsen blev i starten af transfervinduet solgt til Premier League-klubben West Ham United.

Tobias Salquist spillede i alt 51 førsteholdskampe for SIF, inden han i 2018 fra Silkeborg til Waasland-Beveren. Siden var han i Lillestrøm, inden han i efteråret vendte tilbage til Danmark.

Til tipsbladet.dk sagde forsvarsspilleren for et par uger siden, at pilen pegede mod et exit fra Hobro, men at beslutningen ikke endegyldigt var taget.

Læs også:Midtstopper overvejer forlængelse i Hobro: Det kan jeg bestemt godt se

– Jeg er enormt sulten – jeg har aldrig været mere sulten. Jeg vendte hjem til Danmark på grund af min familie, og fordi min kæreste og jeg skulle være forældre. Vi har nu fået en dejlig datter, og jeg har fået helt styr på mine tanker, så jeg er fuldstændig klar til at give den gas. Jeg har gjort en masse tiltag på det personlige plan. Jeg har arbejdet med det mentale, og jeg har haft en kostvejleder og en personlig træner tilknyttet. Så må vi se, hvor jeg skal spille i det nye år, sagde Tobias Salquist.

Silkeborg har dermed lukket de huller, der var i truppen. Udover Salquist har man også hentet Nicklas Helenius til angrebet og Patrik Gunnarsson til målet.

Klubben fra Søhøjlandet har syv point op til Esbjerg og Viborg, der ligger på de to oprykningspladser. Hobro er nummer seks – 10 point efter SIF.

Læs også:EfB snublede mod Kolding: Hobro tog flot sejr mod HB Køge
Læs også:Hobro jagter stadig første sejr i 1. division: Blev sat på plads af Vendsyssel
Læs også:Forventer ikke flere handler i Hobro: Budgettet må ikke overskrides




LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Frankrig – Irak

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sender opfordring til Superliga-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Uruguay – Kap Verde

I dialog med Steve Cooper

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen