Tipsbladets dom: Han kan blive et kæmpe FCM-salg

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem FC Midtjylland og Silkeborg IF.



FC Midtjylland – Silkeborg IF 2-0 (2-0)

1-0 Aral Simsir (27.)
2-0 Cho Gue-sung (33.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:

Aral Simsir var her, der og alle vegne. Han satte festen i gang med et smukt frisparksmål og drev i flere situationer gæk med Oliver Sonne og resten af Silkeborg-forsvaret.

Der er lagt op til, at Gustav Isaksen skal blive FC Midtjylland næste store salg, men som han præsterer i øjeblikket, bliver det måske nærmere 21-årige Simsir, der skal skydes afsted for et enormt millionbeløb.

Kantspilleren har taget nogle enorme skridt i sin udvikling i sæsonens første kampe, og fortsætter det sådan, er det svært at se, hvordan Svend Graversen og co. kan undgå at sælge ham for mindre end 100 millioner kroner.

Med det sagt har Simisir naturligvis ikke præsteret på et højt niveau lige så længe som Isaksen, og han har stadig lang vej endnu. Men der er ingen tvivl om, at Thomas Thomasberg i øjeblikket må glæde sig over at have tyrkeren til rådighed.

Kristoffer Olsson, Oliver Sørensen og Armin Gigovic leverede ligeledes tre stærke præstationer.

Silkeborg IF:

Ja, hvad skal man næsten sige efter sådan et præstation? Der var ikke meget, der lykkedes for Silkeborg-spillerne, og Kent Nielsen kan næppe være tilfreds med sit mandskab.

Silkeborg-offensiven lykkedes overhovedet ikke, selvom der var optræk til et par farlige kontraangreb, og de centrale midtbanespillere havde usædvanligt svært ved at holde i bolden. FC Midtjylland havde også relativt nemt ved at spille sig til chancer, så kampens bedste SIF-mand må næsten være Nicolai Larsen.

Den rutinerede keeper kunne ikke stille noget op ved hjemmeholdets to scoringer og gjorde helt generelt, hvad han kunne for at holde gæsterne inde i opgøret.

Kampens værste:

De dårlige præstationer stod i kø for Silkeborg, så det kan være svært at udpege én. Kasper Kusk blev ofret allerede i pausen, men spillere som Pelle Matsson, Anders Klynge og Frederik Carlsen kunne sagtens have lidt samme skæbne.

Sidstnævnte har muligvis brug for at vænne sig til tempoet i Danmarks bedste fodboldrække, men det skal være meget bedre, hvis han skal blive den profil, klubben fra Søhøjlandet håber på.

Helt overordnet set var det bare mærkeligt at se et Silkeborg-hold have så svært ved at holde fast i kuglen.

For FC Midtjylland kan nævnes Gustav Isaksen, om end han langt fra spillede nogen forfærdelig kamp. Han sparkede et elendigt straffespark over mål og leverer stadig ikke den kvalitet, han viste i sidste sæson. Transferrygterne påvirker ham tydeligvis, hvilket han også selv har erkendt, og for både FC Midtjylland og Isaksen selv må man håbe, at der snart kommer en afklaring på hans situation.

Kampens detalje:

Aral Simsir viste prøver på sine formidble driblefærdigheder i flere tilfælde og bidrog altså med flere gode bud på kampens detalje. Det måske bedste bud er imidlertid hans frisparksmål til 1-0, der blev sparket hårdt over Silkeborg-muren uden chance for Nicolai Larsen i buret.

Han bliver meget spændende at følge i resten af sæsonen.





LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Det er tæt på uforklarligt’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FC København-fans raser

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt skænderi i FC København

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Henter kæmpe Superliga-flop

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

I chok: ‘Tragikomisk’

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Lamine Yamal med karrierens første

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet