Tipsbladets dom: Han kan blive et kæmpe FCM-salg

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem FC Midtjylland og Silkeborg IF.



FC Midtjylland – Silkeborg IF 2-0 (2-0)

1-0 Aral Simsir (27.)
2-0 Cho Gue-sung (33.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:

Aral Simsir var her, der og alle vegne. Han satte festen i gang med et smukt frisparksmål og drev i flere situationer gæk med Oliver Sonne og resten af Silkeborg-forsvaret.

Der er lagt op til, at Gustav Isaksen skal blive FC Midtjylland næste store salg, men som han præsterer i øjeblikket, bliver det måske nærmere 21-årige Simsir, der skal skydes afsted for et enormt millionbeløb.

Kantspilleren har taget nogle enorme skridt i sin udvikling i sæsonens første kampe, og fortsætter det sådan, er det svært at se, hvordan Svend Graversen og co. kan undgå at sælge ham for mindre end 100 millioner kroner.

Med det sagt har Simisir naturligvis ikke præsteret på et højt niveau lige så længe som Isaksen, og han har stadig lang vej endnu. Men der er ingen tvivl om, at Thomas Thomasberg i øjeblikket må glæde sig over at have tyrkeren til rådighed.

Kristoffer Olsson, Oliver Sørensen og Armin Gigovic leverede ligeledes tre stærke præstationer.

Silkeborg IF:

Ja, hvad skal man næsten sige efter sådan et præstation? Der var ikke meget, der lykkedes for Silkeborg-spillerne, og Kent Nielsen kan næppe være tilfreds med sit mandskab.

Silkeborg-offensiven lykkedes overhovedet ikke, selvom der var optræk til et par farlige kontraangreb, og de centrale midtbanespillere havde usædvanligt svært ved at holde i bolden. FC Midtjylland havde også relativt nemt ved at spille sig til chancer, så kampens bedste SIF-mand må næsten være Nicolai Larsen.

Den rutinerede keeper kunne ikke stille noget op ved hjemmeholdets to scoringer og gjorde helt generelt, hvad han kunne for at holde gæsterne inde i opgøret.

Kampens værste:

De dårlige præstationer stod i kø for Silkeborg, så det kan være svært at udpege én. Kasper Kusk blev ofret allerede i pausen, men spillere som Pelle Matsson, Anders Klynge og Frederik Carlsen kunne sagtens have lidt samme skæbne.

Sidstnævnte har muligvis brug for at vænne sig til tempoet i Danmarks bedste fodboldrække, men det skal være meget bedre, hvis han skal blive den profil, klubben fra Søhøjlandet håber på.

Helt overordnet set var det bare mærkeligt at se et Silkeborg-hold have så svært ved at holde fast i kuglen.

For FC Midtjylland kan nævnes Gustav Isaksen, om end han langt fra spillede nogen forfærdelig kamp. Han sparkede et elendigt straffespark over mål og leverer stadig ikke den kvalitet, han viste i sidste sæson. Transferrygterne påvirker ham tydeligvis, hvilket han også selv har erkendt, og for både FC Midtjylland og Isaksen selv må man håbe, at der snart kommer en afklaring på hans situation.

Kampens detalje:

Aral Simsir viste prøver på sine formidble driblefærdigheder i flere tilfælde og bidrog altså med flere gode bud på kampens detalje. Det måske bedste bud er imidlertid hans frisparksmål til 1-0, der blev sparket hårdt over Silkeborg-muren uden chance for Nicolai Larsen i buret.

Han bliver meget spændende at følge i resten af sæsonen.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Kevin Diks skriver historie

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Forarget: – Der er ingen, der er gode!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Han stiller ultimative krav

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

De må have mareridt om ham i nat!

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!