Tipsbladets dom: Wow – hvor er han bare giftig!

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Vejle Boldklub og FC København, som udeholdet vandt.



Vejle Boldklub – FC København

0-1 Jordan Larsson (19.)
1-1 Raul Albentosa (25.)
1-2 Roony Bardghji (34.)
2-2 Denis Vavro – selvmål (52.)
2-3 Diogo Goncalves (70.)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub:

Hjemmeholdet var ikke meget i boldbesiddelse, men især i første halvleg var de rødblusede dygtige til at komme afsted i omstillingerne, og her så kantspilleren Musa Juwara giftig ud.

Han brugte sin fart og tekniske færdigheder til at sætte sine medspillere i scene, og han slog et par gode indlæg, men FCK-defensiven afviste for det meste.

Juwara stod over for Christian Sørensen i de første 45 minutter, og han formåede flere gange at komme forbi ham.

I anden halvleg fortsatte den tidligere Bologna-spiller med at vise sig fint frem, og han blev også afgørende, da han i anden halvleg udnyttede sin fart til at nærme sig FCK-feltet og slå et indlæg, som Denis Vavro ikke kunne håndtere – også havnede kuglen i FCK-målet.

FC København:

FCK-offensiven så skræmmende ud, og derfor var det ikke helt nemt at udpege udeholdets bedste mand, men Elias Achouri får prisen.

Det er simpelthen en fornøjelse at se, hvordan den finurlige tuneser med de hurtige fødder dribler rundt og driver gæk med forsvarsspillerne.

Man skal ikke glemme, at det er første gang, han starter inde for FC København, men det var slet ikke til at se. Han er selvsikker, sprængfyldt med selvtillid og ikke bange for at modtage kuglen og lave lækkert.

Han er god i de små rum og vanvittig dygtig 1v1. ‘PC’ har gjort et godt køb, det må man bare sige.

I første halvleg var der et par situationer, hvor han nok skulle have sluppet bolden lidt tidligere, men ellers var der ikke noget at sætte en finger på.

Achouri har også næstsidste fod på FCK’s første scoring.

Kampens værste:

Denis Vavro havde det svært, og han lignede måske en mand, der undervurderede hjemmeholdet en smule. Han stod forkert placeret en del gange og orienterede sig ikke ordentligt.

I starten af anden halvleg mistimede han et indgreb, og Vejle var tæt på at komme på tavlen igen, men Kamil Grabara reddede flot.

Efter 52 minutter formåede stopperen ikke at sparke et indlæg væk, i stedet styrede han kuglen i eget net – en meget klodset aktion.

Der er ingen tvivl om, at Varo er en dygtig spiller, men det sker tit, at han ikke har hovedet helt med. Det skal han få styr på, hvis han stadig har et ønske om at slå til i en af de helt store ligaer.

Kampens detalje:

Rasmus Falk  kommer til at sove meget dårligt i nat. Hvordan formår han at brænde den chance? Det er jo en noget sværere opgave at sparke kuglen forbi.

Det skete efter 48 minutter, hvor FCK kom rigtig flot igennem. Jelert modtog kuglen i et overlap og slog et fladt indlæg lige i fødderne på Falk, som stod to meter fra et frit Vejle-mål. Men han sparkede over.

Vi bliver også nødt til at kigge på hjemmeholdets 1-1-reducering. Det er vildt, at Vejles farligste mand i luften – Raul Albentosa – bliver dækket op af William Clem på et hjørnespark. Det skal simpelthen løses bedre af en topklub, som FCK, der går op i de små detaljer.

Den kasse må Jacob Neestrup og resten af trænerstaben tage ansvaret for.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Barcelona vandt 7-2

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu dukker første historie op

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Interessant afsløring

Troels Bech slår fast: Glem det!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Barcelona – Newcastle United

Presset træner vil rotere mod FCM

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Nu forklarer Noah Nartey

– Ikke for debutanter!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Overraskende U21-trupudtagelse