Tipsbladet på MCH Arena i Herning
FC Midtjylland – FC Nordsjælland 2-3 (0-1)
0-1 Daniel Svensson (22.)
0-2 Oliver Antman (52.)
0-3 Marcus Ingvartsen (54.)
1-3 Charles (67.)
2-3 Cho Gue-sung (82.)
Kampens bedste
FC Midtjylland
Det er godt nok svært at pege på en spiller her. Cho Gue-sung får den for at klø på og få scoret et af de mål i åbent spil, der har drillet ham. Det hjalp ham, at Charles og Juninho kom ind og skabte usikkerhed i FC Nordsjællands forsvar.
FC Nordsjælland
Han kommer ikke på coveret af FIFA eller bliver inviteret til Vild Med Dans som defensiv midtbanespiller, men for dælan, hvor er Jeppe Tverskov vigtig for FC Nordsjælland.
FC Midtjllands, indrømmet, forudsigelige angrebsspil blev så tit brudt eller godt og grundigt saboteret af Jeppe Tverskov, der også som en anden quarterback lå og styrede holdkammeraterne.
I vigtighed minder han om gode, gamle Nicolai Stokholm, der styrede FCN til et guld i 2012, og hvor bliver Tverskov savnet, når han til nytår rykker til FCN’s søsterklub San Diego FC.
Kampens værste
FC Midtjylland
Mads Bech Sørensen spillede egentlig en fornuftig kamp og var blandt sit holds bedste på en elendig dag, hvor intet fungerede før i de sidste minutter.
Men tværafleveringen lige til Ibrahim Osman ved FC Nordsjælland mål til 2-0 forandrede kampen, netop som FCM var ved at få fornemmelsen af, at man kunne komme ind i kampen igen og lægge et pres.
Den ellers så velspillende midtstopper ærgrede sig vildt og voldsomt, og det var der grund til, for det var en kampafgørende situation sammen med 0-3-målet to minutter senere.
FC Nordsjælland
Han lægger op til et mål og bygger videre på et positivt forår, men Andreas Schjelderup flirtede med et rødt kort med et hårdt frispark lige uden for feltet, et par minutter før FCN kom på 2-0.
Det skal ikke gå meget anderledes, før FC Nordsjælland havde haft 45 minutters fodbold med ti mand begyndende fra stillingen 0-1.
Kampens detalje
Da FC Nordsjælland kom foran 2-0, kunne storskærmen ikke skifte stillingen, og det var meget sigende for FC Midtjyllands dag, hvor man blev piftet fra banen ved pausefløjtet.
Defensiven kom til at fylde, men det var faktisk FC Midtjyllands offensiv, der var det mest problematiske på dagen. Det er som, FC Midtjylland trives bedst i kaos-kampe og da især med ikke at komme bagud,og FCM kunne slet ikke skabe noget i etableret spil i 1. halvleg eller for den sags skyld 2. halvleg, før man var nede 0-3.
Ja, FC Midtjylland kom tilbage i kampen med to scoringer og fik skabt en masse kaos, som de er fremragende til.
Det kaos og individualisterne vinder ofte kampene for FCM, men man har stadig en del at arbejde på i den kategori, der hedder etableret angrebsspil, og som man i langt de fleste sæsoner skal magte, hvis man vil vinde guld.
Det etablerede angrebsspil, FCM leverede mandag eftermiddag i Herning, var på et alt for ringe niveau til, at man kan tale om guld, hvis man gentager den præstation.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
MEDIE
Danske klubber vil have ham
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Martin Svensson scorer 75.000 på to uger
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
