Tipsbladets dom: Hvorfor kun til 2027, Brøndby?

Tipsbladet zoomer ind på det medrivende Superliga-opgør mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – FC Nordsjælland – 5-1 (2-0)

1-0 Omoijuanfo (2.)
2-0 Mathias Kvistgaarden (24.)
3-0 Mathias Kvistgaarden (50.)
3-1 Ernest Nuamah (72.)
4-1 Mathias Kvistgaarden (76.)
5-1 Oscar Schwartau (90.)

Kampens bedste:

Brøndby IF

Sådan fejrer man en kontraktforlængelse med stil. Mathias Kvistgaarden satte forleden sin underskrift på en ny kontrakt med Brøndby – han bliver i klubben til 2027. Og efter dagens præstation ærgrer man sig nok over, at man ikke lige fik tilføjet et par år mere på den kontraktforlængelse. Fra første minut var angriberen farlig, og han lukrerede konstant på omstillingerne. Brøndby havde ikke bolden særligt meget i første halvleg, og derfor blev Kvistgaarden sendt afsted i dybden en del gange. Selvom offensivspilleren tog en pause fra målscoringen i de seneste to kampe, viste han i dag, at han ikke har glemt, hvor målet står. Hattricket skal Brøndby-fansene nok huske, men soloturen i slutningen af første halvleg var tilhængerne også særdeles glade for. Det var tydeligt at se, hvordan Ohi Omoijuanfo tog slåskampene, og det udnytte Kvistgaarden klogt.

FC Nordsjælland

Det var ikke FC Nordsjællands bedste præstation – det kan man vist roligt konstatere, og det er ikke nemt at pege på Farum-klubbens bedste denne mandag aften. Der er en grund til, at Ernest Nuamah forventes at indbringe klubben et stort millionbeløb. Det var på ingen måde, ghaneserens bedste indsats i denne sæson, men han var næsten den eneste offensive spiller, der forsøgte noget. Den eneste, der udfordrede, der driblede, der troede på det. Han mistede faktisk kuglen utrolig mange gange, og hjemmeholdets Blas Riveros havde styr på ham – især i første halvleg. Så kom han også på måltavlen, og det giver også point, selvom det nok var et af karrierens nemmeste scoringer.

Kampens værste:

Det kan vist ikke være andre end Andreas Hansen, når man laver to så store fejl. FC Nordsjælland-målmanden kan måske godt forsvares på 2-0-scoringen, hvor Kvistgaarden dukker op ved bagerste stolpe og header den ind. Han skal gøre det bedre, men det er lidt hårdt at beskrive det som et decideret drop. Men 4-0-målet – hvad laver han? FCN var faktisk inde i en voldsomt god periode, og Brøndby havde svært ved at følge med, da stillingen var 3-1. Så vælger Hansen at fumle bolden og endegyldigt sende guldet til København. Sådan nogle fejl kan man bare ikke begå, når man jagter et mesterskab, og slet ikke når dit hold er bagud med to mål med kort tid tilbage.

Kampens detalje

Kvistgaarden var tæt på at score et vaskeægte drømmemål, da han på egen hånd – næsten fra egen banehalvdel – driblede mod FC Nordsjælland-målet. Han kom forbi den ene spiller, og formåede at afdribble den næste forsvarsspiller i rækken. Så stod han foran mål og manglede bare at sparke kuglen i nettet, men afslutningen gik forbi stolpen. Og så brød Brøndby-fasene ud i jubel alligevel – som om der var scoret. De var nok bare imponeret.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe