Tipsbladets dom: Hvorfor kun til 2027, Brøndby?

Tipsbladet zoomer ind på det medrivende Superliga-opgør mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – FC Nordsjælland – 5-1 (2-0)

1-0 Omoijuanfo (2.)
2-0 Mathias Kvistgaarden (24.)
3-0 Mathias Kvistgaarden (50.)
3-1 Ernest Nuamah (72.)
4-1 Mathias Kvistgaarden (76.)
5-1 Oscar Schwartau (90.)

Kampens bedste:

Brøndby IF

Sådan fejrer man en kontraktforlængelse med stil. Mathias Kvistgaarden satte forleden sin underskrift på en ny kontrakt med Brøndby – han bliver i klubben til 2027. Og efter dagens præstation ærgrer man sig nok over, at man ikke lige fik tilføjet et par år mere på den kontraktforlængelse. Fra første minut var angriberen farlig, og han lukrerede konstant på omstillingerne. Brøndby havde ikke bolden særligt meget i første halvleg, og derfor blev Kvistgaarden sendt afsted i dybden en del gange. Selvom offensivspilleren tog en pause fra målscoringen i de seneste to kampe, viste han i dag, at han ikke har glemt, hvor målet står. Hattricket skal Brøndby-fansene nok huske, men soloturen i slutningen af første halvleg var tilhængerne også særdeles glade for. Det var tydeligt at se, hvordan Ohi Omoijuanfo tog slåskampene, og det udnytte Kvistgaarden klogt.

FC Nordsjælland

Det var ikke FC Nordsjællands bedste præstation – det kan man vist roligt konstatere, og det er ikke nemt at pege på Farum-klubbens bedste denne mandag aften. Der er en grund til, at Ernest Nuamah forventes at indbringe klubben et stort millionbeløb. Det var på ingen måde, ghaneserens bedste indsats i denne sæson, men han var næsten den eneste offensive spiller, der forsøgte noget. Den eneste, der udfordrede, der driblede, der troede på det. Han mistede faktisk kuglen utrolig mange gange, og hjemmeholdets Blas Riveros havde styr på ham – især i første halvleg. Så kom han også på måltavlen, og det giver også point, selvom det nok var et af karrierens nemmeste scoringer.

Kampens værste:

Det kan vist ikke være andre end Andreas Hansen, når man laver to så store fejl. FC Nordsjælland-målmanden kan måske godt forsvares på 2-0-scoringen, hvor Kvistgaarden dukker op ved bagerste stolpe og header den ind. Han skal gøre det bedre, men det er lidt hårdt at beskrive det som et decideret drop. Men 4-0-målet – hvad laver han? FCN var faktisk inde i en voldsomt god periode, og Brøndby havde svært ved at følge med, da stillingen var 3-1. Så vælger Hansen at fumle bolden og endegyldigt sende guldet til København. Sådan nogle fejl kan man bare ikke begå, når man jagter et mesterskab, og slet ikke når dit hold er bagud med to mål med kort tid tilbage.

Kampens detalje

Kvistgaarden var tæt på at score et vaskeægte drømmemål, da han på egen hånd – næsten fra egen banehalvdel – driblede mod FC Nordsjælland-målet. Han kom forbi den ene spiller, og formåede at afdribble den næste forsvarsspiller i rækken. Så stod han foran mål og manglede bare at sparke kuglen i nettet, men afslutningen gik forbi stolpen. Og så brød Brøndby-fasene ud i jubel alligevel – som om der var scoret. De var nok bare imponeret.





22 millioner kroner!




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Legende stopper som cheftræner for Messi

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

I transfermøde med Superliga-klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Voldsom straf til Clement Bischoff

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Blæst fuldstændig omkuld

Den bedste handel i Superligaen!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Storklub lurer på Superliga-profil

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Storroser dansk super-talent

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Afviser mesterskabssnak

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers