Viborg FF – AGF 2-1 (1-0)
1-0 Isak Jensen (35.)
1-1 Frederik Tingager (59.)
2-1 Srdjan Kuzmic (72.)
Kampens bedste
Viborg FF
Hvordan fejrer min sin første start i Superligaen for Viborg? Det gør man da ved at score og assistere, og det var lige akkurat, hvad 19-årige Isak Jensen gjorde i dag. Lejesvenden var til tider en smule anonym i dag, men hvad gør det, når man er hamrende afgørende? Isak Jensen scorede sit første seniormål i første halvleg, da han sendte bolden i tomt mål, og i anden halvleg var han manden, som sendte Kuzmic i dybden med en god aflevering i forbindelse med 2-1-målet. Viborg har det med at udklække nogle dygtige offensivspillere, og ham her kan meget vel være næste skud på stammen.
AGF
Tobias Bech kom ikke på måltavlen, og han lagde heller ikke op til AGF's scoring. Men fløjspilleren bragte trods alt noget power og opportunisme ind på AGF-holdet, som klædte dem. Flere gange var Tobias Bech tæt på at score. Først havde han et kraftfuldt hug, som susede forbi fjerneste stolpe, og i anden halvleg skød han i sidenettet med det kolde højre. AGF slider med det i øjeblikket, men er der én, som kan få dem i gang igen, så kan det være Bech.
Kampens værste
AGF scorer ikke mange mål, og det forstår man godt, når man ser på de chancer, som bliver brændt. Her vil Felix Beijmo nok have mareridt i nat, for svenskeren brændte to direktør-chancer tæt under mål. Først blæste han bolden over i kampens indledning, og i anden halvleg var det en fantomredning fra Lucas Lund, som afholdt Beijmo fra at komme på måltavlen. Man forstår, hvorfor Beijmo ikke spiller angriber, og hele næste uge bør stå på skudtræning for den uskarpe back. Havde Uwe Rösler ikke været skaldet, så havde han revet håret af i frustratio, for AGF er selv ude om de store målproblemer.
Kampens detalje
Jeppe Grønning er nok ikke den første spiller man tænker på, når man tænker på lækre tekniske detaljer, men det var lige sådan en, som Viborg-kaptajnen stod for i dag. Efter bare seks minutter var han nemlig tæt på at score på et særdeles akrobatisk forsøg i feltet. Grønning fik afsluttet med ryggen til målet, og det var kun en stærk redning af Jesper Hansen, som forhindrede en scoring. Hvor pokker kom det fra, Grønning?
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’