FC Midtjylland – Hvidovre IF 1-0 (0-0)
1-0 Cho Gue-sung
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Der er en ny sherif i Herning. Islandske Sverrir Ingi Ingason tager fra både offensivt og defensivt. Specielt defensivt, hvor han er bygget til at at duellere – og i anden halvleg stoppede han eksempelvis et farligt kontraangreb. Samtidig er han ikke bange for at give sin mening til kende: Det fik dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen også at føle, da Sverrir Ingi Ingason råbte og skreg, efter FCM blev snydt for et hjørnespark. Så måtte islændingen til en kammeratlig samtale hos Kristoffersen, men det lod til, at Ingason bare fortsatte.
Men prisen går til nyindkøbet i offensiven, Cho Gue-sung, som så spændende ud og fortjener lidt ros. Han var anonym de første 20 minutter, men så viste han sig for alvor frem. Spillede først Oliver Sørensen helt fri, og så ramte han selv overliggeren. I anden halvleg scorede han så målet til 1-0 med et godt hovedstød og var tæt på at score endnu et mål.
Hvidovre IF:
Martin Spelmann buldrer løs, som havde han aldrig forladt Superligaen, og den aggressive midtbanespiller fortjener ros for at lede et godt presspil og samtidig være god til at tage del i den offensive del af spillet.
Men prisen må og skal gå til keeper Filip Djukic. Han havde en strålende redning på et langskud fra Oliver Sørensen, og så reddede han et straffespark fra sidste sæsons Superliga-topscorer Gustav Isaksen. Det er altså klasse. Kunne ikke gøre noget ved målet.
Kampens værste:
Det er aldrig godt, når man misbruger et straffespark, og der var generelt for mange fejl af sidste sæsons Superliga-topscorer Gustav Isaksen. Alt for mange boldtab, fordi han selv ville det hele. For dårlige afslutninger. Og så tæller det jo meget ned, at han også brændte et straffespark. Det var ikke i denne kamp, at stortalentet føjede ekstra millioner til prisen – nok tværtimod.
Også Aral Simsir kunne have været bedre – han var for langsom på bolden og havde alt for mange boldberøringer.
Kampens detalje:
I første halvleg fik FCM et straffespark, da der var hånd på en bold fra Daniel Stenderup. Nuvel, det var svært at se, men måske fair nok.
I anden halvleg blev Nicolai Geertsen flået omkuld, men han fik intet straffespark, selv om han blev forhindret i at score til 1-1. Mads-Kristoffer Kristoffersen så det ikke, men det sikkerhedsnet, som VAR-vognen skal være, hjalp ikke dommerne med at få den korrekte kendelse på plads.
En katastrofe. Det var et klart og åbenlyst straffespark – Nicolai Geertsens trøje blev revet i stykker. Men nej, Mikkel Redder i VAR-vognen mente ikke, det var en klar og åbenlys fejl.
Der må vi bare sige: Det VAR en klar og åbenlys fejl. Der er straffespark i sådan en sitaution. 10 ud af 10 gange.
Og snart må vi have en åben og ærlig diskussion om VAR.
Ideen om videodommersystemet er god. Den er rigtig god. Men hvis dommerne ikke kan finde ud af at bruge systemet, ikke kan overskue det, ikke er kvalificerede nok til at have det overskud og det overblik, der kræves for at hjælpe dommerne på banen, kan vi lige så godt droppe det. For er videosystemet også præget af held og tilfældigheder, er det jo et fedt.
Fredag aften magtede Mikkel Redder, der ellers er en glimrende, glimrende dommer, ikke opgaven i VAR-vognen.
Superligaen er tilbage, og desværre er dramaet og kontroverserne omkring VAR det også.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER