Tipsbladets dom: Tre ting FCK bør gøre nu

Her er de tre ting, vi ville gøre til sommer, hvis vi var FC København.



Sæsonen 2022/23 er slut.

Transfervinduet åbner midt i juni, og klubberne er for længst gået i gang med forberedelserne til en sommer, hvor de gerne vil stå endnu bedre end nu, især når vi rammer 1. september og transfervinduet er lukket.

Så hvad skal der ske?

Vi har på Tipsbladets redaktion samlet tre bud på det, vi for hvert Superliga-hold ville gøre, hvis vi bestemte.

Her er det FC Københvan, vi ser nærmere på.

Nu vil vi se den superstjerne, PC!
Ok, Mohamed Daramy er på en god dag rigtig god, Viktor Claesson er en stabil spiller på internationalt niveau, og Kamil Grabara kunne snart være at finde i Premier League eller et andet sted, der dufter af Europas Top 30.

Men det ligger i kortene, at FC København vil skrue yderligere op for budgettet i de kommende år.

191992

Så nu vil vi altså se den aldeles forrygende, fuldstændig ustoppelige unge offensive spiller, måske en sydamerikaner, der laver 25 mål og 15 assists i sin debutsæson og så bliver solgt for 250 millioner kroner.

Det er ikke en våd Football Manager-fantasi: Det er nærmest det, FC København selv har sagt, at man vil i de kommende år, så nu skal vi se den purunge og fuldstændig forrygende individualist, der vitterligt er alt for god til Superligaen.

Det er på høje tid med et nyt træningsanlæg
Det er helt bestemt charmerende at høre hjemme centralt på Frederiksberg, men nu hvor FC Midtjylland og FC Nordsjælland bygger på livet løs, og midtjyderne faktisk er klar på et nyt anlæg efter sommerferien, skal FC København også følge trop.

Vi ved, der er tænkt grundigt over mulighederne i FC København, og selvom det er et stort foretagende, er det altså ved at være tid til at rykke på de faciliteter.

Det er ikke bare, fordi det skal være hyggeligt og rart: Det er et direkte konkurrenceparameter at have gode træningsrammer, når man skal rekruttere nye spillere, og selvom København er et fedt sted, nytter det altså ikke at hænge efter konkurrenterne i Danmark eller det øvrige Europa.

Overvej en ny kontrakt til Jacob Neestrup
Vi siger det bare: Danske trænere er hotte i udlandet.

Han er så ung, at han reelt havde alderen til stadig at spille Superliga, hvis ikke hans krop havde modarbejdet ham som ung spiller i FC København, men det holder altså ikke gribske klubber væk.

Hvis man også i FC København tror, at man har fat i en rigtig god træner, der kan gøre som Ståle Solbakken i de bedste perioder, så smid de par ekstra millioner kroner i lønningsposen. 

Der er ingen grund til at friste dem i Nederlandene eller Tyskland over evne, hvis det bliver til endnu et europæisk gruppespil – og da især hvis FCK får lidt flere point denne gang.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Stopper efter VM-nedtur

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Transferbombe på vej