Når AGF søndag møder Brøndby IF, er der blomster til et par spillere fra hjemmeholdet, som forlader klubben efter denne sæson.
Offensivspilleren Mikkel Duelund er i kamptruppen mod Brøndby IF og kan få sine sidste minutter, mens Michael Akoto har spillet sin sidste kamp i Aarhus-klubben, da han ikke er med i dagens trup.
Akoto kom til AGF i januar 2023 og har aldrig for alvor været fast mand, selv om han i perioder har været en udmærket breddespiller, mens der var større forventninger til Mikkel Duelund. Mange skader har dog været med til at spolere det for den dygtige offensivspiller, der nu skal finde sig en ny arbejdsgiver.
Duelund luftede tidligere i foråret sin utilfredshed med situationen i AGF – den historie kan du læse her – og han forlader AGF to og et halvt år i klubben.
Sender tak til begge spillere
Mens Akoto bare nåede 19 Superliga-kampe for AGF, står Duelund noteret for 35 Superliga-kampe for AGF med tre scoringer og to assister på cv’et.
– Vi sender Mikkel afsted med de bedste tanker og en stor tak for hans tid i AGF. Mikkel har af forskellige grunde haft svært ved for alvor at bide sig fast på førsteholdet og opnå den kontinuerlige spilletid en mand med hans talent og flid fortjener.
– I de situationer kan en frisk start være den bedste løsning for alle parter, og det får Mikkel mulighed for nu, og han vil helt sikkert komme til at sætte et markant aftryk et nyt sted – vi ønsker ham alt det bedste fremover, siger fodbolddirektør i AGF, siger fodbolddirektør i AGF Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside og forklarer om Akoto:
Bør Mikkel Duelund finde en ny klub i Danmark eller kigge mod udlandet?
0 Votes
– For hverken Michael eller os i AGF blev hans tid her, som vi havde håbet. Men han har altid bevaret optimismen og humøret, og når han har spillet, har alle kunnet se hans kvalitet som forsvarsspiller, hvor han har gjort en forskel for holdet. Og i truppen har han været en fornøjelse med sit humør, sin arbejdsetik og professionalisme. Der er ikke tvivl om, at vi siger farvel til en spiller, som vil kunne gøre en forskel et andet sted.
– Nu er det tid til en frisk start for Michael og for os, og vi har derfor besluttet ikke at forlænge aftalen med ham, og sender ham videre i karrieren med en stor tak for hans tid i AGF.
AGF ligger sidst i mesterskabsspillet og kan før sidste runde ikke komme længere frem i tabellen.
Der er kampstart mellem AGF og Brøndby IF klokken 17.00.

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri

Mål i begge ender i Presov

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Kaoskamp ved klub-VM

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Nu bekræfter FCK

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Gareth Southgate i chokskifte?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

U19-landsholdet smadrer Montenegro

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Froholdt giver grønt lys til stort skifte

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Chokerstatning for Thomas Frank?

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Monstertransfer i Premier League?

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud