“Tøffe” hård ved AGF-angriber: Fuldstændig bovlam

Stig Tøfting forstår ikke, hvorfor AGF skiftede Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører Patrick Mortensen mod Silkeborg, da han ikke har vist meget i sit første halve år i dansk fodbold.



AGF og Silkeborg IF sluttede efteråret af med et sandt chanceorgie, men de to klubber nøjes med at spille 1-1.

Efter kampen var Stig Tøfting kritisk over for David Nielsens beslutning om at skifte angriber Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører og topscorer Patrick Mortensen med 10 minutter igen af opgøret.

Kaptajnen scorede sejrsmålet for en uge siden i Parken dybt inde i dommerens tillægstid, men David Nielsen ville altså prøve noget andet.

– En taktisk håbløs beslutning. Manden har lige scoret på et straffespark fem minutter inde i overtiden i Parken. Det er anføreren og topscoreren. Jeg forstår intet af den der, og jeg er spændt på at høre, hvilken taktisk beslutning det var at sætte Kurminowski ind, som har været fuldstændig bovlam i den tid, han har været i AGF, siger Stig Tøfting i videoklippet, du kan se øverst i afspilleren.

David Nielsen kom i TV3 Sport-studiet og forklarede sin taktiske beslutning med, at man gik over til en trebackæde i forsvaret, og derfor søgte mere fart i angrebet, fordi SIF var meget på bolden og angreb meget.

– De gjorde ikke noget anderledes på det tidspunkt. De lå med en masse folk og angreb, og så er der masser af plads at løbe i, og vi troede på, at vi kunne få to løbere, der kunne løbe fra dem, i Kurminowski og Bundu, sagde David Nielsen, der fik stabiliseret defensiven, mens Kurminowski faktisk kom frem til en chance, som han dog misbrugte, da han forsøgte at chippe bolden over Nicolai Larsen.

– Man træffer beslutninger, og nogle gange lykkes det, andre gange gør det ikke, lød det senere fra AGF-træneren.

Silkeborg er nummer seks i Superligaen – fire point foran AGF, der er nummer syv.

Bovlam betyder i overført betydning, at man for eksempel er uden initiativ eller handlekraft.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Offentliggøres i dag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Stjernetræner spøger i Real Madrid