Tøffe: Ja, de er gode nok til landsholdet!

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er imponeret over flere Brøndby- og FC København-spilleres præstationer, og så er han vild med Alves' og Neestrups kække udtalelser.



Hvis man har hang til Superliga-fodbold, har søndag været som juleaften. Fem Superliga-kampe var på menuen, og allerede den første kamp så ud til at blive fantastisk underholdning, da FC København tog imod Brøndby IF.

Kampen leverede dog ikke helt som forventet. Det endte i en nulløsning efter noget af en langgaber.

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting, der var i Parken, var heller ikke videre imponeret over spillet i kampen.

– Det var ikke sådan, at vi blev vanvittigt forkælet, men der var selvfølgelig intensitet. Det virkede også til, at der var en lille smule ondskab, for jeg sad i pausen med en fornemmelse af, at der sgu nok godt kunne falde et rødt kort i anden halvleg, siger “Tøffe” og tilføjer:

– Ellers synes jeg jo ikke rigtig, at der er det helt store, jeg kan remse op for kampen. Kvistgaarden har en chance, Grabara får reddet, og så har Elyounoussi vel kampens største chance. Det var ikke et chancehav. Men der var godt gang i den på tilskuerpladserne og god stemning.

Nogle spillere strålede dog i den ellers forholdsvis uskønne kamp. Især på holdenes midtbaner. Daniel Wass imponerede for Brøndby, mens både Rasmus Falk og Lukas Lerager gjorde det strålende for FC København.

Det har sat gang i debatten: Bør nogle af dem være i spil til Kasper Hjulmands landshold, der i øjeblikket får det ene afbud efter det andet?

– Det er en fuldstændig valid holdning, og det kan jeg sagtens forstå. Men Kasper Hjulmand er landstræner, og det er ham, der udtager de spillere, han vil udtage.

– Hvis man kan spille som Rasmus Falk og Lukas Lerager gør, når de møder Manchester United og Bayern München, tænker jeg også, at man kan spille på landsholdet. Daniel Wass spiller også en skidegod kamp i går. Og Vallys var udtaget til landsholdet for nylig.

Er der nogen, du ville have på landsholdet, hvis du skulle udtage det?

– Når jeg kigger på vores danske landsholdsspillere, spiller de i store klubber. Men jeg ville overhovedet ikke rynke på næsen, hvis Rasmus Falk, Daniel Wass, Nicolai Vallys eller Lukas Lerager blev udtaget til landsholdet. De er gode nok, men jeg tænker ikke alle fire. Men det har aldrig været nemt at blive udtaget til landsholdet, når man spiller i Superligaen, og vi har som sagt også spillere i gode klubber.

– God lir, Alves og Neestrup!
Foruden præstationerne og spillet på banen har en del ting, der er foregået uden for kridtstregerne, skabt overskrifter.

Først og fremmest Frederik Alves Ibsens kommentarer i sidste uge. Ovenpå “løvernes” sejr over Manchester United i Champions League var han klar i mælet. Det indgyede ikke respekt, og Brøndby kunne desuden også slå Manchester United, lød det fra de blå-gules forsvarsprofil.

Og sådanne udtalelser er velkomne og gør Superligaen mere interessant, lyder det fra Tipsbladets kommentator.

– Jeg tror, at vi alle kan lide det. Det er god lir. Det er jo ikke ondskabsfuldt eller noget – det er bare god lir. Og ret beset kan man sige, at han har jo ret. Hvis Brøndby nogensinde skulle have en chance for at slå Manchester United, skulle det være nu, fordi de er pivringe. Det plejer også at være sådan nogle bemærkninger, der kommer fra FC København. Og der kom jo så også en returbold.

Ja, fra Jacob Neestrup (FC Københavns træner, red.) efter kampen?

– Ja, han sagde, at Brøndby kan arrangere en testkamp uden for terminerne. Jeg synes, det er mega god lir fra dem. Det er fantastisk.

– Jeg kan lide det. Det er også det, FC Midtjylland er prøvet at komme efter. Når Claus Steinlein for eksempel melder ud, at de skal have en Ballon d’Or-vinder, og hvad ved jeg. Det er meget sjovt. Men det kan også ramme en i røven.

Med søndagens deler mellem FC København og Brøndby IF er de to hold fortsat nummer et og to i Superligaen. Tre point adskiller dem. 

Rundens top:
FC Midtjylland! Det er der ingen tvivl om. De har fået fuldstændig kontakt med toppen. FCM har ikke tabt i ni kampe og har slået FC København. Stærkt gået af Thomasberg og co., men de er så også ude af alle andre turneringer.

Rundens flop:
Her kan vi vel ikke komme uden om OB. Fynboerne taber til ligaens absolutte bundprop. Det er sørgeligt. Når man kigger på det, har OB en sejr i ni kampe og har overhovedet ikke vundet på hjemmebane i Superligaen i denne sæson. Vejle vandt også søndag, så de haler ind. En skrækrunde for OB.





Dansk stortalent stortrives i Tyskland



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?



Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama



Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen