I centrum for skørt Tøffe-væddemål: Går efter alt

Anosike Ementa tager det med et smil, at Tipsbladets kommentator Stig Tøfting og Tipsbladets Viborg-fan fra Fanklubben har væddet om, hvorvidt han bliver Superliga-topscorer eller ej.



VIBORG (Tipsbladet): Der er stadig potentiale for forbedring hos 21-årige Anosike Ementa, der de fleste kampe starter som spydspids i den 4-3-3, Viborg FF og cheftræner Jakob Poulsen praktiserer.

Men syv ligascoringer i sæsonen er ganske hæderligt for angriberen, der før skiftet til Viborg sidste sommer fik på puklen i AaB for bogstavelig talt aldrig at score.

Tipsbladets kommentator, eks-landsholdsspilleren og udlandsproffen Stig Tøfting, har været noget skeptisk omkring Ementas spil og evner som regelmæssig målscorer, og for nylig væddede han på opfordring fra Viborg-fanen Peter Birch, der medvirker i Tipsbladets fanprojekt Fanklubben, 500 kroner mod, at Anosike Ementa kan blive topscorer i denne sæson.

Anosike Ementa aner ikke, om han kan blive topscorer, og den unge angriber har stor respekt for kollegerne og konkurrenterne på angrebspladsen i Superligaen.

Men flere mål tror Ementa absolut, han er god for, og han rækker ud efter så mange scoringer som muligt både i de kommende uger og igen i næste sæson.

– Jeg jagter da at score så mange mål som muligt. Så må vi se, hvor langt det rækker. Men jeg går da efter alt, jeg kan, siger Anosike Ementa til Tipsbladet.

Angriberen er vant til at blive diskuteret og være i fokus, og han har haft en række gode kampe i sæsonen og får ros af både kollegerne på banen og trænere og ledere i Viborg FF for sin udvikling.

241839

Selv føler angriberen også, at han er blevet bedre, som sæsonen er skredet frem.

– Jeg synes, det er fedt. Jeg synes, det er sjovt at spille. Og selvfølgelig gør det det endnu sjovere, at man også spiller nogle gode kampe og får lavet nogle mål og assister og kan sætte sine medspillere op, siger Anosike Ementa.

Cho Gue-sung i FC Midtjylland er etter på topscorerlisten før 24. spillerunde med 11 mål, mens Alexander Lind (SIF) og Nicolai Vallys (Brøndby IF) er på ni hver.

Patrick Mortensen, Andri Gudjohnsen, Ohi Omoijuanfo, Marcus Ingvartsen og Don Deedson Louicius samt Mathias Kvistgaarden er på otte, mens fire spillere, inklusiv Ementa, er på syv.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Brøndby IF – Sønderjyske

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF – Viborg FF

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Neestrup: ‘Fuck det!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Randers FC – FC Fredericia

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Real Madrid taber

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Aston Villa og Chelsea smider point

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop