I centrum for skørt Tøffe-væddemål: Går efter alt

Anosike Ementa tager det med et smil, at Tipsbladets kommentator Stig Tøfting og Tipsbladets Viborg-fan fra Fanklubben har væddet om, hvorvidt han bliver Superliga-topscorer eller ej.



VIBORG (Tipsbladet): Der er stadig potentiale for forbedring hos 21-årige Anosike Ementa, der de fleste kampe starter som spydspids i den 4-3-3, Viborg FF og cheftræner Jakob Poulsen praktiserer.

Men syv ligascoringer i sæsonen er ganske hæderligt for angriberen, der før skiftet til Viborg sidste sommer fik på puklen i AaB for bogstavelig talt aldrig at score.

Tipsbladets kommentator, eks-landsholdsspilleren og udlandsproffen Stig Tøfting, har været noget skeptisk omkring Ementas spil og evner som regelmæssig målscorer, og for nylig væddede han på opfordring fra Viborg-fanen Peter Birch, der medvirker i Tipsbladets fanprojekt Fanklubben, 500 kroner mod, at Anosike Ementa kan blive topscorer i denne sæson.

Anosike Ementa aner ikke, om han kan blive topscorer, og den unge angriber har stor respekt for kollegerne og konkurrenterne på angrebspladsen i Superligaen.

Men flere mål tror Ementa absolut, han er god for, og han rækker ud efter så mange scoringer som muligt både i de kommende uger og igen i næste sæson.

– Jeg jagter da at score så mange mål som muligt. Så må vi se, hvor langt det rækker. Men jeg går da efter alt, jeg kan, siger Anosike Ementa til Tipsbladet.

Angriberen er vant til at blive diskuteret og være i fokus, og han har haft en række gode kampe i sæsonen og får ros af både kollegerne på banen og trænere og ledere i Viborg FF for sin udvikling.

241839

Selv føler angriberen også, at han er blevet bedre, som sæsonen er skredet frem.

– Jeg synes, det er fedt. Jeg synes, det er sjovt at spille. Og selvfølgelig gør det det endnu sjovere, at man også spiller nogle gode kampe og får lavet nogle mål og assister og kan sætte sine medspillere op, siger Anosike Ementa.

Cho Gue-sung i FC Midtjylland er etter på topscorerlisten før 24. spillerunde med 11 mål, mens Alexander Lind (SIF) og Nicolai Vallys (Brøndby IF) er på ni hver.

Patrick Mortensen, Andri Gudjohnsen, Ohi Omoijuanfo, Marcus Ingvartsen og Don Deedson Louicius samt Mathias Kvistgaarden er på otte, mens fire spillere, inklusiv Ementa, er på syv.





Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Officielt: Her spilles AGF-OB



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Tæt på utrolig kamprekord

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Han kan blive den næste store profil!

Hylder Manchester United-stjerne

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FC Midtjylland – FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

AGF og OB var enige om at spille søndag

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst