Med en 2-0-sejr i Haderslev søndag aften, har FC København lagt sig i spidsen af Superligaen med 10 point efter de første fire kampe.
Men det har alligevel ikke været nogen særligt imponerende sæsonstart for hovedstadsklubben rent spillemæssigt.
I hvert fald ikke hvis du spørger Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, der selv var til stede på Sydbank Park, da FCK besejrede Sønderjyske.
– Neestrup mente jo, at det var en fremragende indsats, og man kunne have scoret 6-7 mål. Ja, det kunne man da godt, men man kunne også have spillet 1-1.
– Jeg så noget opspil og noget teknisk niveau, der var dårligt. En målmand, der var på skovtur. Forsvarsspillere, der kludrede i det. Afleveringer ud over sidelinjen, og hvad ved jeg. Vi kan da finde masser af ting. Så hvis man synes, at det var en gnidningsfri kamp, så er jeg bare uenig.
– De skal være mere skarpe og dygtigere på bolden. FC København er bedst, når de har kuglen. Det er Jacob Neestrups ansvar at sørge for, at de ikke stiller sig ned på egen banehalvdel. Det gjorde de både i starten og i slutningen af kampen, og det var der, det brændte på, fortæller han.
Tøfting vedkender, at de mangedobbelte mestre vandt kampen fortjent, men han savnede, at Jacob Neestrups mandskab var mere dominerende.
– De vandt fuldt fortjent til 2-0, men det betyder jo ikke, at vi allesammen skal falde på halen over, hvor godt de spiller.
– Der var perioder i kampen, hvor jeg ikke kunne se den helt store forskel på Nordens dyreste trup og så Sønderjyske, der har det mindste budget i Superligaen. Jeg forventer, at man gennem 90 minutter kan se en kæmpe forskel, siger fodboldeksperten.
Så har man ikke forstand på fodbold
Og selvom mange FCK-fans nok vil glæde sig ved, at 'Løverne' blandt andet allerede er tre point foran ærkerivalerne fra Brøndby, så har de blågule fra Vestegnen faktisk spillet bedre fodbold, mener 'Tøffe'.
– Den, der kan stille sig op og sige, at FC København har spillet bedre end Brøndby, har ikke forstand på fodbold. Brøndby har spillet bedre end FC København, men de har ikke fået samme udbytte. Sådan var det til dels også i sidste sæson. Og det holder jeg fast i.
– Brøndbys spil fungerer bare bedre. Der er mere flow. Det, der selvfølgelig mangler, er, at de skal vinde deres kampe. Men kigger jeg på det spillemæssige, synes jeg stadigvæk, at Brøndby er bedst – også bedre end FC Midtjylland.
Vanen tro har der været noget nær radiotavshed fra Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen her de første uger i transfervinduet. Men med europæiske kampe på programmet og skader til store profiler, skal Brøndby-bossen til at finde checkhæftet frem, mener Tøfting.
– Deres helt store problem lige nu, er at de har så mange skader. Og så kan jeg sige igen, at jeg synes, at ‘CV’ skal få fingeren ud af bagdelen og så komme i gang. Op og bank på døren hos GFH, og så sig: Nu er det nu! Jeg synes godt truppen kunne være en 3-4 mand stærkere.
Uenig med Jacob Neestrup
Modsat Brøndby har svingdøren hos konkurrenterne i FC Midtjylland stået på vid gab, hvor man har hentet flere forstærkninger til truppen. Den mest opsigtsvækkende handel er købet af Christian Sørensen fra rivalerne FC København, der har affødt en del kritik af københavnernes sportslige ledelse.
Stig Tøfting kaldt blandt andet handlen for 'amatøragtig' i Viaplays optakt til FCK's kamp i weekenden, og det faldt ikke i god jord hos Jacob Neestrup, der mente, at kommentaren var en smule "i overkanten".
Det tager 'Tøffe' dog ikke så tungt.
– Han må gerne være uenig og utilfreds, men det er fordi, vi ser forskelligt på tingene. Neestrup ser ikke Christian Sørensen som en dygtig nok spiller. Det må jo bero på det. Fordi han anser det ikke som noget problem at sælge ham til en af deres direkte konkurrenter. Vi kan blive enige om at være uenige.
– Jeg har jo hele tiden slået på, at Christian Sørensen var FC Københavns bedste venstreback. Det synes Jacob Neestrup åbenbart ikke, ellers havde de jo ikke solgt ham, siger han.
Selvsamme Neestrup gav også udtryk for, at han mente kritikken af salget var en anelse 'naivt', da FC Midtjylland nok skulle have fået fingrene i en anden venstreback, hvis det ikke blev Christian Sørensen.
Den køber Tøfting dog ikke.
– Det ændrer ikke på, at man giver en rigtig dygtig spiller til en direkte konkurrent. Det ændrer ikke på noget, hvis de havde hentet en anden venstre back. Det er jeg da fløjtende ligeglad med. De kan da hente 10 venstreback, hvis de ville det, afslutter fodboldkommentatoren.
Rundens top:
Det kan vel kun være AGF. Der er ikke så meget at komme efter, når man tager til Brøndby og vinder.
Rundens flop:
Den får FC Nordsjælland. Det må ikke flugte helt med deres ambitioner, at de ikke kan besejre Lyngby på hjemmebane. Det er sjældent de ender hernede, men sådan må det være denne gang.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Jeg hadede verden’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen