Tøfting: Så har man ikke forstand på fodbold

Tipsbladets fodboldkommentator Stig Tøfting synes Brøndby har spillet bedre fodbold end de øvrige konkurrenter, selvom pointhøsten ikke har været synderligt imponerende.



Med en 2-0-sejr i Haderslev søndag aften, har FC København lagt sig i spidsen af Superligaen med 10 point efter de første fire kampe. 

Men det har alligevel ikke været nogen særligt imponerende sæsonstart for hovedstadsklubben rent spillemæssigt. 

I hvert fald ikke hvis du spørger Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, der selv var til stede på Sydbank Park, da FCK besejrede Sønderjyske. 

– Neestrup mente jo, at det var en fremragende indsats, og man kunne have scoret 6-7 mål. Ja, det kunne man da godt, men man kunne også have spillet 1-1. 

– Jeg så noget opspil og noget teknisk niveau, der var dårligt. En målmand, der var på skovtur. Forsvarsspillere, der kludrede i det. Afleveringer ud over sidelinjen, og hvad ved jeg. Vi kan da finde masser af ting. Så hvis man synes, at det var en gnidningsfri kamp, så er jeg bare uenig. 

– De skal være mere skarpe og dygtigere på bolden. FC København er bedst, når de har kuglen. Det er Jacob Neestrups ansvar at sørge for, at de ikke stiller sig ned på egen banehalvdel. Det gjorde de både i starten og i slutningen af kampen, og det var der, det brændte på, fortæller han.

Foto: Alamy

Tøfting vedkender, at de mangedobbelte mestre vandt kampen fortjent, men han savnede, at Jacob Neestrups mandskab var mere dominerende. 

– De vandt fuldt fortjent til 2-0, men det betyder jo ikke, at vi allesammen skal falde på halen over, hvor godt de spiller. 

– Der var perioder i kampen, hvor jeg ikke kunne se den helt store forskel på Nordens dyreste trup og så Sønderjyske, der har det mindste budget i Superligaen. Jeg forventer, at man gennem 90 minutter kan se en kæmpe forskel, siger fodboldeksperten.

Så har man ikke forstand på fodbold

Og selvom mange FCK-fans nok vil glæde sig ved, at 'Løverne' blandt andet allerede er tre point foran ærkerivalerne fra Brøndby, så har de blågule fra Vestegnen faktisk spillet bedre fodbold, mener 'Tøffe'. 

– Den, der kan stille sig op og sige, at FC København har spillet bedre end Brøndby, har ikke forstand på fodbold. Brøndby har spillet bedre end FC København, men de har ikke fået samme udbytte. Sådan var det til dels også i sidste sæson. Og det holder jeg fast i.

– Brøndbys spil fungerer bare bedre. Der er mere flow. Det, der selvfølgelig mangler, er, at de skal vinde deres kampe. Men kigger jeg på det spillemæssige, synes jeg stadigvæk, at Brøndby er bedst – også bedre end FC Midtjylland.

Foto: Alamy

Vanen tro har der været noget nær radiotavshed fra Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen her de første uger i transfervinduet. Men med europæiske kampe på programmet og skader til store profiler, skal Brøndby-bossen til at finde checkhæftet frem, mener Tøfting.

– Deres helt store problem lige nu, er at de har så mange skader. Og så kan jeg sige igen, at jeg synes, at ‘CV’ skal få fingeren ud af bagdelen og så komme i gang. Op og bank på døren hos GFH, og så sig: Nu er det nu! Jeg synes godt truppen kunne være en 3-4 mand stærkere. 

Uenig med Jacob Neestrup

Modsat Brøndby har svingdøren hos konkurrenterne i FC Midtjylland stået på vid gab, hvor man har hentet flere forstærkninger til truppen. Den mest opsigtsvækkende handel er købet af Christian Sørensen fra rivalerne FC København, der har affødt en del kritik af københavnernes sportslige ledelse. 

Stig Tøfting kaldt blandt andet handlen for 'amatøragtig' i Viaplays optakt til FCK's kamp i weekenden, og det faldt ikke i god jord hos Jacob Neestrup, der mente, at kommentaren var en smule "i overkanten". 

Det tager 'Tøffe' dog ikke så tungt. 

– Han må gerne være uenig og utilfreds, men det er fordi, vi ser forskelligt på tingene. Neestrup ser ikke Christian Sørensen som en dygtig nok spiller. Det må jo bero på det. Fordi han anser det ikke som noget problem at sælge ham til en af deres direkte konkurrenter. Vi kan blive enige om at være uenige.

– Jeg har jo hele tiden slået på, at Christian Sørensen var FC Københavns bedste venstreback. Det synes Jacob Neestrup åbenbart ikke, ellers havde de jo ikke solgt ham, siger han.

Selvsamme Neestrup gav også udtryk for, at han mente kritikken af salget var en anelse 'naivt', da FC Midtjylland nok skulle have fået fingrene i en anden venstreback, hvis det ikke blev Christian Sørensen. 

Den køber Tøfting dog ikke. 

– Det ændrer ikke på, at man giver en rigtig dygtig spiller til en direkte konkurrent. Det ændrer ikke på noget, hvis de havde hentet en anden venstre back. Det er jeg da fløjtende ligeglad med. De kan da hente 10 venstreback, hvis de ville det, afslutter fodboldkommentatoren. 

Rundens top:

Det kan vel kun være AGF. Der er ikke så meget at komme efter, når man tager til Brøndby og vinder.

Rundens flop:

Den får FC Nordsjælland. Det må ikke flugte helt med deres ambitioner, at de ikke kan besejre Lyngby på hjemmebane. Det er sjældent de ender hernede, men sådan må det være denne gang.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Magisk aften for FC København-stjerne

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Benhård transfermelding

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Det er til dumpekarakter

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara